Hlavní obsah

OBRAZEM: Fotbalové MS odstartovala pestrobarevná show. Zahájení provázely i demonstrace

12. 6. 2014 21:30

Dvacáté mistrovství světa ve fotbale odstartovala pestrobarevná show na motivy brazilské přírody a kultury. Ceremoniálu se zúčastnilo šest stovek tanečníků a přihlíželo mu dožluta zbarvené hlediště stadiónu Arena Corinthians v Sao Paulu, na kterém však kvůli dopravním problémům chyběla část diváků. Vypuštění holubic míru těsně před výkopem úvodního duelu mezi domácím výběrem a Chorvatskem už ale sledovaly zaplněné tribuny.

Foto: Shuji Kajiyama, ČTK/AP

Zahajovací ceremoniál na stadiónu Arena Corinthians v Sao Paulu vyvrcholil rozevřením míče ve středu, čímž vzniklo pódium pro hudební vystoupení tria Pitbull, Claudia Leitteová a Jennifer Lopezová, které zazpívalo hymnu šampionátu We Are One. Foto: Shuji Kajiyama, ČTK/AP

Článek
Fotogalerie

Během půlhodinové show, které dominoval obří míč ve středu hřiště složený z 90 tisíc LED diod, organizátoři představili Brazílii ze tří pohledů. Prvním tématem byl amazonský deštný prales, následovala přehlídka brazilských tanečních stylů a kultury. Poté tanečníky vyhnali ze hřiště rozhodčí s červenými kartami a přehlídka končila fotbalovým představením.

Ceremoniál vyvrcholil rozevřením míče ve středu, čímž vzniklo pódium pro hudební vystoupení tria Pitbull, Claudia Leitteová a Jennifer Lopezová, které zazpívalo hymnu šampionátu We Are One. Show připravila skupina Franca Dragoneho, který býval šéfem světoznámého cirkusu Cirque de Soleil. Režie se ujala členka belgické skupiny Daphne Cornez. Aktéry byli především Brazilci z tanečních a uměleckých škol. Náklady na představení činily osm miliónů dolarů (asi 161 miliónů korun).

Oproti předchozím šampionátům se nekonalo oficiální zahájení z úst hlavy státu, přestože prezidentka Dilma Rousseffová byla na stadiónu mezi čestnými hosty. Navzdory původním informacím se neuskutečnil ani slavnostní výkop, o který se měl postarat paraplegik za pomoci speciálního robotického obleku. Šampionát symbolicky odstartovalo vypuštění bílých holubic míru jen několik vteřin před výkopem, když brazilští a chorvatští hráči byli seřazeni kolem středového kruhu.

V ulicích Sao Paula mezitím vládly nepokoje. Úvodní den šampionátu provázely rozsáhlé demonstrace a v dějišti zahajovacího zápasu se skupina radikálních odpůrců MS pokusila zablokovat jednu z hlavních tříd vedoucích ke stadiónu. Policie proti nim použila i slzný plyn.

Kdo vyhraje fotbalové MS v Brazílii?
Brazílie
19 %
Argentina
11 %
Německo
23,6 %
Španělsko
9,9 %
Itálie
2 %
Uruguay
4,6 %
Francie
1,5 %
Nizozemsko
3,6 %
Belgie
10,2 %
Chile
1,8 %
Anglie
4,3 %
Portugalsko
4,4 %
některý z afrických států
1,2 %
některý z asijských zástupců
1 %
někdo jiný
1,9 %
Celkem hlasovalo 27148 čtenářů.

Reklama