Česko - Bělorusko 1:0Češi splnili povinnost. Výhru nad Běloruskem vystřelil Barák

34. Barák 1 : 0

2. 9. 2021 19:38Aktualizováno 2. 9. 2021 22:41

Povinná výhra. Fotbalová reprezentace si připsala podle očekávání ve čtvrtém duelu kvalifikace o MS 2022 tři body, ve čtvrtek v Ostravě porazila gólem Baráka 1:0 Bělorusko. Se sedmi body na kontě drží Češi druhé místo ve skupině. Její lídr Belgie potvrdila roli favorita, v Estonsku zvítězila 5:2.

Antonín Barák a Vladislav Klimovič z Běloruska během utkání kvalifikace MS 2022.Foto: Vlastimil Vacek, Právo

Nejdiskutovanějším tématem před zápasem v Ostravě byla vlna absencí českého týmu. Chyběl především nejlepší střelec Eura Schick a polovina obrany. Trenér Jaroslav Šilhavý poslal na hrot jabloneckého Doležala, pod ním se pohyboval sparťan Hložek. Defenzivní čtyřku doplnil Holešem a Matějů.

Češi se podle očekávání vrhli od první minuty do útočení, v 8. minutě stadion ve Vítkovicích málem slavil. Čerstvá posila španělského Getafe Jankto napřáhl z 18 metrů, brankář Černik nepříjemnou ránu se štěstím nadvakrát zkrotil.

Vitali Lisakovič z Běloruska a Tomáš Souček během utkání kvalifikace MS 2022.Foto: Vlastimil Vacek, Právo

Další zajímavý moment předvedli domácí po pár minutách. Barák krásným pasem uvolnil Coufala, který následně přihrál Královi. Když už se nová akvizice anglického West Hamu chystala k zakončení, hrozící nebezpečí pro Bělorusy vyřešil skluzem jeden z hostujících obránců.

Češi se dočkali v 34. minutě. Hložek na levé straně odvedl prvotřídní práci, obešel několik protihráčů a předložil jako na podnosu Barákovi. Ten placírkou trefil k tyči. V úvodu druhého poločasu ale přišlo varování. Centr z přímého volného kopu doplachtil na zadní tyč, kde se zjevil nehlídaný stoper Rachmanov. Naštěstí mu volej nevyšel, míč doskákal vedle levé tyče. Bělorusové se osmělili, hrozili dál z protiútoků. V 50. minutě nebezpečně pálil Sačivko, vzápětí se na Kalase hnali tři protihráči, přečíslení naštěstí nevyřešili.

Razítko na vítězství mohl dát Jankto, kterému na hlavě přistál centr střídajícího Vydry. Zakončoval v záklonu, míč prolétl vedle tyče. Parádní střelu vykouzlil v závěru Barák, Černik však předvedl vynikající zákrok. Češi i tak dokráčeli k těsné výhře nad soupeřem, kterému Belgičané nasázeli osm gólů.

Kvalifikace na mistrovství světa ve fotbale v Kataru 2022
Česko - Bělorusko 1:0
Branka: 34. Barák
Rozhodčí: Jovanovič - Stojkovič, Mihajlovič (všichni Srb.) - Dankert (video, Něm). ŽK: Kalas - Ebong.
Sestavy:
ČR: Vaclík - Coufal, Kalas, Holeš, Matějů - Král (63. Sadílek), Souček - Jankto (77. Zmrhal), Barák (90.+4 Tecl), Hložek (78. Pešek) - Doležal (63. Vydra). Trenér: Šilhavý.
Bělorusko: Černik - Švecov (89. Skavyš), Rachmanov, Sačivko, Zolotov (85. Ševčenko) - Běgunov, Ebong (89. Koncevoj), Korzun, Klimovič (64. Bykov), Antilevskij (64. Juzepčuk) - Lisakovič. Trenér: Kondratěv.