Hlavní obsah

Češi kroužili a nemohli přistát. Pak poprvé od porážky trénovali, hlavní opory zůstaly na hotelu

Už jsou zase zpět „doma“ na základně a připravují se na druhý zápas fotbalového MS proti Jihoafrické republice. Čeští fotbalisté absolvovali v pátek v podvečer první trénink po čtvrteční porážce 1:2 s Jižní Koreou. Na trávník ale vyběhla jen okleštěná část kádru.

Foto: FAČR

David Douděra (druhý zprava) při jednom z tréninků české reprezentace v Mansfieldu.

Článek

Mansfield (od našeho zpravodaje)  Nakonec se reprezentanti vraceli z mexické Guadalajary až druhý den po obědě. Přistání v Dallasu neproběhlo kvůli bouřce dle plánu, piloti museli udělat několik koleček nad městem, než dostali povolení přistát.

A tak se opozdil i trénink na základně v Mansfieldu, který začal až kolem osmé hodiny večerní. Tým přivítalo tradiční texaské vedro, velmi ostré zapadající slunce a nezvykle také velmi agresivní hmyz, jenž nenechal nikoho ani chvíli na pokoji.

Na trávníku se neukázal nikdo ze základní sestavy proti Korejcům. Jmenovitě tak dorazili gólmani Lukáš Horníček s Jindřichem Staňkem a z pole Lukáš Červ, Mojmír Chytil, David Jurásek, Michal Sadílek, Denis Višinský, Vladimír Darida, David Douděra, Tomáš Holeš, Tomáš Chorý, Hugo Sochůrek, David Zima, Jan Kuchta a Adam Hložek.

Jak se rozhodovalo, kdo usedne do autobusu a vyrazí se potit do Mansfieldu?

„Bylo to po domluvě mezi trenéry, námi fyzioterapeuty a lékaři. Vyhodnotí se, kdo jak na tom je podle zátěže. Kluci se potřebují hýbat a musí ze sebe dostat únavu z cestování,“ líčí jeden z fyzioterapeutů národního týmu Martin Janoušek.

„Ostatní mají regenerační fázi na hotelu, aby se ulehčilo dolním končetinám, měla zbylá část výšlap na kole a pak posilovnu,“ dodává. Volnější režim by pak celý kádr měl dostat v sobotu.

Další zápas hrají Češi v Atlantě proti Jihoafrické republice až následující čtvrtek. Tím, jak je turnaj megalomanský, dělí duely týden. Hráči mají šest dní na doléčení šrámů a regeneraci.

„Vypadá to, že čas hraje pro nás. Klimatické podmínky jsou specifické, přelety vás vyšťaví. A delší doba mezi zápasy může sloužit k lepšímu zotavení,“ přemítá Janoušek a je rád, že na datech po klání s Koreou (1:2) ve vysoko položené Guadalajaře ani pocitech jednotlivých aktérů se neprojevila abnormální únava.

MS ve fotbale 2026

Třiadvacáté mistrovství světa ve fotbale se koná od 11. června do 19. července 2026. Poprvé v historii ho hostí tři země - USA, Kanada a Mexiko. Titul světových šampionů obhajuje Argentina, po 20 letech se turnaje účastní také Česko.

Národní tým se musí dát do pořádku jak fyzicky, tak i psychicky. Korejský obrat musí bolet.

„Kluci byli smutní. Ale je to turnaj, takže musíme udělat vše pro to, abychom zvládli další dva zápasy ve skupině. Nicméně zdravotně vypadáme dobře,“ shrnuje Janoušek.