Hlavní obsah

Kosovo si stěžuje na vlajku v kabině srbských fotbalistů na MS. FIFA už jedná

26. 11. 2022 14:28Aktualizováno 26. 11. 2022 17:18

Mezinárodní fotbalová federace FIFA zahájila disciplinární řízení se Srbskem kvůli kontroverzní vlajce s motivem Kosova, kterou měl tým v kabině před čtvrtečním zápasem mistrovství světa proti Brazílii. Na vlajku, jíž měli také někteří srbští fanoušci na tribuně, si předtím stěžovaly olympijský výbor a fotbalová federace Kosova.

Foto: Thanassis Stavrakis, ČTK/AP

Srbští fanoušci během duelu proti Brazílii na mistrovství světa v Kataru.

Článek

Na praporu je obrys území Kosova, ale pokrytý srbskou vlajkou a s nápisem připomínajícím razítko se slovy "Nevzdáme se". Kosovo vyhlásilo v roce 2008 nezávislost na Srbsku, jež ji ale neuznává. Mezi oběma zeměmi panují napjaté vztahy.

"Srbští hráči a diváci poškodili územní celistvost Kosovské republiky, hrozili násilím a agresí vlajkami, které slovy 'nevzdáme se' vysílaly signál konfliktu a agrese směrem k Albáncům," uvedl v prohlášení Kosovský olympijský výbor.

Fotografii ze srbské šatny s kontroverzní vlajkou sdílel na twitteru i kosovský ministr kultury, mládeže a sportu Hajrullah Ceku, jenž vyzval FIFA k reakci. Mezinárodní federace dnes uvedla, že se Srbskem zahájila kvůli vlajce řízení na základě článků v disciplinárním řádu, jež postihují "urážlivá gesta, nápisy nebo jazyk" a "využívání sportovní akce k projevům nesportovní povahy".

Samostatnost Kosova uznává 101 ze 193 zemí Organizace spojených národů včetně USA, Francie, Británie i Česka. Země je řádným členem Mezinárodního olympijského výboru i obou hlavních fotbalových federací FIFA a UEFA. Evropská fotbalová unie kvůli napětí mezi Kosovem a Srbskem nedovoluje, aby reprezentační týmy a kluby těchto zemí hrály v jejích soutěžích proti sobě.

Reklama