Maroko vstupuje do historie. Teď vyzve minulé mistry, kteří poslali domů Anglii

Neuvěřitelná jízda fotbalistů Maroka na světovém šampionátu v Kataru pokračuje! Africký tým si po vyřazení Španělska ve čtvrtfinále poradil i Portugalskem, které porazil 1:0 a v boji o finále si zahraje s Francií, která 2:1 porazila Anglii. Maroko se stalo prvním africkým týmem, který postoupil na MS mezi nejlepší čtyři týmy.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

Sestřih čtvrtfinálového utkání MS Anglie - FrancieVideo: Česká televize

Bitva mezi Marokem a Portugalskem s hvězdným Cristianem Ronaldem jen na lavičce začala bez velkého vyčkávání. Už v 5. minutě portugalský útočník Felix v dobré příležitosti těsně netrefil Bonovu branku, o dvě minuty později dopadl na druhé straně stejně En Nesyri. Atraktivní fotbal z obou stran pokračoval i nadále.

Ve 13. minutě Guerreirovu ránu zablokovala marocká obrana, podobně si vedl po půlhodině hry opět Felix. Klíčový moment prvního poločasu přinesla 42. minuta, kdy se po nejistém výběhu Costy prosadil hlavičkou Nasjrí a Maroko šlo do překvapivého vedení. Portugalci mohli bleskově vyrovnat, chytrý Fernandesův pokus však skončil jen na břevně.

Sestřih čtvrtfinálového utkání MS Maroko - PortugalskoVideo: Česká televize

Nepomohl ani Ronaldo

Cristiano Ronaldo se na hřiště dostal v 51. minutě, kdy vystřídal Fernanda Santose a svým 196. reprezentačním startem vyrovnal světový rekord. Portugalci v touze po vyrovnání svého soupeře zatlačili do hluboké defenzivy, ale Ramos, ani o chvilku později Fernandes v dobrých pozicích marockou branku netrefili.

Nádhernou ranou se sedm minut před koncem blýskl znovu Joao Felix, jeho bombu pod břevno však ještě lepším zákrokem vytáhl Bono. V 90. minutě mohl svou auru výjimečnosti ještě více rozzářit Ronaldo, v nadějné pozici však přízemní střelou gólmana nepřekonal. A když se v osmé minutě nastavení neprosadil v obrovské šanci ani Pepe, byl osud Portugalců zpečetěn.

Cristiano Ronaldo hledá cestu k marocké brance

Francouzi dál mohou snít o obhajobě titulu. Skóre dramatického souboje dvou velkých rivalů otevřel v 17. minutě Aurélien Tchouaméni, devět minut po přestávce vyrovnal z penalty anglický kapitán Harry Kane, ale v 78. minutě rozhodl Olivier Giroud.

V 84. minutě mohl poslat utkání do prodloužení Kane, druhý pokutový kop v zápase však neproměnil.

Výběr galského kohouta uspěl posedmé z devíti čtvrtfinálových účastí na mistrovství světa, naopak Anglie postoupila jen ve třech z 11 pokusů a nezopakuje semifinále z minulého šampionátu před čtyřmi lety.

Francie prohrála s Albionem jediný z posledních devíti duelů, na MS ale loňské vicemistry Evropy porazila poprvé.

První semifinálovou dvojici v pátek vytvořili Chorvaté a Argentinci.