Článek
New Jersey (od našeho zpravodaje) - Během šampionátu si na místním trávníku kopnou největší hvězdy z Brazílie, Maroka, Francie, Norska, Senegalu, Německa nebo Anglie.
Pak přijdou ještě dva duely ve vyřazovací části a 19. července už velké finále. Na Metlife Stadium bude upřen zrak možná miliard lidí.
Teď, začátkem června, je monstrózní aréna s kapacitou přes 82 tisíc lidí obklopena v perimetru tak 100 metrů ploty a zátarasami, dovnitř se dostanou jen vybraní lidé s určitým druhem akreditací. Novináři ne.
Vše se teprve finálně připravuje, místo průběžně ožívá. A místní „hlídači“ vám někdy mile poradí nebo zapózují na video, jiní naopak vyběhnou z vozíku a nepříliš přátelským tónem vám sdělí, proč a jak porušujete daná pravidla. Možná spíš nepsaná či vymyšlená, ale to je teď jedno.
Na stadionu běžně sídlí New York Giants a New York Jets, aréna byla otevřena v roce 2010 a s náklady přibližně 1,6 miliardy dolarů byla v té době nejdražším svatostánkem v USA.

Na MetLife Stadium probíhají pár dní před startem mundialu poslední úpravy.
Co je komplikací? Nedá se tam dostat „normálně“, třeba pěšky. Respektive nedávno to zkusil novinář z The Guardian Mark McPartland. Vydal se z New Yorku, přes mapy si našel trasu a vyrazil. Někdy putoval kolem významných lokalit New Yorku a New Jersey, jindy zase zakopával o odpadky a marně hledal chodníky. Zavítal do slepých míst, kdy buď nešlo pokračovat, nebo musel zdolávat frekventované několikaproudové komunikace.
Na konci své téměř pětihodinové cesty zvolal: „Opravdu to nedoporučuji.“
Právě doprava je jednou z věcí, která se kolem MetLife Stadium hodně řeší, a to nejen v souvislosti s finálovým dnem. Za cestu vlakem z New Yorku mohou fanoušci zaplatit až 150 dolarů (přes 3 000 korun). Jedna jízda trvá zhruba čtvrt hodiny a za normálních okolností stojí zpáteční jízdenka 15 dolarů.
Aktuálně ale jde koupit jízdenku například ze stanice New York Penn Station přes aplikaci NJ Trafic za 98 dolarů. Jen si člověk musí předem vybrat daný časový slot, jenž má rozpětí jednu hodinu.
Generální ředitel provozovatele železnice Kris Kolluri argumentuje nárůstem počtu cestujících a zvýšením nákladů na zajištění bezpečnosti návštěvníků světového šampionátu. „Nejde o zdražování. Snažíme se alespoň pokrýt náklady,“ citovala ho agentura DPA.
Zajištění dopravy podle ní bude stát 62 milionů dolarů (1,29 miliardy korun), z čehož pouze 14 milionů dolarů (291 milionů korun) pokryjí dotace. Zbytek musí dopravní společnost vybrat od přibližně 40 000 fanoušků, kteří by měli na každý zápas na stadionu MetLife cestovat vlakem.

MetLife Stadium bude hostit celkem osm utkání MS včetně finále.
Guvernérka New Jersey Mikie Sherrillová chce, aby se FIFA podílela na pokrytí nákladů na dopravu fanoušků. „Pokud se tak nestane, nebudeme dotovat držitele vstupenek na mistrovství světa na úkor obyvatel New Jersey, kteří jsou na tomto spoji denně závislí,“ uvedla demokratická guvernérka.
FIFA to odmítla. „Žádná jiná globální událost, koncert ani významná sportovní akce se s takovým požadavkem nesetkaly. Svévolné zvyšování cen a požadavek, aby FIFA tyto náklady uhradila, je bezprecedentní,“ uvedl v prohlášení provozní ředitel šampionátu Heimo Schirgi.
Obává se, že kvůli vysokým cenám budou fanoušci hledat jiné možnosti dopravy. Veřejné parkoviště u stadionu přitom bude uzavřené a organizátoři apelují na jiný způsob dopravy, například shuttle busy.
A co víc, koncem května generální prokurátoři New Yorku a New Jersey zahájili vyšetřování praktik FIFA ohledně prodeje vstupenek na zápasy. Vyšetřování se zaměřuje na fanoušky, kteří tvrdí, že byli uvedeni v omyl ohledně umístění sedadel, a na tvrzení, že k nadsazeným cenám během turnaje přispěla i samotná veřejná komunikace FIFA.
Jde o praktiky jako předstírání nedostatku vstupenek nebo stahování bloků vstupenek z prodeje, aby se zvýšily ceny zbývajících míst.
Finále se uskuteční, pravděpodobně půjde o obrovský sportovní svátek.
Ale co všechno to kolem?












