Hlavní obsah

Ronaldo je náš lídr a jde příkladem, zní z portugalské kabiny. Spory s trenérem údajně nejsou

6. 12. 2022 23:31

Zdá se, že Cristiano Ronaldo si musí na novou roli žolíka zvykat už i v reprezentaci. V osmifinále MS v Kataru proti Švýcarsku se role hrotového útočníka výborně zhostil jeho zástupce Goncalo Ramos. „Jsou to typologicky jiní hráči. S kapitánem národního týmu ale není žádný problém,“ prohlásil po triumfu 6:1 kouč Fernando Santos.

Hattrick Portugalce Goncala RamoseVideo: Česká televize

 
Článek
Fotogalerie

Proč Ronaldo začal na lavičce? Spekuluje se, že důvodem je jeho negativní reakce na střídání v utkání s Jižní Koreou. Hvězdný Portugalec tvrdí, že reagoval na protihráče, Santos byl ale chováním svého svěřence přesto znepokojený. Opakoval, že vše se vyřešilo za zavřenými dveřmi.

Do osmifinále ale poslal na hřiště mladíčka Ramose. „Mluvili jsme o tom spolu před zápasem a neměl s mým rozhodnutím žádný problém. Jsme přátelé už mnoho let. Jde ostatním příkladem," řekl po postupu do čtvrtfinále Santos. Na jasný dotaz, proč Ronaldo seděl, ale odvětil rázně: „Na to nebudu odpovídat."

Sestřih osmifinálového utkání MS Portugalsko - ŠvýcarskoVideo: Česká televize

Také 21letý hrdina a autor hattricku při svém debutu v základní sestavě byl zdrženlivý. „Není to jen na mně, je to věc trenéra a kapitána. Věřím jim i sobě. Cristiano Ronaldo mluví se všemi v týmu, je to náš vůdce a vždy se snaží pomoci," nastínil atmosféru v kabině.

„Ronaldo moc dobře ví, že nejdůležitější věcí jsme ‚my‘. To, co se dnes stalo, byla volba trenéra a je třeba ji respektovat," prohlásil stoper a kapitán Pepe, jenž se v necelých 40 letech stal druhým nejstarším střelcem v historii MS. Aby překonal Rogera Millu, musel by dorazit i za čtyři roky do Severní Ameriky.

Ale zpět k útočníkům. Není divu, že při všech třech trefách forvarda lisabonské Benfiky mířily kamery na Ronalda ve žlutém rozlišováku. Všichni čekali, jaké pohledy a chování budou k vidění. „Za zmínku stojí, že Ronaldo první dva góly slavil jako blázen. Kritizoval jsem ho za trucování, ale on rozhodně netruchlil," upozornila na sociálních sítích legenda Manchesteru United Gary Neville.

Santosovi tak risk vyšel a není jediný důvod, aby pro čtvrtfinále s Marokem základní sestavu jakkoliv měnil. Ronaldo se tak bude muset nejspíše opět spokojit s rolí žolíka.

„Ramos vstřelil hattrick a zaslouženě uzme všechny titulky. Ale Ronaldo může stále týmu přispět. Pokud si všechno srovná v hlavě, mohl by pro ně ve finále vstřelit vítězný gól," předjímá někdejší vynikající střelec Crystal Palace či Arsenalu Ian Wright.

Jisté je, že Portugalci jsou s postupem mezi elitní osmičku turnaje nesmírně spokojeni. „Krásný pocit, naše píseň ještě nedozněla. Těší mě, co jsme na trávníku předvedli. Na otázky na finále je však ještě brzy," dodal Ramos.

„Mám radost, byl to dobrý zápas. Ale mám obavy, neměli bychom zapomenout, že se musíme neustále koncentrovat," mírnil Santos lehce emoce a varoval před uspokojením z vysoké výhry.

Reklama