S. Makedonie - Německo 0:4Němci už slaví postup na MS, vyhrál i Wales

Fotbalisté Německa zvítězili na hřišti Severní Makedonie 4:0 a stali se prvním týmem, který si v kvalifikaci vybojoval účast na mistrovství světa 2022 v Kataru. K postupu jim pomohla i výhra Rumunska 1:0 nad Arménií. Svěřenci trenéra Hansiho Flicka mají ve skupině J na kontě 21 bodů a s osmibodovým náskokem v čele již nemohou být dvě kola před koncem předstiženi.

Radující se německý brankář Manuel Neuer po zápase se Severní Makedonií.

Zisk tří bodů slaví za vítězství 1:0 v Estonsku také Wales, který bojuje s českými reprezentanty o druhé místo ve skupině E. Nizozemsko si po jasném triumfu 6:0 nad Gibraltarem dál drží vedení a dvoubodový náskok ve skupině G. Do čela skupiny H se zase dostalo Rusko, jež uspělo 2:1 na hřišti Slovinska. Naopak vicemistři světa Chorvaté remizovali doma se Slovenskem 2:2 a nově ztrácí na "Sbornou" dva body.

Němci se proti houževnaté Severní Makedonii v úvodní půli neprosadili. Klíčovou první branku však vstřelil v 50. minutě Havertz a po něm následně přidal další dva góly Werner. Sedm minut před koncem pečetil konečný stav Musiala.

Čtyřnásobní mistři světa oplatili svému soupeři březnovou porážku z domácího hřiště 1:2. Šlo tehdy o poslední kvalifikační zápas kouče Joachima Löwa, jehož po Euru vystřídal na lavičce právě Flick. Němci pod jeho vedením dosud vyhráli všech pět zápasů se skóre 18:1.

Na světovém šampionátu budou chtít němečtí fotbalisté napravit čtyři roky starý neúspěch, kdy ani nepostoupili ze základní skupiny. Jistou účast má vedle nich zatím jen Katar, který turnaj pořádá.

K jistotě postupu Němcům na dálku pomohli i Rumuni. Ti zvítězili po trefě Mitrity 1:0 nad Arménií a posunuli se s 13 body na druhé místo. Důležité čisté konto udržel sparťanský brankář Nita, k výhře pomohl i záložník Slavie Stanciu, jenž odehrál 81 minut.

Výhru ve stejném poměru slaví i hráči Walesu. Soupeřům českých reprezentantů v boji o druhé místo ve skupině E stačila trefa Moorea z 12. minuty zápasu. Za Estonce nastoupil od 57. minuty karvinský záložník Sinjavskij. Tým trenéra Page je sice dál s 11 body o skóre třetí, má však oproti České republice zápas k dobru.

O vedení ve skupině H přišlo Chorvatsko. Úřadující vicemistři světa prohrávali se Slovenskem po 20. minutách hry, kdy se prosadil hlavičkou útočník pražské Slavie Schranz. Hned o pět minut později si sice na druhé straně naběhl na rohový kop Kramarič a vyrovnal, hosté se však i bez zraněného Hamšíka vrátili ještě do přestávky do vedení, díky trefě Haraslína. Za Chorvaty sice ve druhé části vyrovnal Modrič, možnou vítěznou branku Vlašiče z 83. minuty však rozhodčí po konzultaci s videem neuznali.

Blíže přímé účasti na MS tak má nově Rusko, které se po výhře 2:1 ve Slovinsku dostalo do dvoubodového vedení. Tabulku uzavírá Kypr, který přišel o vítězství nad Maltou v osmé minutě nastaveného času a musel se smířit s remízou 2:2.

Dvoubodový trhák v čele drží ve skupině G Nizozemci před Norskem. "Oranjes" deklasovali Gibraltar 6:0, Norové porazili po dvou brankách Elyounoussiho 2:0 Černou Horu. Třetí je pak se ztrátou dalších dvou bodů Turecko, které otočilo zápas v Lotyšsku až díky Yilmazově proměněné penaltě z deváté minuty nastaveného času.

Lotyšsko - Turecko 1:2 (0:0)
Branky: 70. vlastní Demiral - 76. Dursun, 90.+9 Yilmaz z pen.
Norsko - Černá Hora 2:0 (1:0)
Branky: 29. a 90.+6 Elyounoussi. ČK: 90.+6 Vešovič (Černá Hora).
Nizozemsko - Gibraltar 6:0 (3:0)
Branky: 21. a 45. z pen. Depay, 9. Van Dijk, 48. Dumfries, 75. Danjuma, 86. Malen.
Kypr - Malta 2:2 (1:0)
Branky: 7. Papulis, 80. P. Sotiriu - 53. Z. Muscat, 90.+8 Degabriele.
Slovinsko - Rusko 1:2 (1:2)
Branky: 40. Iličič - 28. Divějev, 32. Džikija.
Chorvatsko - Slovensko 2:2 (1:2)
Branky: 25. Kramarič, 71. Modrič - 20. Schranz, 45.+1 Haraslín.
Island - Lichtenštejnsko 4.0 (2:0)
Branky: 35. a 79. obě z pen. A. Gudmundsson, 19. Thórdarson, 89. A. Gudjohnsen. ČK: 63. Marxer (Lichtenštejnsko).
Severní Makedonie - Německo 0:4 (0:0)
Branky: 70. a 74. Werner, 50. Havertz, 84. Musiala.
Rumunsko - Arménie 1:0 (1:0)
Branka: 26. Mitrita.