Hlavní obsah

Fotbalová šaškárna! Tým si dal 41 vlastňáků. Jaký dostal trest?

Tohle je směšné, ale také se to zainteresovaným klubům pořádně vymstilo. Týmy ze čtvrté jihoafrické divize ovlivnily závěrečný boj o titul. Jeden z nich si vstřelil neuvěřitelných 41 vlastních branek, dva zápasy skončily poměrem 59:1 a 33:1, což rozhodně neuniklo pozornosti národní fotbalové asociace, která klubům udělila doživotní zákaz.

Foto: @BangbetGhana, Twitter

Hráči jednoho z provinilých klubů.Foto: @BangbetGhana, Twitter

Článek

Koncem minulého měsíce skončily dva zápasy jihoafrické čtvrté divize vskutku neobvyklými výsledky. Shivulani Dangerous Tigers porazili Kotoko Happy Boys 33:1 a Matiyasi FC porazil Nsami Mighty Birds 59:1. Celkové skóre 92:2 opravdu bilo do očí.

Týmy Matiyasi s Shivulani bojovaly o vítězství v soutěži, druhý jmenovaný klub měl náskok v rozdílu branek o 16 gólů před svým pronásledovatelem. V závěrečném utkání tedy stačilo jen remizovat.

Proti Kotoku zaznamenali nakonec ohromující vítězství 33:1 a zdálo se, že je nic neohrozí, jenže Matiyasi zvítězil ještě o 26 branek vyšším rozdílem. „Matiyasi a Nsami chtěly zabránit Shivulanimu v tom, aby ovládl ligu, a tak se dohodly na ovlivnění zápasu," uvedl pro BBC Sport Africa Vincent Ramphago, prezident regionu Mopani.

Když se prý Shivulani dozvěděl, že jeho konkurent Matiyasi vede v poločase 22:0, dohodl se, že odstraní hráče Kotoko ze hřiště. A opravdu odešli čtyři hráči s tím, že jsou unavení, tým tak dohrával v sedmi. Jenže v zápase Matiyasi udělili rozhodčí Nsami čtyři červené karty, takže také dohrávali v sedmi.

Navzdory tomu tým Nsami vstřelil 42 branek, jenže 41 do vlastní sítě. Ze zápisů rozhodčího toho ale moc patrného není. „Zjistili jsme, že rozhodčí jen psal – 'hráč číslo 2 vstřelil 10 gólů, hráč číslo 5 vstřelil 20 gólů' a tak dále – ale bylo tam 41 vlastních gólů, tak jak to zapisovali?" tázal se Ramphago.

První tři týmy soutěže, tedy Shivulani, Matiyasi a Nsami byly diskvalifikovány a byl jim udělen doživotní distanc. Ten dostalo i Kotoko, které se v tabulce pohybovalo níž. Ligu nakonec ovládl klub Gawula Classic, který byl původně na čtvrtém místě. Vedení provinilých klubů bylo suspendováno na 5 až 8 sezon a sudí, kteří zápasy řídili, si nezapískají sezon deset.

„Tito lidé nemají respekt k fotbalu a nemůžeme dovolit, aby se to opakovalo," řekl Ramphago BBC. Pro zajímavost, když se všechny zmíněné provinilé kluby utkaly mezi sebou naposledy, výsledky byly o mnoho přijatelnější. Matiyasi porazil Nsami 2:1, zatímco Shivulani remizovali 2:2 s Kotoko.

Reklama

Sdílejte článek