Hlavní obsah

Fotbalový génius Best se upil k smrti

Veronika FeltováSport.cz
21. 11. 2008 14:16

Je považován za nejlepšího hráče v historii britského fotbalu. Nejen jeho příjmení Best (nejlepší), ale také jeho úžasné kličky, přesné přihrávky a krásné góly ho řadí mezi elitu k Pelému a Maradonovi. Držitel Zlatého míče z roku 1968 však svůj talent promarnil a propadl alkoholu. Musela mu být dokonce transplantována nemocná játra. I přesto se Best chlastu nevzdal. V necelých šedesáti letech zemřel na celkové selhání organismu.

Foto: Internet

Fotbalista George BestFoto: Internet

Článek

George Best přišel na svět 22. května 1946 v Belfastu. Byl nejstarším ze šesti dětí. Kopat do míče prý začal hned, jakmile udělal první krůčky. V 15 letech nadějného fotbalistu objevil tehdejší vyhledavač talentů Manchesteru UnitedBob Bishop. Hned ho vzal s sebou na Old Trafford. George mu ale prý po prvním dni utekl zpátky domů. Smlouvu s Manchesterem podepsal až o dva roky později. Poprvé se v dresu anglického velkoklubu objevil 14. září 1963, kdy nastoupil proti West Bromwich Albion. První gól za Manchester vstřelil o dva týdny později.

Zanedlouho dostal pozvánku i do reprezentace. Svůj debut v dresu Severního Irska si odbyl v dubnu 1964. V roce 1965 a 1967 pomohl svému klubu k ligovému titulu. Jeho nejúspěšnější sezónou byla ta nadcházející. Nikdo ale netušil že bude taky poslední... Manchester vyhrál Pohár mistrů evropských zemí (dnešní Liga mistrů) a Best se stal nejúspěšnějším evropským fotbalistou, když získal Zlatý míč za rok 1968.

Vyhazov z Manchesteru

Tmavovlasý, modrooký idol žen však začal vést bujarý život. Popíjení alkoholu bylo na denním pořádku. Na tréninky chodil opilý nebo nedorazil vůbec. Vedení Manchesteru došla trpělivost a v lednu 1974 Besta vyhodili. Za United odehrál466 zápasů a vstřelil 180 branek. Sedmadvacetiletý útočník ale ještě nechtěl s fotbalem končit. Své štěstí zkoušel v dresu menších britských klubů například ve Fulhamu. Na nějakou dobu zamířil i za oceán. Ani v Americe však příliš neuspěl.V sedmatřiceti letech se rozhodl pro fotbalový důchod. Best během své kariéry nastoupil za národní tým k sedmatřiceti zápasům a vstřelil devět gólů.

Ani transplantace jater jej neodradila od chlastu

Best však titulní stránky novin plnil dál. Tři měsíce strávil ve vězení v roce 1984 za řízení pod vlivem alkoholu a napadení policisty. Své peníze nadále utrácel za ženy, gambling a rychlá auta. Několikrát se popral. Ve svých dvou nočních klubech trávil více času než doma. Onemocnění jater vedlo v roce 2002 k jejich transplantaci. Své lásky, alkoholu, se Best ale nedokázal vzdát. Na podzim 2005 mu nová játra začala selhávat. Dostala se do nich infekce.

Besta hospitalizovali v nemocnici, ale nebylo mu už pomoci. Dne 25. listopadu zemřel ve věku devětapadesáti let na celkové selhání organismu. Za svého pohnutého života se Best dočkal ještě jednoho významného ocenění. Roku 2000 byl uveden do Síně slávy FIFA. V jeho rodném městě mají o svém fotbalovém miláčkovi toto rčení: Maradona byl dobrý, Pelé lepší, George Best...

Reklama

Sdílejte článek