Hlavní obsah

Kandidatura na místopředsedu? Poměrně impulzivní rozhodnutí, říká Malík

30. 5. 2021 15:19

Předá na Strahově žezlo. Končící předseda Fotbalové asociace ČR (FAČR) Martin Malík připouští, že pokud by v říjnu nebyl zatčen bývalý místopředseda Roman Berbr a později by kandidaturu neoznámil Karel Poborský, proti němuž stojí Petr Fousek, ucházel by se asi o nejvyšší post znovu. Nakonec bude na valné hromadě 3. června kandidovat aspoň na místopředsedu.

Foto: Vlastimil Vacek, Právo

Předseda FAČR Martin MalíkFoto: Vlastimil Vacek, Právo

Článek

Nepředpokládá, že by ještě někdy kandidoval na předsedu. „Nikdy neříkej nikdy. Na druhou stranu teď to určitě nevidím jako variantu, kterou bych se chtěl zabývat. A kde se vidím v příštích týdnech? Doufám, že stále ve fotbale. A pevně věřím, že se ve společnosti komerčních partnerů budu o ně starat na nadcházejícím EURO," říká Martin Malík při hodnocení svého funkčního období.

O čem ještě mluví?

O současné kandidatuře- Kandidovat na místopředsedu bylo poměrně impulzivní rozhodnutí. Domnívám se, že český fotbal pro další rozvoj potřebuje zejména zklidnění hektické a rozjitřené situace. Bohužel mám pocit, že je to v posledních dnech spíše naopak.

O problematice rozhodčích - Druhá věc je, že se domnívám, že celá řada témat není vůbec uchopená. A to se bohužel v mých očích týká i nejzásadnějšího tématu. Když se podíváme na kauzy, které po roce 2000 provázejí český fotbal, tak s výjimkou toho, co se děje kolem bývalého předsedy a mého předchůdce Mirka Pelty, tak středobodem problémů českého fotbalu je situace kolem rozhodčích. Domnívám se, že tohle je věc, která musí být systémově řešena jako jedna z prvních. A domnívám se, že tohle systémově nemá uchopeno a zvládnuto nikdo.

Pokud by nebylo Berbrovy aféry a nekandidoval by Karel Poborský, svůj post by na valné hromadě obhajoval- Určitě ano. Jsem přesvědčen, že celá řada věcí, které se ve fotbale nastartovaly, není dotažená. Určitě bych zájem měl. Na druhou stranu jsem pevně přesvědčen, že kdokoliv, kdo bude řídit FAČR v nadcházejícím období a bude mít zájem fotbal posunout pozitivním směrem, tak bude schopen i tyhle věci dotáhnout.

Diplomat proti slavným hráčům. Fotbal mají řídit profesionální funkcionáři, říká Petr FousekVideo: Sport.cz

Fousek, nebo Poborský? - Domnívám se, že oba kandidáti na předsedu mají svůj potenciál, mají svoji voličskou základnu. Myslím si, že volba bude poměrně vyrovnaná.

O aktuální atmosféře - Strašně bych si přál, aby nové vedení, které vzejde z valné hromady, mohlo pracovat v situaci, kdy se český fotbal zklidní a opadnou emoce. Naprosto zásadní pro zklidnění situace je důvěra, to je něco, co fotbal potřebuje nejvíc. Před novým vedením je plejáda úkolů. Ať už nastavení nové komise rozhodčích, řešení strahovského areálu, dotažení všech kroků, které se nastartovaly za nás. Vyrovnání majetkových a finančních vztahů s Českou unií sportu, s atletickým svazem.

Odmítá, že by byl jako předseda ovládán Berbrem- Roman Berbr měl velkou sílu ve fotbalovém prostředí a opíral se o ni. V mých očích bylo důležité, že jsem s ním šel do celé řady soubojů a často jsem byl schopen si prosadit svou. Vždy jsem říkal, že na něho fungovaly logické argumenty a pak dokázal ustoupit. Samozřejmě je pravda, že v celé řadě případů jsem se vzhledem k jeho síle nepouštěl do nějakých donquijotských (předem prohraných) soubojů.

Karel Poborský stojí na druhé straně. My chceme změnit FAČR, on ne, říká Vladimír ŠmicerVideo: Sport.cz

O svojí éře - Když máte možnost bilancovat, tak si říkáte: tady jsem mohl být důraznější, tady jsem mohl více tlačit, nebo naopak netlačit. To je věc, která je přirozená. Všichni děláme chyby, ani mně se nemohly vyhnout. Na druhu stranu období bylo poměrně turbulentní a hektické. Jak kvůli kauzám, které probíhají, tak kvůli koronaviru.

O dalším hodnocení - Ohledně sportovní stránky mám obrovskou radost, jak se dařilo všem reprezentacím. Pokud odhlédnu od sportovní oblasti, domnívám se, že se nám podařilo zajistit stabilní příliv financí pro celý český fotbal, ať už ze strany státu nebo komerčních sponzorů. Co se nepovedlo, je, že přestože jsem věděl, že s funkcí je spojená obrovská míra nejen fotbalové politiky, tak politika mi zabírala 90 až 95 procent času. Jen ve zbytku jsem se byl schopen věnovat fotbalu jako takovému, což je samozřejmě obrovská chyba.

Reklama

Související témata:
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   

Nejnovější články