Hlavní obsah

Los do čtvrtfinále mistrovství Afriky poslal Guineu

29. 1. 2015 16:43

Posledním čtvrtfinalistou mistrovství Afriky se stali fotbalisté Guiney. O jejich postupu ze skupiny D na úkor Mali rozhodl až dnešní los v Malabu. Oba celky totiž měly po odehrání tří utkání shodný počet bodů, stejné skóre a nerozhodný vzájemný zápas.

Foto: Mike Hutchings, Reuters

Modibo Maiga (vlevo) z týmu Mali a Issiaga Sylla z Guiney. Jejich souboj na trávníku skončil smírně, los poslal na mistrovství Afriky dál guinejský tým.Foto: Mike Hutchings, Reuters

Článek

Guinea se ve vyřazovací části utká s Ghanou, zbývající dvojice tvoří Pobřeží slonoviny s Alžírskem, Tunisko s domácí Rovníkovou Guineou a Kongo s Demokratickou republikou Kongo.

Ve skupině D nebylo daleko od toho, aby los rozhodoval o pořadí všech jejích účastníků. Hrozbu však odvrátilo Pobřeží slonoviny, které ve středu porazilo 1:0 Kamerun. Postaralo se tak o jediný zápas, který neskončil 1:1, a s pěti body prošlo dál z prvního místa.

O druhém postupujícím musel rozhodnout los, protože Guinea a Mali měly po jednobrankové remíze naprosto stejnou bilanci. Štěstí se přiklonilo na stranu Guiney, protože šéf malijského svazu Boubacar Diarra vytáhl z osudí míček s číslem tři a určil tak konečné pořadí týmu v tabulce.

Ceremoniál zahájil prezident africké fotbalové konfederace Issa Hayatou slovy, že je politováníhodné, když o postupu do čtvrtfinále musí rozhodovat los. "Skončit takovým způsobem je kruté," přidal Diarra. "Dvacet let jsme neměli tak dobrý tým jako teď," dodal funkcionář z Mali, které na posledních dvou šampionátech skončilo shodně třetí.

Vítězný los? Dobré znamení

Zástupce Guiney ministr mládeže Moustapha Naite označil vítězný los za dobré znamení. "Kvalifikaci jsme museli hrát mimo Guineu v Maroku a nikdo nečekal, že postoupíme," připomněl opatření kvůli epidemii eboly. "Jsem přesvědčen, že tohle je dobré znamení. Ve skupině jsme ukázali, že máme dobrý tým, a teď můžeme jít až do finále," dodal.

Trenéři obou reprezentací ještě před losem pravidla zkritizovali a mluvčí africké konfederace naznačil, že do budoucna by mohlo dojít ke změně. "Pravidla musíme nejen respektovat, ale také přemýšlet o jejich vylepšení," prohlásil Junior Binyam. "Není fér, aby se o vyřazení rozhodovalo takhle. Je to nejhorší možné řešení, protože každý čeká, že rozhodovat se bude na hřišti," uvedl.

Na mistrovství Afriky šlo o třetí los v historii. V roce 1988 uspělo Alžírsko na úkor Pobřeží slonoviny, v roce 1972 prošlo po losu místo Maroka do semifinále Kongo a nakonec celý turnaj vyhrálo. V roce 1990 došlo k losu například i na světovém šampionátu, kde musel rozhodnout o konečném umístění Nizozemska a Irska v základní skupině.

Reklama

 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   

Nejnovější články