Hlavní obsah

Představí se v Česku další budoucí superhvězdy světové kopané? Ježek Cup startuje již ve středu

19. 9. 2022 15:45

Povinnost sledovat pro všechny fanoušky mládežnické kopané. Ve středu 21. září započne 28. ročník turnaje pro reprezentace kategorie U18, dříve známého také jako Memoriál Václava Ježka, na počest kouče, který dovedl reprezentaci Československa ke slavnému triumfu na mistrovství Evropy v roce 1976. „Za dlouhou historii turnaje se objevila celá řada fotbalistů, kteří později zářili ve špičkových reprezentacích i klubech,“ pochvaluje si šéftrenér reprezentací Miroslav Beránek.

Foto: CEE Sup/Svatopluk Samler

Trenér české fotbalové reprezentace do 18 let David Holoubek.Foto: CEE Sup/Svatopluk Samler

Článek

A o kterých hráčích konkrétně může být řeč? Například v roce 2004 běhal po tuzemských pažitech tehdy šestnáctiletý Karim Benzema, současná opora Realu Madrid a žhavý kandidát na zisk Zlatého míče. V dalších ročnících se představili například stoper Manchesteru City Aymeric Laporte, ukrajinský univerzál z Arsenalu Oleksandr Zinčenko nebo Marcelo Brozovič, momentálně soupeř Viktorie Plzeň ve skupině Ligy mistrů oblékající dres věhlasného Interu Milán.

Češi zatím celkové vítězství v turnaji slavili sedmkrát, naposledy se tak stalo v roce 2015, kdy ve finálovém utkání po penaltách porazili své vrstevníky z Ruska. Se lvíčkem na prsou tenkrát nastoupil například dnes 31násobný reprezentant Alex Král či nynější gólmanská dvojka plzeňské Viktorie Martin Jedlička. Jako kapitán dovedl reprezentaci ke triumfu stoper Matěj Chaluš, který je momentálně pod smlouvou ve švédském Malmö FF.

„Letošní ročník se odehraje v okolí Zlína a Kroměříže. I takto významné akce chceme pořádat v regionech, aby se mládežnické výběry mohly ukázat ve všech koutech republiky," vysvětloval Beránek. Pro český tým do osmnácti let se bude jednat o první větší zkoušku pod vedením kouče Davida Holoubka.

„Během let jsem na vlastní oči z pozice diváka zažil celou řadu ročníků Turnaje Václava Ježka a pokaždé byla k vidění obrovská kvalita. Utkáme se i proti soupeřům, s nimiž jsme moc konfrontací nezažili, takže mám velkou radost," těšilo trenéra reprezentace U18, jehož svěřence čekají celkem tři duely během pěti dní.

Ti vstoupí do turnaje ve středu, na zlínské Letné budou od 18 hodin hostit Německo. O dva dny později je v Kroměříži čeká zápas s Finskem s výkopem o dvě hodiny dříve. Trojboj dovrší nedělní utkání proti USA v Dolním Němčí od 11 hodin. Do Ježek Cupu se zapojí celkem šest reprezentací, každá odehraje tři zápasy, které rovnou určí konečné pořadí. Oproti předchozím ročníkům tak neproběhne žádná vyřazovací část. „Nemám s tím problém, play-off stejně obyvkle nenabízelo takovou podívanou, protože hráči již byli unavení," kvitoval Holoubek změnu v systému turnaje, kde se kromě výše zmíněných reprezentací představí i talenti z Mexika a Slovenska.

Reklama

Související témata:
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •