Hlavní obsah

Real, Barcelona a Juventus odsoudily disciplinární řízení kvůli Super lize

26. 5. 2021 20:42

Představitelé Realu Madrid, Barcelony a Juventusu Turín ve společném prohlášení odsoudili tlak ze strany UEFA, aby se vzdali plánů na založení superligy. Poslední trojice klubů z původních dvanácti, které vznik nezávislé soutěže chystaly, považuje zahájené disciplinární řízení za protiprávní.

Foto: Pablo Morano, Reuters

Lionel Messi otevřel skóre utkání mezi Barcelonou a Levante.Foto: Pablo Morano, Reuters

Článek

Kluby se odvolávají na rozhodnutí madridského soudu, který v květnu vydal předběžné opatření, podle něhož FIFA a UEFA nesmí do vyřešení případu v kauze pokračovat. Soud zároveň požádal Soudní dvůr EU (ECJ), aby prověřil, zda FIFA a UEFA svým postupem neporušily zákon o volné hospodářské soutěži.

UEFA přesto po vlastním vyšetřování zahájila v úterý s trojicí disciplinární řízení, v němž klubům hrozí až vyloučení z Ligy mistrů.

"Tento alarmující přístup představuje zjevné porušení soudního rozhodnutí, které jasně UEFA varovalo, aby se v průběhu soudního řízení zdržela jakýchkoliv kroků, které by mohly vést k potrestání klubů zakládajících superligu," uvedly Real, Barcelona a Juventus v prohlášení.

Podle klubů UEFA svým jednáním ukázala nedostatek respektu k soudním autoritám. "Místo hledání cest, jak pomocí otevřeného dialogu modernizovat fotbal, UEFA očekává, že vzdáme probíhající soudní řízení, které zpochybňuje její monopol nad evropským fotbalem," dodali zástupci klubů.

Super ligu se pokusilo založit dvanáct velkoklubů, ale plán se setkal s obrovským odporem a rychle zkrachoval. Pod hrozbou sankcí podporu stáhly Manchester United, Manchester City, Liverpool, Chelsea, Tottenham, Arsenal, AC Milán, Inter Milán a Atlético Madrid. Jejich zástupci se s UEFA dohodli na přijetí finančních trestů.

Reklama

Související témata:
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   

MS ve fotbale 2022 v Kataru

Mistrovství světa ve fotbale 2022 letos probíhá v netradičním termínu od 20. listopadu do 18. prosince v Kataru. Program MS ve fotbale čítá 64 zápasů, které se odehrají na osmi stadionech. Šampionátu se účastní 32 týmů, které jsou rozděleny do osmi skupin. Kde můžete sledovat zápasy MS v televizi?