Hlavní obsah

Hotovo! Miliardář Křetínský koupil podíl ve West Hamu United

10. 11. 2021 14:11

Hotovo. Ostře sledovaný obchod je tady. Český miliardář Daniel Křetínský a jeho investiční skupina 1890s holdings a.s. je novým vlastníkem 27procentního podílu v anglickém fotbalovém klubu West Ham United. Momentálně třetí klub Premier League vše potvrdil v prohlášení na vlastních internetových stránkách. "Jsem potěšen, že tato významná akvizice byla úspěšně dokončena. Jakožto vášnivý fotbalový fanoušek si velmi vážím výjimečné historie a tradice klubu West Ham United, stejně jako jeho věrné a nadšené fanouškovské základny," uvedl k transakci Daniel Křetínský.

Foto: Vlastimil Vacek, Právo

Daniel Křetínský vstoupil majetkově do londýnského West Hamu United.Foto: Vlastimil Vacek, Právo

Článek

Fotbalové impérium podnikatele Daniela Křetínského se rozrůstá. Po pražské Spartě získal podíl ve slavném anglickém klubu West Ham United. "Společnost 1890s holdings a.s. dokončila akvizici 27 % akcií společnosti WH Holdings Ltd. a stala se tak spoluvlastníkem fotbalového klubu West Ham United," uvádí se v prohlášení společnosti pro média.

Podle uzavřené dohody se Křetínský i jeho kolega Pavel Horský stanou členy představenstva WH Holdings Ltd. "Investice byla finalizována po pečlivých jednáních s akcionáři, mezi nimiž jsou i spolupředsedové představenstva West Ham United David Sullivan a David Gold," stojí v tiskové zprávě. Finanční podmínky zmíněné transakce nebyly zveřejněny, spekuluje se, že byl obchod realizován za sumu 150 milionů liber (zhruba 4,4 miliardy korun).

O společnosti 1890s holdings a.s.
Jde o společnost nepřímo kontrolovanou Danielem Křetínským (50 % + 1 akcie), zatímco Patrik Tkáč ovládá 44 % - 1 akcii (prostřednictvím holdingové společnosti J&T Capital Partners). Zbylých 6 % drží společnost manažerů, kteří dlouhodobě spolupracují s Danielem Křetínským v energetice.

"Dohoda povede k dalšímu zlepšení finanční kondice klubu a to formou snížení jeho dlouhodobého dluhu. Počítá se i s možností investovat do dalších klíčových oblastí, aby se pokračovalo v nastoleném růstovém trendu, kterého dosáhl West Ham United v posledních letech," stojí v prohlášení společnosti 1890s holdings a.s.

Foto: Tony Obrien, Reuters

Fotbalista West Hamu Kurt Zouma slaví gól do sítě Liverpoolu se spoluhráčem Tomášem Součkem.Foto: Tony Obrien, Reuters

Křetínský potvrdil, že svou důležitost měla i inspirativní role, kterou klub hraje v mnoha sociálních programech a iniciativách. "Rozvoj a růst klubu v posledních letech je všem jasně patrný a jsem rád, že se jsem dostal možnost se podílet na úspěšné budoucnosti tohoto klubu. Poté, co jsem nedávno navštívil London Stadium a sledoval tým Davida Moyese, vím, že je skvělé stát se součástí rodiny West Ham United. Cítím se poctěn tím, že mám nyní možnost pomoci všem, kteří zde působí a navázat na hrdé tradice tohoto velkého klubu," uvedl český miliardář.

„Mým osobním cílem je pomoci nastavit spolupráci mezi AC Sparta Praha a West Ham United tak, aby z ní profitovaly oba kluby. Samozřejmě v rámci pravidel, která jsou nastavena ze strany UEFA. West Ham by se mohl stát branou do Premier League pro hráče z našeho regionu," upřesnil Křetínský. V týmu Kladivářů už přitom působí čeští fotbalisté Tomáš Souček, Vladimír Coufal a Alex Král.

Foto: Repro Sky Sports TV

Český miliardář Daniel Křetínský na stadionu West Hamu v duelu s Liverpoolem.Foto: Repro Sky Sports TV

Mezi fanoušky West Hamu vyvolal už jen zájem ze strany Křetínského o vstup do klubu pozitivní reakce. Teď se vše proměnilo v realitu. "Jménem představenstva jsem velmi potěšena, že mohu Daniela Křetínského, Pavla Horského a společnost 1890s holdings a.s. přivítat ve West Ham United. Vždy se snažíme o další pokrok a Danielovo zapojení přináší investice, které posilují pozici klubu a následně pomohou v rozvoji klíčových oblastí, na které se klub zaměřuje," uvádí v prohlášení Karren Bradyová, místopředsedkyně představenstva West Ham United.

"David Sullivan a David Gold byli vždy velmi otevření, pokud jde o hledání vhodných investorů, kteří by se k nim připojili na společné cestě s West Ham United, a Danielův silný obchodní talent i fotbalové zkušenosti budou pro klub velkým přínosem. Velmi se těšíme na spolupráci s ním a Pavlem," dodává.

Věříte, že ze vstupu českého miliardáře Daniela Křetínského do West Hamu bude těžit i pražská Sparta?
ano
23,5 %
ne
76,5 %
Celkem hlasovalo 9764 čtenářů.

Reklama

 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •