Češi finské K.O. nepřipustili

HELSINKY-TV

Čeští fotbalisté vyhráli závěrečný zápas kvalifikace MS ve Finsku 3:0 a nepřišli tak o šanci postoupit na šampionát v Německu. Vítězný gól zařídil v Helsinkách už v 6. minutě útočník Tomáš Jun, který zaskočil za zraněného Baroše. V 51. minutě odčinil selhání ze zápasu s Nizozemskem Tomáš Rosický a parádním gólem zvýšil na 2:0, třetí trefu přidal Marek Heinz. O barážovém soupeři reprezentace rozhodne páteční los v Curychu.

Hned v úvodu fauloval Ujfaluši Johanssona a z následného přímého kopu Kuivasto hlavičkou vyzkoušel Čecha. Brankář londýnské Chelsea byl připravený a vyrazil na roh. Češi nervozitu setřásli už v 6. minutě. Šmicer uvolnil Tomáše Juna a kanonýr tureckého Trabzonsporu s klidem obstřelil vyběhlého Jääskeläinena.

KVALIFIKACE MS 2006 ONLINE:
Utkání Finsko - Česko

Prořídlé ochozy Olympijského stadiónu ještě více ztichly, v komorní atmosféře bylo slyšet jen skandování příznivců hostů. Český tým držel míč na kopačkách, pohotovými rychlými přihrávkami dělal problémy finské obraně.

Poborského vychytal Jääskeläinen

Aktivitou ve středu pole v úvodu hýřil Tomáš Rosický, který chtěl odčinit penaltové selhání ze sobotního zápasu proti Nizozemsku. Ve 21. minutě mohl zvýšit po pěkném uvolnění Galáskem Poborský. Hráče druholigových Českých Budějovic vychytal gólman Jääskeläinen.

Ve 42. minutě nechala finská obrana volný prostor Heinzovi, který střelou z dálky vystrašil domácího gólmana. Češi měli v první půli převahu, domácí se do zakončení téměř nedostali. Na levé straně obrany se dařilo obránci ruského Petrohradu Pavlu Marešovi, který zaskočil za zraněného Jiránka.

Rosický parádně zvýšil

I po změně stran pokračoval stejný scénář, hosté měli herní převahu. Poborský bombou z patnácti metrů vystrašil finského brankáře, Jääskeläinen zneškodnil i přímý kop Heinze. Vzápětí se už Češi mohli podruhé radovat. V 51. minutě Kopteff slabě odkopl centr z levé strany, odražený míč parádním halfvolejem z dvaceti metrů napálil Rosický a zvýšil na rozdíl dvou branek.

Dostat domácí do hry mohl tři minuty po Rosického brance Kuivasto, který po rohu hlavou orazítkoval břevno. Míč se odrazil k Johanssonovi, ale ani ten nedokázal míč dostat za brankovou čáru.

Češi chladnokrevně domácí potrestali. Heinz poněkolikáté dostal příliš volného prostoru, přehodil si elegantně míč na levačku a přízemní střelou k tyči definitivně uklidnil české příznivce. Kouč Helikoski poslal okamžitě do hry dalšího útočníka Forssella a domácí přidali na ofenzivním snažení.

Češi hru kontrolovali

Trenér Brückner posílil defenzívu Polákem a Kováčem. Český celek hru kontroloval, přestože na Finech byla vidět snaha o čestný úspěch. Ten se ale domácím vstřelit nepodařilo. V závěru trefil Polák dalekonosnou  břevno.

Český tým prohrál s Finskem jen jedinkrát. V roce 1987 znamenala prohra 0:3 v Helsinkách konec nadějí o postup na evropský šampionát 1988. Tentokrát postupové naděje definitivní ránu do vazu nedostaly, Češi se po výhře 3:0 o postup na světový šampionát poperou v baráži, která je na programu 12. a 16. listopadu. Baráž se losuje v páteční poledne v Curychu.

Finsko - Česká republika 0:3 (0:1)
Branky: 6. Jun, 51. Rosický, 58. Heinz. Rozhodčí: Mejuto González - Martínez Samaniego, Ayete Plou (všichni Šp.). Bez karet. Diváci: 11 234.
Finsko: Jääskeläinen - Lagerblom (59. Nyman), Kuivasto, Hyypiä, Kallio - Kolkka, Heikkinen, Sjölund (63. Forssell) , Tainio, Saarinen (12. Kopteff) - Johansson. Trenér: Heliskoski.
ČR: Čech - Grygera, Rozehnal, Ujfaluši, Mareš - Poborský, Galásek, Rosický (85. Štajner), Šmicer (61. Polák) - Jun (73. Kováč), Heinz. Trenér: Brückner.