Článek
„Mám radost z toho, jak jsme k utkání přistoupili. Přestože se to nevyvíjelo úplně tak, jak jsme chtěli. Chtěli jsme co nejrychleji vstřelit gól, což se nepovedlo, ale hráli jsme trpělivě a od druhé branky už to bylo podle našich představ. Když soupeř běhá bez balónu, tak mu musí odejít síly,“ říkal Bílek po třetím vítězství v kvalifikaci na mistrovství Evropy 2027.
Měli jste utkání rozhodnout už v prvním poločase, nebo se to vyvíjelo tak, jak jste předpokládal?
Je škoda, že jsme nedali branku dříve, protože jsme do utkání vstoupili dobře. Soupeře jsme přetlačili a horkotěžko se z toho tlaku dostával. Jak jsme v tom ale trošičku nebyli tolik důslední, tak hned vystrčil růžky a ukázal, že když je necháme hrát, tak bychom mohli mít problémy. Pomohla nám první branka, a hlavně pak ta druhá zkraje druhé půle. Po ní jsme se definitivně uklidnili. Ve druhém poločase byla na klucích vidět daleko větší lehkost. Mnohem snáz jsme se dostávali do šancí. Možná to bylo i tím, že jsme dobře drželi balón. Byli jsme ale lepší celý zápas a zaslouženě jsme zvítězili.
Většina gólů padla po pěkných kombinacích. Ukázali hráči, že jsou v klubech dostatečně využívaní a mají herní praxi?
Je to přesně o tomhle. Všichni pravidelně nastupují v první, nebo ve druhé lize a tuto kvalitu teď potvrzují. Jsem rád, jak jsme to utkání zvládli. I hráči, kteří do zápasu vstoupili v jeho průběhu, ukázali, že lavička, kterou máme, je velmi silná.
Tři branky vstřelil Lukáš Mašek, ale zároveň nedal penaltu. Je to už třetí neproměněný pokutový kop za tři zápasy. Budete se nad tím zamýšlet?
Dělá nám to trošičku starost. Proměnili jsme až třetí proti Skotsku, takže jsme dali vlastně jedinou ze čtyř. Nemám z toho velkou radost. Určitě ale najdeme střelce, který je bude proměňovat. Máša potvrdil, že dovede dát branku, Matyáš Vojta je nahoře taky silný. Ale máme tam i další hráče. Jsem rád, že jsme těch pět branek dali. Několik z nich bylo přesně takových, jak jsme si to představovali. Hlavně čtvrtý gól, kdy jsme rychle přenesli hru z jedné strany na druhou.
Jak prožíváte ty penalty? Díváte se na ně, nebo odvracíte zrak?
Ne, já si to vychutnávám, koukám se na ně. Nedat tři penalty ve třech utkáních ale není ideální a radost z toho nemám. Ale zase o tu větší radost mám z toho výsledku, který jsme dneska udělali.
Portugalci porazili Ázerbájdžán stejným výsledkem 5:0. Mysleli jste i na to, že by bylo dobře držet s nimi krok i ve skóre?
Samozřejmě, protože každý gól může rozhodnout. Portugalci se s nimi v první půli také natrápili. Ázerbájdžán tam měl jednu šanci v první půli, kdy ta devítka (Saljanskij), která hrála dnes proti nám taky, měla stoprocentní šanci hlavou. Nedal ji a ve druhém poločase pětkrát inkasovali. Uvidíme, jak to bude příští měsíc. Máme Portugalce doma a bude to velká zkouška.
Neproměněná penalta vás mrzet nemusela, protože jste se dokázali prosadit ze hry. Je na začátku kvalifikace potěšitelné, že nutně nepotřebujete ke gólu standardku?
V těch prvních dvou zápasech proti Skotsku a Gibraltaru jsme si standardkami pomohli, což je taky dobře. Dneska tolik ne, je ale pozitivní, že jsme schopní si vytvořit spoustu šancí a že je jako dneska dovedeme i proměňovat.
Pátý gól vymysleli střídající hráči Mikulenka s Plankou. Řekli si o více minut v Bulharsku?
Jsem rád za to, že ta lavička je taková, jaká je. Máme ji velmi silnou a všichni hráči, kteří na ní jsou, tak by si bezpochyby zasloužili hrát v základní sestavě. A dneska to znovu potvrdili. Ať přišel, kdo přišel, tak byl dobrý, byl znát, byla na něm vidět velká chuť. Hráli jsme s nasazením a jsem rád, že jsme tu laťku drželi až do devadesáté minuty. Že jsme hráli za každého stavu pořád stejně.
Poměrně brzy jste stáhl kapitána Matěje Šína, bylo to v 67. minutě za stavu 3:0 kvůli tomu, abyste ho pošetřil?
Bylo to přesně proto. V Alkmaaru tu minutáž neměl takovou, nastoupil od první minuty po delší době až v posledním zápase před srazem. A taky jsem nechtěl, aby hrál třeba dvakrát devadesát minut, aby toho na něj nebylo moc. Bylo to už za rozhodnutého stavu, takže jsme dali příležitost dalším. Místo něj šel Plankič (Planka), který hraje v Baníku výborně a potvrdil to. Jsem moc rád, že dal gól.
V úterý hrajete v Bulharsku, jaký to bude soupeř?
Doma budou velmi nepříjemní, to je jednoznačné. Pro nás je každý zápas velmi důležitý a velmi těžký. Přesvědčili jsme se o tom na Gibraltaru, kde jsme vyhráli horkotěžko 2:1. Trápili jsme se trochu, ale nakonec jsme to utkání zvládli. Věřím tomu, že po dnešku budeme dobře naladění a že předvedeme stejný výkon v Bulharsku jako dneska proti Ázerbájdžánu. Nejen výkon, ale celkově to nasazení, způsob a přístup hráčů byl na velmi dobré úrovni.