Česko - Švýcarsko 5:3SESTŘIH: Povedený obrat na závěr turnaje. Čeští hokejisté končí na Švédských hrách třetí

Nepovedená první polovina zápasu, ale následně se čeští hokejisté zvedli. Proti Švýcarsku dokázali zvítězit 5:3 navzdory tomu, že v utkání dvakrát prohrávali. Dvěma góly se zaskvěl útočník Daniel Voženílek, prosadili se i obránci Zámorský s Hájkem. Svěřenci Radima Rulíka tak dokázali zareagovat na dvě prohry z úvodu turnaje a na Švédských hrách obsadili konečnou třetí pozici.

Sestřih zápasu Švýcarsko - ČeskoVideo: Český hokej

Karlstad (od našeho zpravodaje) - První třetina působila z českého pohledu poněkud ospale. Národní tým si nevytvořil žádnou pořádnou šanci na skórování. Sice se nedostával pod velký tlak, ale v 15. minutě inkasoval. Axel Simic tečoval střelu od modré čáry a následně si našel jednoduchou dorážku, Jakub Málek byl bez šance.

Rulíkovi svěřenci našli své tempo až v polovině utkání, kdy začali soupeře přehrávat. Aktivní byla zejména formace bratrů Kovařčíků s Janem Bambulou, která vybojovala druhou přesilovku v utkání. A tu Češi využili už po dvanácti sekundách, dělovka Petra Zámorského od modré prošla Hughesovi pod betonem do sítě.

Český výběr pokračoval v aktivitě a tlačil. Z toho ve 39. minutě vytěžil šťastnou vedoucí trefu. Daniel Voženílek se dostal k odraženému puku a ze záporného úhlu zkusil nahodit puk na švýcarskou branku. Hughes se přesouval a bruslí do srazil kotouč za svá záda.

Jenže místo toho, aby vstřelený gól Čechy nakopl a v klidu dohráli třetinu, hned vzápětí je soupeř uzavřel v pásmu a dvě sekundy před sirénou srovnal. Hájek nedokázal udržet kotouč za brankou, následnou ránu Fory dokázal Málek pouze vyrazit a proti dorážce Marchona opět neměl šanci zakročit.

Hned v úvodu třetí části mohl vrátit vedení svému týmu Ondřej Kovařčík, ale jeho dorážku zastavil gólman betonem. Naopak na druhé straně Švýcaři z nenápadné akce udeřili. Stadlerovo nahození od modré čáry tečoval těsně před Málkem mezi betony dobře postavený Tyler Moy, kterého nedokázal ubránit Jašek.

Ondřej Beránek v souboji u mantinelu

Národní tým si však v další přesilovce znovu vybral štěstí. David Kaše z pravého kruhu hledal před brankou Horáka, přihrávku ovšem tečoval mezi nohy vlastního gólmana obránce Frick – 3:3.

Nerozhodný stav ale ani tentokrát dlouho nevydržel. O dvě minuty později se Češi opět usadili v útočném pásmu, Daniel Gazda dobře zapracoval pro Libora Hájka, který měl před sebou volno a jeho dělovka zpoza levého kruhu skončila pod horní tyčkou švýcarské klece. V závěru korunoval vítězství trefou do prázdné branky Voženílek. Třinecký forvard tak zapsal už pátý gól v reprezentační sezoně a celkem osmý bod.

Čeští hokejisté tak uspěli alespoň na závěr Švédských her, na nichž nejprve prohráli 1:4 se Švédskem a 2:4 s Finskem. V tabulce tak obsadili konečnou třetí příčku, což už nezměnilo ani závěrečné severské derby o první pozici, kterou vyhrálo Finsko nad Švédskem 2:1.

Euro Hockey Tour – Švédské hokejové hry:
Česko - Švýcarsko 5:3 (0:1, 2:1, 3:1)
Branky a nahrávky: 33. Zámorský (Flynn, Jašek), 39. D. Voženílek (F. Král, Jašek), 51. D. Kaše, 53. Hájek (Gazda), 59. D. Voženílek (Jašek) - 15. Simic (Bader), 40. Marchon (Fora), 44. Moy (Stadler). Rozhodčí: Brander (Fin.), Holm - Strömberg, Lundgren (všichni Švéd.). Vyloučení: 1:3. Využití: 2:0. Diváci: 2672.
Česko: J. Málek - Hovorka, Kempný, Zámorský, J. Galvas, M. Jandus, Hájek, Gazda, F. Král - M. Růžička, Jašek, D. Voženílek - Bambula, M. Kovařčík, O. Kovařčík - O. Beránek, R. Horák, Flynn - A. Najman, D. Kaše, Rychlovský. Trenér: Rulík.
Švýcarsko: C. Hughes - Glauser, Kreis, Stadler, Fora, Jung, Jecker, Frick, Wüthrich - Kessler, Senteler, Moy - Simic, Rochette, Bader - Marchon, Heim, Scherwey - Schmutz, Schmid, Zehnder. Trenér: Fischer.