Švýcarsko - Finsko 1:4Finové slaví první výhru, na Švýcarských hrách skončili třetí

Hokejisté Finska vyhráli v neděli na závěr Švýcarských her ve Fribourgu nad domácí reprezentací 4:1 a po prvním vítězství na turnaji skončili třetí. Třemi body za dvě branky a jednu asistenci k tomu přispěl útočník Markus Granlund. Švýcaři, kteří organizovali turnaj Euro Hockey Tour poprvé v historii, obsadili s jediným bodem poslední místo.

Švýcarský gólman Gauthier Descloux smutně sleduje finskou radost.

Švýcaři se v polovině úvodní třetiny ubránili při vyloučení Dominika Egliho a v 16. minutě se ujali vedení. Lukas Frick se prokličkoval před Emila Larmiho a překonal jej střelou mezi betony. V úplném závěru první třetiny ještě ujel Calvin Thürkauf, ale Larmi zasáhl lapačkou.

Finové po 16 sekundách druhého dějství vyrovnali. Gauthiera Desclouxe překonal bekhendovou střelou z pozice mezi kruhy Markus Granlund. Ve 27. minutě hosté stav otočili a po Granlundově přihrávce zamířil do odkryté branky Teemu Hartikainen.

Vyrovnat mohl Fuchs a ve 34. minutě už překonal Larmiho Michael Fora, ale čeští sudí Adam Kika a Daniel Pražák gól i po kontrole u videa neuznali kvůli postavení hráče v brankovišti. Finové 36 sekund před koncem prostřední části pojistili náskok díky dorážce Arttua Ruotsalainena do odkryté branky.

Po půlminutě závěrečné třetiny vedli úřadující olympijští vítězové a mistři světa už 4:1. Bekhendovou přihrávku Granlunda si srazil do vlastní branky Dean Kukan. Finové oplatili Švýcarům listopadovou porážku z turnaje Karjala 2:3 po samostatných nájezdech.

Švýcarsko - Finsko 1:4 (1:0, 0:3, 0:1)
Branky a nahrávky: 16. Frick (Praplan) - 21. Markus Granlund (M. Aaltonen), 27. Hartikainen (Markus Granlund, M. Aaltonen), 40. Ruotsalainen (Rajala, Tyrväinen), 41. Markus Granlund (Hartikainen). Rozhodčí: Kika, Pražák (oba ČR) - Obwegeser, Fuchs (oba Švýc.). Vyloučení: 4:4. Bez využití. Diváci: 4489.
Švýcarsko: Descloux - Loeffel, Kukan, Fora, Frick, Egli, Alatalo, Le Coultre - Moy, Corvi, Herzog - Praplan, Haas, Mottet - Riat, Fuchs, Miranda - Ch. Bertschy, Thürkauf, Scherwey - Riedi. Trenér: Patrick Fischer.
Finsko: Larmi - Lepistö, Niku, Niemelä, Ohtamaa, Eronen, M. Koivisto, Honka, Sund - Hartikainen, M. Aaltonen, Markus Granlund - Ikonen, Kemppainen, Kuokkanen - Ruotsalainen, Tyrväinen, Rajala - Repo, Tikka, Suomi. Trenér: Jukka Jalonen.