Švédsko - Česko 2:5 Rulíkova snová premiéra! Češi gólovým uragánem v první třetině zničili domácí Švédy

Čtyřgólový uragán v úvodní třetině rozhodl, že premiéra hlavního trenéra Radima Rulíka na střídačce hokejové reprezentace dopadla na výbornou. Češi na úvod turnaje Karjala porazili ve Växjö po dominantním výkonu domácí Švédy 5:2 a připsali si nad nimi třetí triumf v řadě.

Sestřih utkání turnaje Karjala Švédsko-ČeskoVideo: Český hokej

Växjö (od našeho zpravodaje) -Povedenější úvod si Češi ve svém historicky prvním duelu ve Växjö ani nemohli vysnít. Už po 23 vteřinách hry se dočkal uklidňujícího prvního zákroku v národním týmu debutující gólman Málek a pak už si vzala slovo třetí útočná formace.

Po spolupráci Tomáška s P. Kousalem se dostal k dorážce Lenc a ve 102. vteřině otevřel skóre. Když navíc tato trojice skočila v zápase na led podruhé, skončilo to o 166 sekund později dalším gólem, při němž Tomášek po Lencově zadovce pálil do odkryté branky.

„Obě první dvě střídání naší lajny přinesly gól, to opravdu dlouho nepamatuju. Skvěle nám fungovala souhra na ledě, perfektně vycházelo napadání soupeře,“ liboval si David Tomášek.

Michael Špaček v zápase proti Švédsku

Zatímco Švédové byli jako opaření, Rulíkova družina získala na sebevědomí a aktivní agresivní hrou podpořenou výborným bruslením domácí jednoznačně přehrávala. Když pak tečující Flek přidal v 11. minutě při signalizovaném trestu Seveřanů třetí trefu, vyprodaná Vida Arena (5750 fanoušků) na několik desítek minut ztichla.

Z české strany to však za první třetinu stále nebylo vše, protože v 16. minutě Sedlák čtvrtým zásahem poslal gólmana Lindboma při jeho reprezentační premiéře na střídačku a místo něj šel do akce další novic v nároďáku Söderström. Češi měli v úvodním dějství 40procentní úspěšnost střel.

Reprezentace vedená kapitánem Špačkem ve druhé třetině na chvíli polevila a Málka připravil o neprůstřelnost Heed. Jenže hned vzápětí vrátil Čechům čtyřgólový náskok Adam Kubík, nad jehož drzým bekhendem pod horní tyčku při reprezentační premiéře uznale na střídačce pokyvoval hlavou i trenér gólmanů Pavelec.

Čeští hokejisté se radují z branky

„Gólman čekal nahrávku, tak jsem zkusil vypálit nahoru. Viděl jsem to u Plekyho, na tréninku v Kladně to dělal hodně často,“ připomínal Kubík svého někdejšího spoluhráče a dnes Rulíkova asistenta Tomáše Plekance.

„Nevěděl jsem, co od mezinárodní úrovně čekat, ale jsem mile překvapený. Byli jsme dominantní, máme skvělý systém, s nímž si Švédové nevěděli rady,“ těší útočníka Budějovic, na jehož branku výběr Tří korunek reagoval už jen zmírněním porážky.

Národní tým ještě v pátek trénuje ve Växjö, odpoledne se pak letecky přesune do Tampere, kde v sobotu nastoupí proti domácím Finům a o den později zakončí turnaj proti Švýcarům.

Turnaj Karjala, součást Euro Hockey Tour ve Växjö:
Švédsko - Česko 2:5 (0:4, 1:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 29. Heed (Ejdsell, Rasmussen), 49. Ejdsell (Persson, Alsing) - 2. Lenc (Tomášek), 5. Tomášek (Lenc, Zábranský), 11. Flek (Zábranský, Kodýtek), 16. Sedlák (Řepík), 31. Kubík. Rozhodčí: Brander (Fin.), Hürlimann (Švýc.) - Nyqvist, Jonsson (oba Švéd.). Vyloučení: 2:2. Bez využití. Diváci: 5750 (vyprodáno).
Švédsko: Lindbom (16. Söderström) - Persson, Dahlström, Heed, Fantenberg, Granberg, Alsing, Hansson - Sylvegard, Rasmussen, Nygard - Frödén, Lindberg, Dahlén - Petersson, Kempe, Ejdsell - Friberg, Johansson, Bengtsson. Trenér: Hallam
Česko: Málek - Zámorský, Pyrochta, Košťálek, Dvořák, Zábranský, Mašín, Jandus, J. Galvas - M. Stránský, Špaček, Voženílek - Řepík, Sedlák, O. Kovařčík - P. Kousal, Tomášek, Lenc - Flek, Kodýtek, Kubík. Trenér: Rulík.