Švýcarsko - Finsko 5:6 SNHokejisté Finska porazili v Curychu Švýcary, nájezdy rozhodl Oksanen

Hokejisté Finska porazili v zápase Švédských her v Curychu Švýcarsko 6:5 po samostatných nájezdech. Úřadující mistři světa prohrávali ve druhé třetině 3:5, podařilo se jim ale vyrovnat a v nájezdech rozhodl o jejich výhře bývalý hráč extraligového Hradce Králové Ahti Oksanen. Devětadvacetiletý útočník se mezi střelce zapsal i v základní hrací době. Dvěma góly a asistencí se pod finskou výhru podepsal Tommi Tikka. Seveřané budou v sobotu v Malmö druhým českým soupeřem na třetím turnaji seriálu Euro Hockey Tour.

Harri Säteri na ilustračním snímku v bráně Finska inkasuje gól od Jana Kováře během utkání v rámci loňského turnaje Channel One Cup v Praze.

Jako první se v Swiss Life Areně prosadil v 6. minutě hostující Tikka, který využil aktivitu čtvrtého finského útoku. O 17 sekund později byl ale vyloučený Kemiläinen a Švýcaři hned první přesilovou hru využili. O vyrovnání se postaral přesnou střelou pod horní tyč Hischier.

Domácí byli střelecky aktivnější, do vedení se ale dostali až 14 sekund po začátku druhé třetiny, kdy se prosadil Thürkauf. Vyrovnat mohl Aaltonen, ale úvod druhé části patřil Švýcarům. Třetí gól přidal Meyer a čtvrtý Knak. Svěřenci trenéra Fischera potřebovali na vstřelení tří branek 3 minuty a 53 sekund.

Finové se však z nepříjemného direktu oklepali a Ruotsalainen ve 26. minutě snížil na 2:4. Švýcaři byli poté přinuceni vystřídat brankáře a místo Waebera se do hry dostal Nyffeler. Toho ve 36. minutě překonal v přesilové hře Oksanen. Upravoval ale na 3:5, ještě předtím se totiž v oslabení prosadil Fora.

Závěrečná třetina patřila Seveřanům. Ve 42. minutě snížil Eronen a i pak měl více práce než Larmi švýcarský brankář Nyffeler. Ten dokázal svůj tým několikrát podržet, v závěru nicméně inkasoval. Finové hráli přesilovou hru, navíc odvolali gólmana a při hře šest na čtyři se podruhé prosadil Tikka.

Švýcaři tak ani na sedmý pokus nedokázali v této sezoně EHT naplno bodovat. V nájezdech navíc o jejich prohře rozhodl jediný úspěšný exekutor Oksanen.

Švédské hokejové hry, součást Euro Hockey Tour:
Švýcarsko - Finsko 5:6 po sam. náj. (1:1, 4:2, 0:2 - 0:0)
Branky a nahrávky: 7. Hischier (Riedi), 21. Thürkauf (Herzog), 24. Meyer, 25. Knak (Bader), 34. Fora (Knak) - 6. Tikka (Kuokkanen, Ikonen), 26. Ruotsalainen (Oksanen), 36. Oksanen (Innala), 42. Eronen (Tikka), 58. Tikka (Aaltonen), rozhodující nájezd Oksanen. Rozhodčí: Jeřábek, Ondráček (oba ČR) - Cattaneo, Schlegel (oba Švýc.). Vyloučení: 3:3. Využití: 1:2. V oslabení: 1:0. Diváci: 6623.
Švýcarsko: Waeber (31. Nyffeler) - Fora, Frick, Vouardoux, Müller, Bichsel, Geisser, Aebischer - Herzog, Thürkauf, Zehnder - Künzle, Jäger, Hischier - Miranda, Schmid, Eggenberger - Knak, Bader, Riedi - Meyer. Trenér: Patrick Fischer.
Finsko: Larmi - Kemiläinen, Riikola, Saarijärvi, Lindbohm, Matinpalo, Niku, Eronen, Pulli - Aaltonen, Kossila, Sallinen - Ruotsalainen, Jääskä, Oksanen - Ojamäki, Leino, Innala - Ikonen, Tikka, Kuokkanen. Trenér: Mikko Manner.