Druhý nejdelší zápas v historii a Sparta v euforii! Prodloužení už bylo jen o vůli a chladné hlavě, řekl Tomášek

Hokejisté Sparty v druhém nejdelším zápase extraligové historie zdolali v pátém čtvrtfinále play off Liberec 5:4 ve třetím prodloužení, když v čase 103:28 rozhodl o postupu Pražanů obránce Tomáš Pavelka. Svěřenci trenéra Jandače tak Bílým Tygrům oplatili loňské vyřazení v semifinále a o finále si od neděle zahrají proti Českým Budějovicím.

Adam Polášek ze Sparty se raduje z gólu.

Liberečtí přitom nebyli bez šance, aby přerušili svou sérii šesti venkovních proher a vrátili sérii domů. Díky Ordošovi, který se do sestavy vrátil po dvouzápasové pauze způsobené virózou, dali brzký úvodní gól, a ještě před polovinou základní hrací doby vedli i 2:1 a 4:3.

„Viděli jsme, že si Machovský není moc jistý, tak jsme se snažili co nejvíc střílet na bránu," řekl pro O2 TV útočník Severočechů Jan Šír, po jehož trefě mazal nejistý Machovský ve 29. minutě po čtyřech obdržených gólech z 14 střel na střídačku a poprvé v play off jej nahradil Hudáček. A Spartě tato výměna pomohla, slovenský gólman už poté neinkasoval.

Přestože v ofenzivě byli Bílí Tygři nebezpeční, v obraně prvních 30 minut hořeli. Což nejlépe ilustroval druhý zásah domácích, který obstaral po sólovém úniku obránce Adam Polášek.

5 nejdelších zápasů v historii extraligy:
1. 113:51 Č. Budějovice - Vítkovice 2:3, sezona 2012/13 5. předkolo, gól Peter Húževka
2. 103:28 Sparta - Liberec 5:4, sezona 2021/22 5. čtvrtfinále, gól Tomáš Pavelka
3. 96:15 Zlín - Plzeň 3:4, sezona 2012/13 7. finále, gól Martin Straka
4. 94:22 Vítkovice - Plzeň 1:2, sezona 2016/17 5. předkolo, gól David Stach
5. 88:28 Třinec - Chomutov 3:2, sezona 2016/17 5. čtvrtfinále, David Cienciala

„Sám úplně nevím, jak jsem se tam dostal. Když jsem viděl, že šli Liberečtí střídat a je možnost jít dopředu, zkusil jsem to. Sám jsem to nečekal," přiznával nakonec dvougólový Polášek.

Právě Poláškovým vyrovnáním na 4:4 ve 30. minutě brankostroj skončil a bylo jasné, že vítěze určí jediný gól. Ten padl až v čase 103:28, Pavelka jím poslal Spartu do semifinále, zatímco Liberec v něm bude poprvé od roku 2018 chybět. „Prodloužení už bylo jen o vůli a chladné hlavě. Byli jsme v něm jasně lepší a šli si za výhrou," tvrdil David Tomášek.