Článek
Ruští zástupci na kongresu sice v posledních letech nechyběli, pokaždé se ho ale zúčastnili pouze virtuálně. Až teď, čtyři a půl roku po začátku války na Ukrajině, přistoupil mezinárodní hokejový svaz k fyzické pozvánce. „IIHF potvrdila, že pozvala zástupce ruského hokejového svazu na pravidelný půlroční kongres,“ uvedl zdroj ruské agentury TASS.
K mítinku zástupců IIHF dojde na přelomu září a října. Hlasovat se mimo jiné bude také o novém prezidentovi federace. Francouz Luc Tardif v této pozici končí a jedním z hlavních adeptů na tuto roli je i Petr Bříza.
Pozvánka na kongres přišla krátce poté, co Mezinárodní olympijský výbor (MOV) předběžně zrušil suspendaci Ruského olympijského výboru. Jeho sportovci se tak mohou zapojit do kvalifikačních bojů pro olympijské hry 2028 v Los Angeles. Návrat hokejistů na mezinárodní scénu ale zase tak rychlý nebude, což předpokládají i v Moskvě.
„Nemám příliš velkou důvěru, že bychom se v příští sezoně vrátili na mezinárodní scénu. Ne s vlajkou a hymnou,“ myslí si bývalý trenér sborné Vjačeslav Bykov. „Naším hlavním cílem by teď měl být návrat na olympijský piedestal,“ dodal.
Jeho kolega Dmitrij Rjabkin mluvil dokonce o „železné oponě“. „Pro naši zemi je velká událost, že se železná opona postupně zvedá. O hokej mám ale strach, protože ho nehraje tolik zemí a na prvních místech jsou státy prosazující politiku rusofobie, jako Finsko, Švédsko a Česko,“ řekl.
Právě tyto tři země a Lotyšsko jsou nejhlasitějšími odpůrci ruského návratu na mezinárodní hokejovou scénu. „IIHF udělá vše, co je v jejích silách, aby náš návrat zpomalila. Čekám dříve návrat ruského fotbalu, především proto, že fotbal hraje celý svět a všechny nezávislé země,“ doplnil Rjabkin.











