Norsko - Kazachstán 3:1Kazachstán prohrál a premiérové čtvrtfinále na MS si nezajistil. Musí čekat

Hokejisté Kazachstánu prohráli na mistrovství světa v Rize s Norskem 1:3 a nevyužili šanci zajistit si premiérovou účast ve čtvrtfinále. Tu jim může zachránit už jen úterní porážka Kanady v základní hrací době s Finskem. Norové i přes výhru zůstali na sedmém místě skupiny B.

Norský brankář Henrik Haukeland kryje střelu Jevgenije Rymareva (vpravo) z Kazachstánu.

Kazaši si přiblížili svůj sen o účasti v play off přesně po 16 minutách hry. Viktor Svedberg vysunul do protiútoku Dmitrije Ševčenka, který z pozice mezi kruhy překonal Henrika Haukelanda a otevřel skóre.

Jenže to bylo z jejich strany vše. Neprosadili se ve druhé třetině ani při vyloučení Martina Röymarka. Při pobytu Ivana Stěpaněnka naopak ve 28. minutě vyrovnal Thomas Valkvae Olsen po přihrávce Mathiase Trettenese. Vrátit vedení Kazachstánu mohli Roman Starčenko a Anton Sagadějev, ale Haukeland svůj tým podržel.

Po 68 sekundách třetí třetiny se radovali Norové. Trettenes po sólu přes celé hřiště nabídl puk před odkrytou branku Stepanu Espelandovi, který snadno skóroval. Zvýšit mohl Mathis Olimb. Ve 49. minutě mohl vyrovnat Nikita Michajlis, ale v úniku na Haukelanda nevyzrál.

Norská gólová radost.

Tři minutě před koncem ujel v oslabení Mats Rosseli Olsen, ale pojistku zařídil až minutu přes koncem z pravého kruhu střelou přes stínícího Rosseliho Olsena útočník Mathis Olimb.

Mistrovství světa v hokeji v Rize - skupina B (Arena Riga):
Norsko - Kazachstán 3:1 (0:1, 1:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 28. Valkvae Olsen (Trettenes, Holös), 42. Espeland (Trettenes, Rosseli Olsen), 59. M. Olimb (K. A. Olimb) - 16. Ševčenko (Svedberg). Rozhodčí: Fraňo, Šír – Hynek (všichni ČR), Synek (SR). Vyloučení: 3:1, navíc Röymark (Nor.) 10 min. Využití: 1:0. Bez diváků.
Norsko: Haukeland - Lilleberg, Holös, Lesund, Espeland, Kaasastul, Krogdahl, Bull - M. Olimb, K. A. Olimb, Rosseli Olsen - Olden, Trettenes, T. Lindström - Pettersen, Haga, Valkvae Olsen - Röymark, Salsten, Kristiansen. Trenér: Petter Thoresen.
Kazachstán: Bojarkin - Dietz, Makljukov, Svedberg, Blacker, Šalapov, Stěpaněnko - Ševčenko, Sagadějev, Akolzin - N. Michajlis, Valk, Starčenko - Šin, Šestakov, Rymarev - Panjukov, Asetov, Gurkov - Lichotnikov, Petuchov. Trenér: Jurij Michajlis.