Hlavní obsah

KOMENTÁŘ: S tváří z Ligy mistrů nebude mít Sparta problémy ani v domácí soutěži

24. 11. 2021 14:45

Dobrých zpráv o českém hokeji je tak málo, že potěší opravdu každá. Postup pražské Sparty do čtvrtfinále Ligy mistrů takovou nesporně je a zákonitě vyvolává otázku, proč se přes silný švédský klub Skelleftea povedlo projít, zatímco v extralize mužstvo z české metropole od 17. října vyhrálo jediný z jedenácti zápasů.

Foto: Kateřina Šulová, ČTK

Hráči Sparty se radují z gólu.Foto: Kateřina Šulová, ČTK

Článek

Odpověď hledají i trenéři Sparty, která na mezinárodní scéně produkuje daleko lepší hokej než v domácí soutěži. V obou zápasech s aktuálně třetím celkem švédské ligové tabulky pražské mužstvo ohromně podrželi brankáři, ať už to byl Salák na ledě soupeře, nebo Machovský v domácí odvetě. Konečně, skvělý výkon gólmana je předpokladem každého hokejového úspěchu.

Vedle toho dokáže Sparta v Lize mistrů hrát zodpovědně v obraně, vydrží bruslit a zdaleka tolik nechybuje jako v extralize. Jak říkají sami hráči, jdou jim lépe nohy. O únavě to ale podle nich není, fyzicky se cítí dobře a přiznávají, že proti českým soupeřům je problém především v hlavě.

Ne snad přímo podcenění, ale zřejmě takový ten pocit, že během 56 zápasů v základní části se nějaké to zaváhání ztratí, dostalo sparťany v extralize do problému. Draze platí za zpackané koncovky zápasů, v nichž tým poleví v ostražitosti. Tohle si jednoduše v Lize mistrů nedovolí, dokonce svižnější, rychlejší hokej Spartě vyloženě sedí a řadě hráčů prospívá, že se mohou soustředit spíš na obranné projevy.

Disciplinovanost herního projevu a zodpovědnost při každém střídání, to jsou věci, na něž navrátilec na střídačku Miloš Hořava hodně dbá, a zřejmě bude jen otázkou času, kdy se pozitiva z dvojzápasu se Skellefteou promítnou i v extraligových bojích.

Možná je to naivní představa, ale minimálně fanoušci Sparty by si zasloužili ten maximální přístup svého týmu vůči každému soupeři. I když, buďme upřímní, problém s góly má poslední český zástupce i v Lize mistrů, ale právě pečlivější projev na ledě podepřený výtečně chytajícími brankáři vede k tomu, že k postupu přes Skellefteu jí stačily čtyři vstřelené góly za 120 minut.

Martin Kézr

Absolvent právnické fakulty Univerzity Karlovy, jehož osudem se stala sportovní žurnalistika. V redakci Práva působí Martin Kézr od roku 1990 a své zkušenosti předává rovněž posluchačům Vyšší odborné školy publicistiky v Praze. Je vedoucím hokejové sekce Klubu sportovních novinářů.

Reklama

Sdílejte článek