Hlavní obsah

Potvrzeno! Letošní hokejové MS se v Bělorusku konat nebude

18. 1. 2021 17:10

Už je to oficiální! Hokejové mistrovství světa, které se letos mělo v květnu a červnu uskutečnit v Rize a Minsku, se v Bělorusku hrát nebude. Rada IIHF na pondělní videokonferenci z důvodu obav o bezpečnost všech zúčastněných běloruské metropoli spolupořadatelství odebrala. O novém spolupořadateli s Lotyšskem se bude teprve jednat.

Foto: Profimedia.cz

Hokejová arena v Minsku letos světovou elitu nepřivítá.Foto: Profimedia.cz

Článek

"Jako další hostitelé se nabízejí Dánsko a Slovensko. Ve hře je ale i možnost, že se šampionát odehraje jen v Lotyšsku," rekapituluje možnosti řešení člen Rady IIHF a někdejší vynikající český brankář Petr Bříza. Dalším postupem při organizaci šampionátu se bude Rada IIHF zabývat na svém nejbližším jednání. "Musíme rozhodnout velmi brzy. Bavili jsme se o horizontu dvou až tří týdnů," upřesnil Bříza.

"Je politováníhodné, že musíme zrušit společné pořadatelství Minsku a Rigy. Snažili jsme se zasadit o to, aby mistrovství světa posloužilo jako nástroj usmíření, který by pomohl uklidnit společensko-politické problémy, které v Bělorusku nyní mají, a najít tak pozitivní cestu vpřed," uvedl na webu IIHF prezident hokejové federace René Fasel.

Minsk měl hostit společně s Rigou MS od 21. května do 6. června. Po loňském znovuzvolení Alexandra Lukašenka do prezidentské funkce ve volbách, jež opozice jeho autokratického režimu označuje za zmanipulované, v zemi vypukly masové protesty. Nepokoje přetrvávají dodnes a IIHF čelila dlouhodobě tlaku, aby běloruské metropoli šampionát odebrala. O víkendu dokonce hlavní sponzor šampionátu Škoda Auto oznámil, že nebude turnaj podporovat, pokud bude spolupořadatelem Bělorusko.

"Škoda Auto vítá potvrzení IIHF, že se mistrovství světa v ledním hokeji v roce 2021 nebude konat v Minsku. Nyní IIHF diskutuje výběr jiných lokací. Očekáváme další kroky a rozhodnutí o novém místě konání. Doufáme, že se podaří najít dobré řešení," řekl dnes ČTK vedoucí komunikace podniku Škoda Auto Tomáš Kotera.

Lukašenko je označován za "posledního evropského diktátora". Kvůli dění v zemi ho Mezinárodní olympijský výbor v prosinci suspendoval stejně jako šéfa národního hokejového svazu Dmitrije Baskova. Ten je podezřelý, že se zúčastnil násilného útoku na aktivistu Romana Bondarenka, který později zraněním hlavy podlehl.

Ohlasy na rozhodnutí rady Mezinárodní hokejové federace odebrat spolupořadatelství letošního MS Bělorusku:
Švýcarská hokejová federace: "Švýcarský hokej vítá a podporuje rozhodnutí IIHF. Vzhledem k politické situaci a porušování lidských práv ve velkém je to správné rozhodnutí."
Franz Reindl (předseda německého svazu a člen rady IIHF): "Dnešní rozhodnutí je pečlivě zvážené, logické a konzistentní. Bělorusko nemůže zaručit všechny podmínky, aby bylo důstojným hostitelem mistrovství světa. V radě IIHF jsme se tomu věnovali měsíce a zvážili jsme klady i zápory, vyslechli jsme nezávislé názory a analyzovali jsme situaci. Teď budeme řešit další možnosti, které jsou v souvislosti se šampionátem v roce 2021 na stole. Věřím, že brzy rozhodneme o novém pořadateli."
Miroslav Šatan (předseda slovenského hokejového svazu): "Rozhodnutí IIHF stáhnout v současné situaci organizaci mistrovství světa z Běloruska bereme na vědomí. Věřím, že IIHF udělá všechno pro to, aby se v brzké době našlo plnohodnotné řešení a šampionát se letos uskutečnil."
Anders Larsson (předseda švédského hokejového svazu): "Rozhodnutí vítáme a myslíme si, že to bylo jediné možné řešení. Teď se konečně můžeme soustředit na sportovní záležitosti. Už se těším na hokejovou oslavu, kterou zakončíme tuto zvláštní sezonu."
Tage Pettersen (předseda norského hokejového svazu): "Máme z tohoto rozhodnutí, které přišlo v dostatečném předstihu před mistrovstvím světa, radost. Bělorusko je kvůli své vládě i potlačování lidských práv už dlouho pod mezinárodním drobnohledem. A také je otázkou, jestli je v zemi uspokojivá situace s koronavirem. Norská federace už má k Bělorusku jako organizátorovi mistrovství světa dlouho jasný postoj. Naše názory jsme přednesli IIHF i všem zúčastněným zemím. V neposlední řadě jsme kvůli tomu spolupracovali i s ostatními severskými zeměmi. S konečným rozhodnutím jsme velmi spokojení."
Tomáš Petříček (ministr zahraničí ČR): "Demokracie - Lukašenko 1:0"
Edgars Rinkévičs (lotyšský ministr zahraničí): "Tohle je správný signál, že sport nebude sloužit autoritářským režimům. Lotyšsko splní svůj závazek a je připraveno hostit celé mistrovství světa."
Svjatlana Cichanouská (vůdčí osobnost běloruské opozice, bývalá prezidentská kandidátka): "Tohle je vítězství, protože nepřijde žádná další vlna represí, aby se před šampionátem vyčistilo město. Tohle je vítězství, protože Lukašenkovi se nepovedlo předstírat, že má všechno pod kontrolou. Tohle je vítězství pro každého Bělorusa, který ví, že hokej je hra, a Bělorusové nehrají se zločinci. Je to naše společné vítězství. Tohle je vítězství pro běloruskou diasporu. Bělorusové v různých zemích se vydali protestovat k sídlům IIHF a sponzorů mistrovství a přiměli zahraniční média psát o tom, co se děje. Děkovali firmám Škoda, Nivea a Tissot za to, že odmítly sponzorovat šampionát, který měl sloužit jako zástěrka násilí strašného režimu."

"Rada se domnívá, že světový šampionát by neměl být jakoukoliv stranou a žádným způsobem využíván k politické propagaci. Uznala proto, že pořádání akce v Minsku by nebylo vhodné za situace, kdy by bylo třeba řešit ještě větší problémy spojené s bezpečností týmů, diváků či funkcionářů," prohlásil Fasel.

"Vzhledem k vývoji situace se takové rozhodnutí dalo očekávat," uvedl dnes šéf Českého hokeje Tomáš Král. "Je dobře, že k němu vedení IIHF přistoupilo a ukončilo diskuze. Co nejdříve by mělo být přijato i rozhodnutí o nové podobě šampionátu, protože jak federaci, tak pořadatele čeká při jeho přípravě za stávajících podmínek a omezení spousta práce," doplnil Král.

Oficiální krok, který připravil Bělorusko o MS, se očekával i vzhledem k vyjádření Fasela z minulého týdne, kdy navštívil Minsk. "IIHF má velké obavy o schopnost Minsku zorganizovat turnaj bezpečně z koronavirového hlediska, probíhá vyšetřování prezidenta Běloruské hokejové asociace a v zemi vládne neklid, jenž výrazně ovlivňuje přípravy na turnaj a vzbuzuje oprávněné znepokojení týmů, fanoušků a vládních představitelů," uvedl Fasel. Do Minsku se měl turnaj vrátit po sedmi letech, tehdy hostil MS poprvé.

"Plně podporuji rozhodnutí IIHF o odebrání mistrovství světa v hokeji Bělorusku. Byl jsem v tomhle ohledu s Českým hokejem zajedno. Čtyři měsíce do startu je pro nového pořadatele dost šibeniční termín, ale jsem přesvědčen, že šampionát proběhne bez organizačních problémů," uvedl na twitteru předseda Národní sportovní agentury a bývalý reprezentační brankář Milan Hnilička.

Přehled změn pořadatelství mistrovství světa v hokeji:
RokPůvodní pořadatelDůvod změnyNový pořadatel
1947Velká BritánieBritové se zřekli pořadatelství kvůli odřeknutí účasti KanadyČeskoslovensko
1958RakouskoRakousko se vzdalo pořadatelství kvůli nedostavěné haleNorsko
1969ČeskoslovenskoČeskoslovensko se vzdalo pořadatelství kvůli invazi vojsk Varšavské smlouvyŠvédsko
1970KanadaIIHF odebrala pořadatelství Kanadě kvůli sporu ohledně startu profesionálůŠvédsko
1976RakouskoRakousko se zřeklo pořadatelství kvůli konání ZOH v Innsbrucku ve stejném rocePolsko
2003ČRČeši si prohodili pořadatelství s Finy kvůli nedostavěné Sazka areněFinsko
2021Bělorusko a LotyšskoIIHF odebrala MS Bělorusku kvůli obavám o bezpečnost účastníkůO novém spolupořadateli se bude jednat

Reklama

Sdílejte článek
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   

Nejnovější články