Švédsko - Česko 0:3Hokejistky slyšely hymnu i počtvrté, ve čtvrtfinále narazí na Finky

První postupný cíl na mistrovství světa splnily české hokejistky na podtrženou jedničku. Ve čtyřech zápasech skupiny B nenašly přemožitelky a na závěr porazily v boji o první místo v tabulce Švédsko 3:0, když jako nejlepší hráčka utkání vyhlášená Klára Peslarová pochytala všech 27 střel soupeřek. O góly národního týmu se zasloužily Vendula Přibylová, Natálie Mlýnková a Klára Hymlárová. Čtvrtfinálovými soupeřkami reprezentantek budou ve čtvrtek od 17:30 SELČ Finky.

Český tým se raduje z vedoucí branky.

Česko dalo ve skupině 21 branek a už podruhé za sebou neinkasovalo. Celkově neprůstřelnost gólmanek národního týmu trvá už 167 minut, výkon proti Švédsku byl takticky vyzrálý. Karty byly totiž rozdány jasně: Češky potřebovaly alespoň bod, aby ovládly skupinu a ve čtvrtfinále se vyhnuly zámořským velmocím.

Naopak soupeřky musely uspět v základní hrací době a podle toho i do střetnutí vlétly. Celou první třetinu byly aktivnější, snažily se rychle bruslit a první česká střela na Söderbergovou přišla až ve dvanácté minutě. V tom okamžiku Peslarová měla na kontě už sedm úspěšných zákroků. Zaskvěla se především proti Bouvengové a Antonssonové.

Postupně se hokejová miska vah ale převážila na českou stranu a hodně důležitý první gól padl v polovině druhého dějství, kdy zaúřadoval třetí útok. Přihrávka Neubauerové našla rozjetou Přibylovou a proti její střele zápěstím byla švédská brankářka bez šance, protože přes clonící hráčky nemohla vidět puk.

Česká lavička v utkání se Švédskem...

Hubený český náskok přežil i hru v oslabení a ve třetím dějství už bylo patrné, že Švédkám docházejí síly. Přece jenom měly sotva sedmnáct hodin čas na regeneraci po vyčerpávajícím duelu s Maďarkami, který rozhodly ve svůj prospěch až v osmé sérii nájezdů.

Češky hrály daleko víc s pukem, byly důraznější, měly i lepší pohyb a v 50. minutě si Mlýnková přesnou střelou nad rameno brankářky zapsala už svůj čtvrtý gól na šampionátu.

Anne Kjellbinová ze Švédska v souboji s Denisou Křížovou.

Osm minut před koncem Švédky za stavu 0:2 riskly power play, s prázdnou brankou ale hrály jen patnáct vteřin. Křížová se po vhazování zmocnila puku, který přihrála Hymlarové a česká útočnice přes polovinou kluziště pálila do opuštěné švédské svatyně.

Národní tým ve čtvrtečním čtvrtfinále narazí od 17:30 na Finky, s nimiž se ve stejné fázi turnaje potkaly na MS už loni a padly těsně 0:1. Ve Fredrikshavnu se jim budou snažit porážku oplatit a poprvé v historii postoupit mezi čtyři nejlepší celky šampionátu. Na Švédky čekají Kanaďanky, další čtvrtfinálové dvojice tvoří Švýcarsko - Japonsko a USA - Maďarsko.

MS hokejistek ve Frederikshavnu
Skupina B (Frederikshavn):
Švédsko - Česko 0:3
Branky a nahrávky: 30. Přibylová (Neubauerová, Horálková), 50. Mlýnková (Pátková, Pejšová), 53. Hymlárová (Křízová). Rozhodčí: Kainbergerová (Rak.) Karklinaová (Lot.) - Chartrandová, Jalbertová (obě Kan.). Vyloučení: 3:3. Bez využití. Diváci: 337.
Dánsko - Německo 2:3 (1:1, 1:0, 0:2)