Česko - Švédsko 0:2SESTŘIH: Střelecké trápení. Varování pro české hokejisty, v Brně prohráli i podruhé

Zatímco začátek přípravy proti papírově slabším soupeřům vyšel českým hokejistům výsledkově bezchybně a vyhráli šestkrát v řadě, teď mají týden před startem domácího šampionátu důvod k mírné nervozitě. Po čtvrteční porážce s Finskem padli i ve druhém duelu Betano Hockey Games v Brně. Švédsku navzdory střelecké převaze 34:12 nedali ani gól a utrpěli prohru 0:2. V neděli svěřenci Radima Rulíka zabojují se Švýcarskem o konečné třetí místo na turnaji.

Sestřih zápasu: Česko - ŠvédskoVideo: Sport.cz

Švédové nastoupili do utkání s celkem osmi hvězdami z NHL a v úvodu byli aktivnější. Ve 4. minutě frnkl obraně Isac Lundeström, ale na Petra Mrázka, jenž nastoupil v reprezentačním dresu po sedmi letech, nevyzrál.

Následně hosté naprosto vyšachovali českou defenzivu a Olofsson přichystal Vajdemovi kotouč před prázdnou branku, útočník Leksandu však v tísni bránícího Zábranského nezakončil přesně.

Český výběr i se třemi finalisty z extraligy beky Kundrátkem, Hájkem a Košťálkem se postupem času osmělil. Ve 12. minutě dostal přihrávku za obranu Roman Červenka, ale neměl dostatečnou rychlost a musel zakončovat jen bekhendem. Gustavsson si poradil i s dorážkou Ondřeje Kašeho. Národní tým poté hrál přesilovou hru, ale v té se stejně jako proti Finsku trápil.

Zleva Ondřej Kaše z ČR, brankář Filip Gustavsson a Tim Heed ze Švédska v utkání Českých hokejových her

Ve druhé části Rulíkův výběr ještě zvýšil tempo a silného soupeře dokázal několikrát uzamknout v obranném pásmu. Ani s hlasitou podporou brněnské arény se ale nedokázal dostat do velkých příležitostí. Na druhé straně si Mrázek za čtyřicet minut připsal jen devět zákroků, ale zvládl je bravurně a vyřazovala z něj jistota.

Jenže ve 42. minutě se výběr Tre Kronor dostal do přečíslení dvou na jednoho, které vyřešil Linus Johansson nechytatelnou ránou zápěstím nad Mrázkovu lapačku. Odpovědět vzápětí mohl po pěkné kombinaci Jiří Ticháček, ale z mezikruží vypálil jen doprostřed branky, a svůj premiérový reprezentační gól tak nevstřelil.

Zleva Linus Johansson ze Švédska, Pavel Kousal a Radan Lenc z České republiky v utkání Českých hokejových her

Ve zbytku utkání se národní tým marně snažil o vyrovnání. Čtyři a půl minuty před koncem sice dostal díky vyloučení autora branky Johanssona k dispozici přesilovku, kterou ještě zvýraznil riskantním odvoláním gólmana, ale za celé dvě minuty v útočném pásmu si příležitost nevypracoval. Posléze navíc přišla švédská pojistka do prázdné branky z hole Patrika Nemetha.

Čeští hokejisté zakončí Betano Hockey Games nedělním utkáním se Švýcarskem (od 16:00), v němž nastoupí ve speciálně modré retro sadě dresů bez reklam. Vítěz obsadí třetí místo na brněnském turnaji. O prvenství si to v poledne rozdají severské výběry Švédska a Finska.

České hokejové hry (Betano Hockey Games) v Brně, závěrečný turnaj Euro Hockey Tour:
Česko–Švédsko 0:2 (0:0, 0:0, 0:2)
Branky a nahrávka: 42. L. Johansson (Friberg), 59. Nemeth. Rozhodčí: Heikinen (Fin.), Tscherrig (Švýc.) – Nikulainen (Fin.), Schlegel (Švýc.). Vyloučení: 0:2. Bez využití. Diváci: 7207.
Česko: Mrázek – Gudas, Hájek, Zábranský, Kempný, Košťálek, Ščotka, Kundrátek, Ticháček – O. Kaše, M. Špaček, Červenka – Chlapík, Tomášek, J. Vrána – P. Kousal, M. Kovařčík, Lenc – M. Stránský, Kondelík, O. Beránek. Trenér: Rulík.
Švédsko: F. Gustavsson – Heed, M. Pettersson, L. Bengtsson, Nemeth, Sellgren, Fantenberg, F. Berglund – Holtz, J. Eriksson Ek, Burakovsky - Zetterlund, Lundeström, Sörensen – Frödén, Vejdemo, V. Olofsson – Friberg, L. Johansson, Nygard. Trenér: Hallam.

MS v hokeji 2024

87. ročník Mistrovství světa v hokeji se koná v termínu 10.–26. května 2024 v České republice, turnaj hostí města Praha a Ostrava.