Columbus - Pittsburgh 2:5Asistence Voráčka a Hronka nevedly v NHL k výhře

Hokejistům Columbusu nestačila v NHL asistence Jakuba Voráčka a podlehli doma Pittsburghu 2:5. V dresu vítězů zazářil Sidney Crosby, jenž poprvé od roku 2018 vstřelil hattrick. Z českých hráčů bodoval v pátečním programu už jen Filip Hronek, který přihrál na jeden gól Detroitu při prohře 4:5 v prodloužení s Dallasem.

Český útočník Jakub Voráček (vlevo) z Columbusu a obránce Pittsburghu Brian Dumoulin (vpravo).

Voráček asistoval v 19. minutě u gólu na 2:1, při kterém Boone Jenner nahodil puk za branku a po odrazu od zadního mantinelu doklepl puk do sítě. Český útočník si vylepšil bilanci v této sezoně na 1+25.

Crosby ještě v úvodní třetině vyrovnal a zbývající tři góly padly v posledním dějství. Vítěznou branku dal ve 46. minutě Michael Matheson, domácím poté rozhodčí po trenérské výzvě Pittsburghu odvolali gól na 3:3 kvůli ofsajdu. Crosby uklidnil hosty trefou v přesilovce pět na tři a hattrick zkompletoval gólem při hře Columbusu bez brankáře.

Pittsburgh vyhrál patnácté z posledních 17 utkání, k úspěšnému období přispěl také Dominik Simon čtyřmi body (1+3). "Je důležité, že jsme v zápasovém rytmu. Nemuseli jsme odkládat utkání ve velkém," vysvětlil Crosby. "Vše se odvíjí od přístupu a dodržování systému. Každý musí dávat pozor na detaily, plnit si svou roli a věřit, že ostatní budou dělat totéž," doplnil trenér Pittsburghu Mike Sullivan.

Hronek založil rychlý protiútok, ze kterého Pius Suter vyrovnal ve 28. minutě na 2:2. Detroit v dalším průběhu vedl 3:2 a 4:3, ale při risku bez gólmana poslal Jason Robertson zápas v čase 58:57 do prodloužení. To rozhodl Roope Hintz. "Musíme najít způsob, jak takhle rozehrané zápasy dotáhnout. Pořád se učíme, jak vyhrávat," řekl trenér Detroitu Jeff Blashill.

Red Wings chybí i góly Filipa Zadiny, který neskóroval už téměř dva měsíce. Český útočník v posledních 16 utkáních posbíral jen tři asistence a hrozivých 17 záporných bodů. Zadinovi klesá i čas na ledě, minule hrál necelých jedenáct minut, proti Dallasu jen osm a půl. Na straně vítězů vyšel poosmé v řadě naprázdno Radek Faksa, který nedal branku od 14. listopadu. Od té doby si připsal pouze šest přihrávek ve 27 zápasech.

Dominik Kubalík, který v předchozích třech utkáních skóroval, se v pátek neprosadil a navíc byl při prohře Chicaga 1:5 s Minnesotou u tří inkasovaných gólů. Hosté vedli už po dvou třetinách o pět branek, dvakrát se trefil Ryan Hartman, přestože jej trápily žaludeční potíže. "Každých deset sekund mi připadalo jako čtyři minuty. Byl jsem nesmírně vyčerpaný. V každém střídání jsem se snažil nepozvracet," řekl hrdina zápasu Hartman.

Carolina porazila i bez Martina Nečase, který nemůže hrát kvůli covidovému protokolu, na svém ledě New York Rangers 6:3. Polovinu branek obstaral v souboji proti svému bývalému týmu obránce Tony DeAngelo (1+2), který si připsal tři body podruhé za sebou.

Tampa Bay bez zraněných českých hráčů Ondřeje Paláta a Jana Rutty prohrála v Anaheimu 1:5. Při četných absencích obhájců Stanleyova poháru dostal v obraně šanci po dvou týdnech Andrej Šustr. Český zadák byl během osmi a půl minuty na ledě dvakrát vyloučen, jeden jeho faul využili domácí ke gólu na 3:0. Brankář vítězů Lukáš Dostál plnil roli náhradníka gólmana stejně jako Karel Vejmelka při prohře Arizony 0:4 s New Yorkem Islanders.

Výsledky NHL
Carolina - NY Rangers 6:3 (2:0, 3:1, 1:2)
Branky: 14. Trocheck, 18. Jarvis, 24. Fast, 35. Aho, 40. Niederreiter, 58. T. DeAngelo - 27. Zibanejad, 46. Kreider, 47. McKegg. Střely na branku: 35:23. Diváci: 16.118. Hvězdy zápasu: 1. T. DeAngelo, 2. Aho, 3. A. Svečnikov (všichni Carolina).
Columbus - Pittsburgh 2:5 (2:2, 0:0, 0:3)
Branky: 11. Nyquist, 19. Jenner (Voráček) - 20., 54. a 59. Crosby, 1. Dumoulin, 46. Matheson. Střely na branku: 27:31. Diváci: 18.477. Hvězdy zápasu: 1. Crosby, 2. Dumoulin (oba Pittsburgh), 3. Jenner (Columbus).
Detroit - Dallas 4:5 v prodl. (1:1, 2:2, 1:1 - 0:1)
Branky: 13. Fabbri, 28. P. Suter (Hronek), 30. D. Larkin, 54. Bertuzzi - 13. R. Suter, 26. Kiviranta, 39. Lindell, 59. Robertson, 63. Hintz. Střely na branku: 28:32. Diváci: 18.522. Hvězdy zápasu: 1. Hintz (Dallas), 2. Bertuzzi, 3. D. Larkin (oba Detroit).
NY Islanders - Arizona 4:0 (2:0, 0:0, 2:0)
Branky: 42. a 50. Nelson, 14. Mayfield, 17. Czarnik. Střely na branku: 35:17. Diváci: 17.255. Hvězdy zápasu: 1. Mayfield, 2. Nelson, 3. Sorokin (všichni NY Islanders).
Chicago - Minnesota 1:5 (0:3, 0:2, 1:0)
Branky: 55. D. Strome - 5. a 18. Hartman, 3. M. Foligno, 33. Addison, 37. Duhaime. Střely na branku: 36:30. Diváci: 17.921. Hvězdy zápasu: 1. Hartman, 2. Zuccarello, 3. Kähkönen (všichni Minnesota).
Vancouver - Florida 1:2 po sam. nájezdech (1:0, 0:0, 0:1 - 0:0)
Branky: 17. Chiasson - 42. S. Reinhart, rozhodující sam. nájezd Barkov. Střely na branku: 28:34. Diváci: 9346. Hvězdy zápasu: 1. S. Martin (Vancouver), 2. S. Reinhart, 3. Knight (oba Florida).
Anaheim - Tampa Bay 5:1 (2:0, 1:0, 2:1)
Branky: 12. a 28. D. Grant, 20. Shattenkirk, 42. Lettieri, 53. Deslauriers - 46. Colton. Střely na branku: 35:33. Diváci: 17.174. Hvězdy zápasu: 1. D. Grant, 2. Gibson, 3. H. Lindholm (všichni Anaheim).
Seattle - St. Louis 0:5 (0:2, 0:0, 0:3)
Branky: 6. Bozak, 11. B. Schenn, 41. Bučněvič, 48. Parayko, 50. Kyrou. Střely na branku: 27:31. Diváci: 17.151. Hvězdy zápasu: 1. Husso, 2. Parayko, 3. Saad (všichni St. Louis).