Boston - Winnipeg 4:1Lauko s Pastrňákem se bodově podepsali pod výhru Bostonu, slaví také Vaněček

Útočník Jakub Lauko druhým gólem v sezoně pomohl Bostonu k vítězství 4:1 nad Winnipegem. David Pastrňák v pokračování NHL jednou asistoval a protáhl svou bodovou sérii na pět zápasů. Brankář Vítek Vaněček přispěl k výhře New Jersey nad Vegas 6:5 v prodloužení 27 zákroky. Další čeští gólmani David Rittich z Los Angeles a Petr Mrázek z Chicaga odešli v pondělí z ledu poraženi.

Jakub Lauko (94) z Bostonu se raduje z gólu proti Winnipegu, na snímku jsou dále Morgan Geekie (39), Derek Forbort (28) a Trent Frederic (11).

Boston v souboji prvního týmu Východní konference s druhým celkem ze Západu vedl od třetí minuty, kdy se trefil Lauko. Český útočník po nahrávce Trenta Frederica zužitkoval tlak Bruins v útočném pásmu a bodoval ve třetím utkání za sebou. Svou sezonní bilanci vylepšil na dvě branky a čtyři nahrávky a k překonání zápisu z minulého ročníku mu chybí tři body.

Winnipeg na branku českého útočníka odpověděl po dvou minutách zásluhou Vladislava Naměstnikova, Bruins si ale ještě v první třetině vzali vedení zpět. V 19. minutě jim ho vrátil Charlie Coyle. Ve třetí třetině vítězství domácích přiblížil gólem v oslabení Jake DeBrusk a v závěru po Pastrňákově nahrávce přidal pojistku do prázdné branky Brad Marchand.

„V posledních zápasech jsme dávali docela hodně gólů, tak jsem rád, že jsme si po nějaké době vyzkoušeli, jaké to je vstupovat do třetí třetiny za stavu 2:1. Zahodili jsme nějaké šance a soupeř nás zatlačil, zůstali jsme ale trpěliví a došli jsme si pro výhru,“ řekl trenér Bostonu Jim Montgomery.

Lauko slavil vítězství ve čtyřiačtyřicátém z 57 zápasů, do kterých v NHL nastoupil, a drží si skvělou úspěšnost přesahující 77 procent. Mezi hráči s více než 50 starty vládne český útočník historickým statistikám ligy.

Winnipeg prohrál teprve druhý z posledních dvanácti zápasů a poprvé po 34 duelech dostal více než tři branky. „Byla to skvělá série, teď je načase ji znovu nakopnout. Musíme se z dnešního utkání poučit a posunout se dál,“ řekl obránce Jets Dylan DeMelo.

Hokejisté New Jersey porazili Vegas 6:5 v prodloužení a vyhráli třetí z posledních osmi zápasů. V duelu plném branek se vedení přelévalo ze strany na stranu. Devils i Golden Knights v základní hrací době vedli o dvě branky, o vítězi ale nakonec muselo rozhodnout prodloužení. V tom svým třetím gólem v zápase rozhodl o vítězství New Jersey Tyler Toffoli.

„V poslední době jsme se výsledkově hledali, proto jsme se potřebovali od nějakého zápasu odrazit. Porazili jsme jeden z nejlepších týmů na Západě, to podle mě není špatné. Ve druhé třetině jsme trochu zaváhali, ale i přes to jsme duel dovedli do zdárného konce,“ řekl Toffoli, jenž dal druhý hattrick v sezoně.

Vaněček chytal s úspěšností lehce pod 85 procent. I přes podprůměrná čísla dovedl Devils k šestnácté výhře v sezoně a v počtu vychytaných vítězství uzavírá elitní desítku gólmanů NHL.

Mrázek v duelu s Vancouverem obdržel jen dvě branky, Blackhawks se ale neprosadili a prohráli 0:2. Rodák z Ostravy v duelu s nejlepším týmem ligy zneškodnil 27 střel a úspěšnost zákroků udržel nad hranicí 93 procent. Jeho protějšek Thatcher Demko vychytal pátou nulu v ročníku.

Kuriózní trefou pomohl Lawson Crouse hokejistům Arizony ukončit sérii 11 porážek v zápasech s Pittsburghem, který Coyotes tentokrát zdolali 5:2. V signalizované výhodě si dali hosté do prázdné branky vlastní gól, který byl připsán Crousemu, jenž se předtím dotkl puku jako poslední z hráčů Arizony.

Na 2:2 vyrovnal v druhé třetině Sidney Crosby 577. gólem v NHL, díky kterému se v historické tabulce střelců dotáhl na jednadvacátého Marka Recchiho.

Potřetí za sebou se v brance Los Angeles představil Rittich. Proti San Jose český gólman nepotvrdil skvělou formu z posledních zápasů a nezabránil prohře 3:4 po samostatných nájezdech. V závěrečném rozstřelu Rittich nechytil ani jeden pokus. Dostal dva téměř totožné góly střelou na lapačku a po tom druhém nespokojeně zlomil hokejku o brankovou konstrukci.

Na dvou brankách Sharks se podíleli čeští hokejisté. První trefu pro Fabiana Zetterlunda připravil Tomáš Hertl a u gólu Williama Eklunda na 2:0 o minutu a půl později asistoval obránce Jan Rutta.

Výsledky NHL:
Boston - Winnipeg 4:1 (2:1, 0:0, 2:0)
Branky: 3. LAUKO, 19. Coyle, 55. DeBrusk, 60. Marchand (PASTRŇÁK) - 5. Naměstnikov. Střely na branku: 21:22. Diváci: 17 850. Hvězdy zápasu: 1. Swayman, 2. Coyle, 3. Geekie (všichni Boston).
New Jersey - Vegas 6:5 v prodl. (2:1, 2:4, 1:0 - 1:0)
Branky: 22., 40. a 63. Toffoli, 20. a 50. Lazar, 16. Hischier - 28. a 30. Marchessault, 7. Dorofejev, 31. Stephenson, 40. N. Roy. Střely na branku: 38:32. VÍTEK VANĚČEK odchytal za New Jersey 62 minut a 35 sekund, inkasoval pět gólů z 32 střel a úspěšnost zákroků měl 84,4 procenta. Diváci: 16 514. Hvězdy zápasu: 1. Toffoli, 2. Lazar (oba New Jersey), 3. Marchessault (Vegas).
Arizona - Pittsburgh 5:2 (1:0, 2:2, 2:0)
Branky: 3. Zucker, 32. Välimäki, 39. Kerfoot, 45. Crouse, 48. Bjugstad - 25. Eller, 37. Crosby. Střely na branku: 26:27. Diváci: 4600. Hvězdy zápasu: 1. Zucker, 2. Ingram, 3. Bjugstad (všichni Arizona).
Vancouver - Chicago 2:0 (2:0, 0:0, 0:0)
Branky: 2. P. Suter, 7. Q. Hughes. Střely na branku: 29:31. PETR MRÁZEK odchytal za Chicago 58 minut a 11 sekund, inkasoval dva góly z 29 střel a úspěšnost zákroků měl 93,1 procenta. Diváci: 18 714. Hvězdy zápasu: 1. Demko, 2. P. Suter, 3. Kuzmenko (všichni Vancouver).
Nashville - Florida 1:4 (0:0, 1:1, 0:3)
Branky: 33. Lauzon - 32. Reinhart, 42. Verhaeghe, 59. Montour, 60. M. Tkachuk. Střely na branku: 28:38. Diváci: 17 159. Hvězdy zápasu: 1. Saros (Nashville), 2. Stolarz, 3. Reinhart (oba Florida)
Los Angeles - San Jose 3:4 po sam. nájezdech (0:0, 1:2, 2:1 - 0:0)
Branky: 38. Moore, 42. Byfield, 59. Doughty - 28. Zetterlund (Hertl), 30. Eklund (Rutta), 47. Bailey rozhodující sam. nájezd Couture. Střely na branku: 46:28. DAVID RITTICH odchytal za Los Angeles 64 minut a 31 sekund, inkasoval 3 branky z 28 střel a úspěšnost zákroků měl 89,3 procenta. Diváci: 18 145. Hvězdy zápasu: 1. Carpenter, 2. Kähkönen, Couture (všichni San Jose).
6.St. Louis4422220125:14046
7.Minnesota4620521140:15745