Článek
„Kluci se tam teď obskakují místo po místu, každý týden se to mění,“ řekl Sport.cz bývalý český hráč č. 1 Radek Štěpánek, který to dotáhl až na osmé místo ve světovém rankingu. „Kuba se měsíc od měsíce lepší. Zápasy zvládá fantasticky po emoční stránce, herně, dokáže se opřít o výborný servis. Je vidět, že na své hře pracuje. Jak ustojí ty momenty v tak mladém věku, je obdivuhodné. Myslím si, že má naprosto jasno, kam chce jít a jak tam chce jít,“ prohlásil Štěpánek.
Stále ještě devatenáctiletý Menšík se po senzačním triumfu na tisícovce v Miami solidně chytil i v antukové sezoně. V Madridu těsně prohrál ve čtvrtfinále s Argentincem Cerundolem, v římském osmifinále nestačil na Poláka Hurkacze, i když v tie-breaku rozhodující sady vedl 3:0.
„Tohle je potřeba hodit za hlavu a jít s čerstvou myslí do dalších bojů,“ tvrdil expert Sport.cz Jan Kukal, který Menšíkovi dává z Čechů největší naděje na blížícím se French Open, jež začíná už v neděli.
Štěpánek ale vidí slibné zítřky také u Jiřího Lehečky a Macháče. „Jirka měl fantastický začátek roku, má velkou hru. Když se mu nedaří, tak je to ale tenisově vidět. Trochu mi připomíná Berďu (Tomáše Berdycha). Když mu to jde, tak je to super. Když ne, tak se mu hůř hledají ty únikové cesty,“ řekl vítěz pěti turnajů ATP.
„Tomáš (Macháč) dokáže hrát všude a na všem. Předvádí zase jiný tenis než ti dva. Skvěle se hýbe, returnuje, umí debl. Arzenál těch kluků je obrovský. Teď se pohybují kolem dvacítky, ale každé další místo nahoru sakramentsky bolí,“ dodává z vlastní zkušenosti Štěpánek, který na své kariérní maximum dosáhl v červenci 2006.
Teď je české legendě šestačtyřicet a připravuje se na veteránské turnaje. S tenisovým světem je stále v čilém kontaktu. „Všechno se zpomalilo. Kurty, míče. Hraje se ještě víc odzadu. Větší rány, větší topspiny, ale já pořád říkám, že kurt má ty rozměry, jako měl před 20 lety. Přijde mi, že ti, co spojí ty rány s trochou kreativity, nebojí se jít na síť, nebojí se zahrát servis–volej, nebojí se dropshotu, tak to jsou ti, kteří tenisu vládnou. Stále se taky musí inovovat. Na Kubovi ale vidím, že z našich kluků inovuje nejvíc,“ je přesvědčen Štěpánek.
A jestli je v Menšíkových silách vyhrát grandslam(y), jak sám mnohokrát avizoval? „Je to přání nás všech, ale cesta je dlouhá. Fundament Kubova tenisu, i fakt, že může hrát na všech površích, mu ale dává hodně plusových bodů,“ věří Štěpánek.