Pittsburgh - Philadelphia 3:4Češi nastartovali obrat! Voráček a spol. slaví výhru v pensylvánském derby

Ve čtvrtečních zápasech zámořské NHL se činili i čeští hokejisté. Jakub Voráček z Philadelphie a Jan Rutta z Tampy Bay nastartovali obrat ve vývoji duelů svých celků na ledě Pittsburghu, respektive Chicaga. Flyers záhy prohrávali v pensylvánském derby 0:3, ale nakonec slaví výhru 4:3, obhájci titulu z Tampy i díky přihrávce českého zadáka zvládli otočit výsledek z 0:2 na 3:2 v prodloužení.

Český forvard Jakub Voráček (vlevo) z Philadelphie v diskuzi se spoluhráčem Jamesem van Riemsdykem v utkání NHL proti Pittsburghu.

Gólem a přihrávkou přispěl při dalším obratu k výhře Caroliny nad Detroitem 5:2 i český forvard Martin Nečas, obě trefy poražených zaznamenal Filip Zadina. Jejich krajan v brance Calgary David Rittich si připsal 29 zákroků a slaví výhru 7:3 nad Ottawou. New York Rangers prohrávali s New Jersey po úvodní třetině 0:1, nakonec ale berou oba body po přesvědčivém triumfu 6:1. Jednou gólovou přihrávkou se na úspěchu hostů podílel také český útočník Filip Chytil.

Philadelphia prohrávala v Pittsburghu ve čtvrté minutě už 0:3, ale zvítězila 4:3. Obrat pomohl odstartovat asistencí u prvního gólu Voráček. Zápas rozhodl v 58. minutě svou druhou trefou v zápase Claude Giroux. Na druhé straně nechyběl v sestavě lídr Sidney Crosby, který minulý duel vynechal kvůli opatřením proti šíření koronaviru.

Tampa Bay otočila zápas, ve kterém prohrávala 0:2 po dvou třetinách, a vyhrála 3:2 v prodloužení. U kontaktní branky asistoval Rutta, jehož střelu od modré čáry tečoval Anthony Cirelli. Padla v oslabení ve 42. minutě. "Chtěli jsme hlavně ubránit jejich přesilovku, což by nás jako tým povzbudilo. To, že jsme v takové situaci dali gól, bylo ohromně důležité a pomohlo nám to," uvedl Rutta.

Tampa Bay za necelé dvě minuty vyrovnala a zápas rozhodl Alex Killorn desetinu sekundy před koncem prodloužení. Gólman vítězů Andrej Vasilevskij, který v předchozích třech startech udržel čisté konto, sice v Chicagu inkasoval, ale překonal klubový rekord v neprůstřelnosti. Trvala 228 minut a devět sekund.

Zadina, který v předchozích 18 utkáních této sezony vstřelil jen jeden gól, dostal Detroit do vedení 1:0 a 2:1. Český útočník dal obě branky z bodu pro vhazování v pravém kruhu. V prvním případě přesně zamířil ke vzdálenější tyči, ve druhém využil přesilovou hru střelou na opačnou stranu nad vyrážečku Alexe Nedeljkovice.

Zadina ještě neproměnil za bezgólového stavu sólový únik a celkem vystřelil šestkrát. "Hrálo se mi dobře. Bruslilo mi to, cítil jsem se svěží. Dal jsem i dva góly, za což jsem velmi rád. Vím, že jsem delší dobu neskóroval. Zkoušel jsem jen víc střílet a věřil jsem, že to prolomím," uvedl Zadina, který vstřelil v NHL dva góly v jednom zápase podruhé v kariéře.

Jeho gólový půst trval jedenáct utkání. "Když jste typem hráče, který je zvyklý dávat góly, tak je pro vás klíčovou věcí sebevědomí. Pokud to nejde, nesmí vás to frustrovat a musíte vytrvat. Tohle se mu povedlo a je pro něj důležité, že mu tam ty puky prošly. Oba góly padly z dobrých střel. Na tomhle může stavět," uvedl trenér Detroitu Jeff Blashill.

Carolina otočila skóre v rozmezí 39. až 43. minuty na 4:2. Střelou zpoza mezikruží vyrovnal Nečas, který asistoval i u pátého gólu při hře soupeře bez brankáře. Hurricanes vyhráli počtvrté v řadě i díky skvělým výkonům českého útočníka, který jeden zápas rozhodl v nájezdech a druhý v prodloužení. Nečas si během úspěšné série týmu připsal šest bodů (2+4) a v produktivitě českých hráčů je třetí (4+13).

Calgary rozhodlo už v úvodní třetině, po které vedlo 4:1. Po změně gólmanů Ottawy zvýšil na 6:1 dvěma trefami Dillon Dubé, který tím zkompletoval svůj první hattrick v NHL. Rittichovi pokazila statistiky třetí třetina, v níž inkasoval dvakrát z osmi střel. Český gólman chytal proti Senators počtvrté během osmi dnů a dosáhl bilance dvou výher a dvou proher.

Calgary navzdory výhře odvolalo trenéra Geoffa Warda, jeho místo zaujme Darryl Sutter. Flames jsou v Severní divizi pátí s dvoubodovým mankem na Montreal, který už v této sezoně také prošel trenérskou změnou a doma podlehl ve čtvrtek Winnipegu 3:4 v prodloužení. Canadiens pod dočasným koučem Dominiquem Ducharmem vyhráli jen jeden ze čtyř zápasů.

Čistý hattrick zaznamenal Kris Kreider během 29. až 42. minuty, čímž otočil z 0:1 a nasměroval New York Rangers k výhře 6:1 v New Jersey. Třetí gól vstřelil po přihrávce Chytila, který získal v útočném pásmu puk po chybné rozehrávce domácích. Český útočník si v utkání připsal i tři kladné body do statistiky +/-.

Trápí se poslední finalista Stanleyova poháru Dallas, který podlehl doma Columbusu 2:3 a připsal si desátou porážku z posledních jedenácti utkání. Na kontě má 16 bodů, méně jich získalo jen Buffalo. Ligu naopak vede Toronto, které ale ve čtvrtek prohrálo 1:3 ve Vancouveru.

Kromě dvou autorů hattricků zazářil v bohatém programu i obránce Aaron Ekblad, který se blýskl čtyřmi body (2+2) při výhře Floridy 5:4 v Nashvillu. Jeho trefa z 50. minuty byla nakonec i vítězná.

Výsledky čtvrtečních zápasů NHL:
Carolina - Detroit 5:2 (1:1, 1:1, 3:0)
Branky: 12. A. Svečnikov, 39. Nečas, 41. J. Staal, 43. Fast, 55. Niederreiter (Nečas) - 11. a 28. Zadina. Střely na branku: 32:35. Diváci: 2924 (omezený počet). Hvězdy zápasu: 1. J. Staal, 2. A. Svečnikov, 3. Fast (všichni Carolina).
Pittsburgh - Philadelphia 3:4 (3:1, 0:1, 0:2)
Branky: 3. Letang, 4. Friedman, 4. McCann - 27. a 58. Giroux, 12. Couturier (Voráček), 54. Laughton. Střely na branku: 29:34. Diváci: 2800 (omezený počet). Hvězdy zápasu: 1. Giroux, 2. Aube-Kubel (oba Philadelphia), 3. McCann (Pittsburgh).
Montreal - Winnipeg 3:4 v prodl. (0:2, 2:0, 1:1 - 0:1)
Branky: 30. Gallagher, 37. Toffoli, 59. Perry - 11. a 44. Stastny, 16. Perreault, 65. Dubois. Střely na branku: 36:27. Bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Dubois, 2. Stastny (oba Winnipeg), 3. Drouin (Montreal).
New Jersey - New York Rangers 1:6 (1:0, 0:2, 0:4)
Branky: 8. J. Hughes - 29., 34. a 41. Kreider (na třetí Chytil), 44. Bučněvič, 56. B. Smith, 59. Lafreniere. Střely na branku: 36:19. Bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Kreider, 2. Šesťorkin, 3. R. Strome (všichni NY Rangers).
New York Islanders - Buffalo 5:2 (2:0, 1:1, 2:1)
Branky: 17. a 55. Martin, 11. Dobson, 35. Beauvillier, 44. Eberle - 24. Hall, 48. Ristolainen. Střely na branku: 45:18. Bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Martin, 2. Eberle, 3. Cizikas (všichni NY Islanders).
Chicago - Tampa Bay 2:3 v prodl. (0:0, 2:0, 0:2 - 0:1)
Branky: 28. Carpenter, 35. DeBrincat - 42. Cirelli (Rutta), 43. Stamkos, 65. Killorn. Střely na branku: 37:34. Bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Killorn, 2. Vasilevskij (oba Tampa Bay), 3. Hagel (Chicago).
Nashville - Florida 4:5 (0:2, 2:2, 2:1)
Branky: 33. Ekholm, 40. F. Forsberg, 53. Sissons, 59. R. Johansen - 39. a 50. Ekblad, 7. Verhaeghe, 10. Marchment, 21. Huberdeau. Střely na branku: 35:38. Bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Ekblad, 2. Barkov (oba Florida), 3. Ekholm (Nashville).
Dallas - Columbus 2:3 (0:0, 0:1, 2:2)
Branky: 48. Heiskanen, 51. Robertson - 39. Jenner, 43. Bjorkstrand, 45. Robinson. Střely na branku: 24:22. Diváci: 4112 (omezený počet). Hvězdy zápasu: 1. Jenner (Columbus), 2. Heiskanen (Dallas), 3. Korpisalo (Columbus).
Calgary - Ottawa 7:3 (4:1, 1:0, 2:2)
Branky: 3., 28. a 42. Dubé, 3. B. Ritchie, 12. Monahan, 20. Leivo, 48. D. Ryan - 6. Norris, 43. Anisimov, 46. Dzingel. Střely na branku: 29:32. Brankář David Rittich odchytal za Calgary celý zápas, inkasoval tři góly z 32 střel a úspěšnost zásahů měl 90,63 procenta. Bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Dubé, 2. D. Ryan, 3. M. Tkachuk (všichni Calgary).
Vancouver - Toronto 3:1 (1:1, 1:0, 1:0)
Branky: 3. a 32. Virtanen, 48. Horvat - 18. Engvall. Střely na branku: 28:32. Bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Virtanen, 2. Demko, 3. Horvat (všichni Vancouver).