Dallas - Nashville 3:4 SNČeské góly nestačily. Obhájci titulu nasadili k trháku

New York

Ani gól českého útočníka Radka Faksy nepomohl hokejistům Dallasu v nedělním utkání NHL k výhře nad Nashvillem. Predátoři nakonec slavili vítězství 4:3 po samostatných nájezdech. Los Angeles Kings přehráli Vegas Golden Knights 3:1, čestný úspěch hostů zaznamenal Tomáš Nosek. Skvělou formu potvrzují úřadující šampioni z Tampy Bay. V přímém souboji o nejlepší tým celé soutěže porazili Floridu 5:3, zaznamenali čtvrtý triumf v řadě a odskočili svému největšímu rivalovi v Centrální divizi na rozdíl čtyř bodů. Jednou přihrávkou se na úspěchu Bolts podílel i český útočník Ondřej Palát.

Hráči Dallasu (zleva) Roope Hintz, Ty Dellandrea a Radek Faksa se radují z gólu.

Faksa zvýšil v 11. minutě tečí už na 2:0 a připsal si čtvrtý gól v sezoně. Český útočník ale v polovině utkání odstoupil, protože se zranil za stavu 2:1 při blokování střely v oslabení. Pokaždé schytal ránu od obránce Mattiase Ekholma od modré čáry - první ho trefila do pravého boku, druhá do levé holeně, načež se svalil na led. Rychle se ale zvedl a okamžitě zamířil do kabiny.

Dallas přišel ve třetí části ještě o Joela Kivirantu a dohrával s deseti útočníky. "Bojovali jsme a nechci se vymlouvat, ale samozřejmě byly ty ztráty znát," uvedl útočník Ty Dellandrea, jenž ve 34. minutě vrátil Stars dvoubrankové vedení. Nashville ještě ve druhé třetině snížil a v 55. minutě vyrovnal Eeli Tolvanen, který si poprvé v NHL připsal v utkání tři body (1+2). O výhře Predators rozhodl v páté sérii Calle Järnkrok.

Další český forvard Pavel Zacha pomohl přihrávkou k výhře New Jersey na ledě Pittsburghu 2:1 v prodloužení. Zacha asistoval u vítězné trefy. Přihrávkou uvolnil na pravé straně rozjetého Jespera Bratta, který objel branku a zasunul puk u levé tyče.

"Gólman měl dobře všechna místa pokrytá a nechtěl jsem střílet jen tak ze špatného úhlu. Napadlo mě, že by ale v pozici, v jaké byl, mohl mít problém se přemístit, a tak jsem obkroužil branku. V tom jsem viděl svou šanci. Měl jsem štěstí," komentoval rozhodující akci Bratt. Zacha si tím připsal osmnáctý bod v sezoně (7+11) a je nejproduktivnějším hráčem týmu. Český útočník byl ve druhé třetině dokonce blízko gólu za stavu 1:1, ale jeho střelu v oslabení zastavila horní tyčka.

Nosek bodoval ve třetím utkání za sebou (1+3). V 57. minutě vyzrál na Calvina Petersona, který byl se 41 zákroky hlavním hrdinou zápasu. Český útočník ho připravil o nulu hezkou individuální akcí, při níž převzal puk na útočné modré čáře, přebruslil na levé straně obránce a snížil na 1:2. Jakékoli naděje Vegas na prodloužení série pěti výher vzal už za 55 sekund Jeff Carter, který uspěl v sólovém úniku s bekhendovou kličkou a přidal třetí gól Los Angeles.

Kings si vypracovali klíčový náskok na začátku druhé třetiny dvěma góly během 51 sekund. Hosté při první brance neuspěli s trenérskou výzvou, za což dostali dvouminutový trest, a v oslabení inkasovali.

Tampa Bay zvýšila svůj náskok v čele soutěže na rozdíl čtyř bodů před Washingtonem, New Yorkem Islanders a Floridou, kterou udolala až v zavěru. Vítězný gól dal v 51. minutě v přesilové hře za stavu 3:3 Tyler Johnson.

Výhru mohl zpečetit při power play trefou do prázdné branky Palát, ale v útočném pásmu přihrál nesobecky Bradenu Pointovi. Rodák z Frýdku-Místku vede produktivitu českých hráčů s 28 body (11+17) před Davidem Pastrňákem z Bostonu (14+12).

Výsledky nedělních zápasů NHL:
Pittsburgh - New Jersey 1:2 v prodl. (1:0, 0:1, 0:0 - 0:1)
Branky: 4. Crosby - 25. Vatanen, 63. Bratt (Zacha). Střely na branku: 36:35. Diváci: 2800 (omezený počet). Hvězdy zápasu: 1. Bratt (New Jersey), 2. Jarry (Pittsburgh), 3. Blackwood (New Jersey).
Tampa Bay - Florida 5:3 (1:1, 1:1, 3:1)
Branky: 4. Gourde, 32. Killorn, 46. M. Joseph, 51. T. Johnson, 60. B. Point (Palát) - 4. Verhaeghe, 39. Forsling, 47. Hörnqvist. Střely na branku: 24:32. Diváci: 3800 (omezený počet). Hvězdy zápasu: 1. McElhinney, 2. Killorn, 3. Gourde (všichni Tampa Bay).
Los Angeles - Vegas 3:1 (0:0, 2:0, 0:1)
Branky: 26. S. Walker, 27. D. Brown, 58. Carter - 57. Nosek. Střely na branku: 31:42. Bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Petersen, 2. Doughty, 3. Kopitar (všichni Los Angeles).
Dallas - Nashville 3:4 po sam. nájezdech (2:1, 1:1, 0:1 - 0:0)
Branky: 10. Gardner, 11. Faksa, 34. Dellandrea - 11. Johansen, 38. F. Forsberg, 55. Tolvanen, rozhodující sam. nájezd Järnkrok. Střely na branku: 30:22. Diváci: 4011 (omezený počet). Hvězdy zápasu: 1. Tolvanen (Nashville), 2. Dellandrea (Dallas), 3. F. Forsberg (Nashville).