New Jersey - Vancouver 2:3 SNEliáš po otravě skóroval, Jágr přihrával, ale Devils prohráli. Krejčí zastínil Hertla

New York

Ve čtvrtečních zápasech zámořské NHL o sobě dali čeští hokejisté pořádně vědět. V dresu New Jersey skóroval po asistenci Jaromíra Jágra uzdravený Patrik Eliáš, ale Devils nakonec s Vancouverem prohráli 2:3 v prodloužení. David Krejčí rozhodl sekundu před koncem o vítězství 2:1 nad San Jose a připravil Tomáši Hertlovi a spol. první porážku sezóny v normální hrací době. Gólem a dvěma asistencemi zařídil Tomáš Plekanec výhru Montrealu nad Anaheimem 4:1. Ani dva góly Martina Hanzala po přihrávkách Radima Vrbaty neodvrátily porážku Phoenixu 4:7 od Los Angeles.

Útočník New Jersey Devils Patrik Eliáš (vlevo) se raduje z gólu proti Vancouveru se svým spoluhráčem Andrejem Loktionovem.

Patrika Eliáše v poslední době trápily žaludeční problémy doprovázené horečkami, které způsobila zřejmě otrava z jídla. Přestože si stěžoval na úbytek váhy a síly, proti Vancouveru nastoupil jako správný lídr.

Už po pěti minutách poslal po spolupráci s Jágrem a Loktionovem svůj tým do vedení. Záhy ale srovnal Ryan Kessler. Devils šli ještě v úvodní desetiminutovce znovu do vedení, když se po asistencích Marka Židlického a Travise Zajace trefil Eric Gelinas. Vancouver ale ve druhém dějství zásluhou Daniela Sedina srovnal.

Stav 2:2 vydržel i po prodloužení a pak přišla na řadu noční můra hráčů New Jersey v podobě penaltového rozstřelu, v nichž neproměnili už jedenáctý pokus v řadě, a tak Vancouveru stačil k vítězství jediný proměněný nájezd Mika Santorelliho. Porážku mohl posledním nájezdem odvrátit Eliáš, jenže ani on neproměnil. Přesto byl vyhlášen první hvězdou zápasu.

Porážku na sebe vzal gólman Devils Cory Schneider. „Je to pro mě frustrující. Když můj tým hraje takhle skvěle, měl bych k tomu také přispět. Před zápasem jsme byli hodně nahecovaní, každý šel s výkonem nahoru, ale já jsem v prvních dvou třetinách zaostával," vyčítal si brankář inkasované góly.

Skvělý kousek se povedl českému útočníkovi Bostonu Davidu Krejčímu, jenž rozhodl zápas proti San Jose osm desetin sekundy před vypršením normální hrací doby, když usměrnil do brány střelu Adama McQuaida.

„Bylo to štěstí. Snažil jsem se tam dát hokejku a tentokrát to zkrátka vyšlo," radoval se rodák ze Šternberka, jenž asistoval i u úvodního gólu Jaroma Iginly a prodloužil svoji bodovou sérii už na šest zápasů.

Blízko gólu byl v dresu Sharks i mladík Tomáš Hertl, jenž však po úniku dva na jednoho s Joem Thorntonem ztroskotal na vynikajícím brankáři Raskovi.

První hvězdou utkání byl vyhlášen i také Tomáš Plekanec, jenž proti Anheimu nejprve zvyšoval na 2:0 a následně asistoval u dvou přesilovkových gólů. Český reprezentant tak potvrdil výbornou aktuální formu. V posledních čtyřech zápasech nasázel čtyři góly a připsal si tři asistence.

Plekanec se tak po vlažnějším startu do sezóny, v jejímž úvodu měl jen gól a asistenci z úvodních šesti zápasů, začíná dostávat do velké pohody. Po utkání však především pochválil svého mladého kolegu z útoku Michaela Bournivala.

„Nemůžu si ho vynachválit, náš útok opravdu hodně nakopl. Je silný na puku, výborně bruslí, zkrátka hraje perfektní hokej," smekl český forvard.

V American Airlines Center, domovské hale Dallasu, skončila šňůra Jiřího Hudlera. Forvard Calgary, který v předchozích devíti zápasech nového ročníku pokaždé bodoval, se tentokrát neprosadil a musel skousnout trpkou prohru 1:5.

Hodně divokou přestřelku viděli fanoušci v Los Angeles. Domácí tým vedl nad Phoenixem po první třetině už 4:0 a zdálo se, že utkání je rozhodnuto. Kojoti se ale nadechli k velké stíhací jízdě. Na začátku třetí třetiny i díky dvěma gólům Martina Hanzala po asistencích Radima Vrbaty Kojoti srovnali na 4:4.

Kings ale nakonec dalšími třemi góly strhli znovu, a tentokrát už definitivně, zápas na svoji stranu.

Výsledky NHL:
Boston - San Jose 2:1 (0:0, 1:0, 1:1)
Branky: 39. Iginla (Krejčí), 60. Krejčí - 41. Marleau. Střely na branku: 17:39. Diváci: 17.565.
New Jersey - Vancouver 2:3 po sam. nájezdech (2:1, 0:1, 0:0 - 0:0)
Branky: 6. Eliáš (Jágr), 10. E. Gelinas (Židlický) - 7. Kesler, 33. D. Sedin, rozh. nájezd Santorelli. Střely na branku: 30:21. Diváci: 13.203.
Philadelphia - New York Rangers 2:1 (1:1, 0:0, 1:0)
Branky: 10. Read, 44. Coburn - 19. B. Richards. Střely na branku: 27:31. Diváci: 19.768.
Montreal - Anaheim 4:1 (2:0, 1:0, 1:1)
Branky: 12. Bournival, 17. Plekanec, 32. Gionta (Plekanec), 53. Bourque (Plekanec) - 49. Maroon. Střely na branku: 25:32. Diváci: 21.273.
Nashville - Winnipeg 3:2 v prodl. (1:0, 0:1, 1:1 - 1:0)
Branky: 16. Weber, 47. Hornqvist, 65. C. Smith - 34. Peluso (Frolík), 57. Wheeler. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg celý zápas, z 33 střel inkasoval 3 góly a úspěšnost zásahů měl 90,1 procenta. Střely na branku: 33:36. Diváci: 16.075.
Minnesota - Carolina 3:1 (2:0, 0:1, 1:0)
Branky: 9. Niederreiter, 12. Parise, 60. Heatley - 27. Sjomin. Střely na branku. 27:28. Diváci: 17.668.
Dallas - Calgary 5:1 (1:0, 3:1, 1:0)
Branky: 5. a 32. Chiasson, 32. a 44. Benn, 33. Dillon - 25. Stempniak. Střely na branku: 34:29. Diváci: 13.122.
Edmonton - Washington 1:4 (0:1, 0:1, 1:2)
Branky: 58. Schultz - 19. Ovečkin, 36. Ward, 42. Bäckström, 54. Chimera. Střely na branku: 31:26. Diváci: 16.839.
Tampa Bay - Chicago 6:5 v prodl. (1:0, 2:3, 2:2 - 1:0)
Branky: 38. a 58. Stamkos, 7. Carle, 22. Thompson (Šustr), 52. Hedman, 62. St. Louis (Gudas) - 30. Bickell, 31. Marián Hossa, 39. P. Kane, 42. Shaw, 59. Toews. Střely na branku: 25:43. Diváci: 18.820.
Los Angeles - Phoenix 7:4 (4:0, 0:2, 3:2)
Branky: 5., 18. a 60. King, 1. Kopitar, 11. J. Nolan, 45. M. Richards, 53. Frattin - 35. a 42. Hanzal (na obě Vrbata), 31. Halpern (Z. Michálek), 43. Doan. Střely na branku: 38:28. Diváci: 18.118.