Pittsburgh - Boston 1:2Fantastický debut v NHL! Český mladík hned při premiéře první hvězdou zápasu

New York/Praha

Fantastický debut zažil v základní části zámořské NHL český brankář Daniel Vladař, jenž 34 zákroky pomohl Bostonu k výhře 2:1 v Pittsburghu a byl vyhlášen první hvězdou zápasu. První gól utkání vstřelil útočník Bruins David Pastrňák, u vítězné branky pak asistoval Jakub Zbořil. Skvělý večer má za sebou také Filip Hronek. Obránce Detroitu se trefil poprvé v sezoně a k vítězství nad Carolinou 4:2 přispěl navíc dvěma asistencemi, jednu přidal také jeho jmenovec a spoluhráč Zadina. Za poražené asistoval i Martin Nečas. Z Čechů si připsali po bodu ještě Ondřej Palát a Jakub Vrána.

Hokejisté Bostonu Bruins Charlie Coyle (13) a Matt Grzelcyk (48) gratulují brankáři Danielu Vladařovi k parádnímu debutu v NHL.

Vladař už se sice dostal do brány Bruins dříve, ale loni v srpnu jen coby záskok ve třetím konferenčním finále proti Tampě, když jej pustil na led Jaroslav Halák při drtivé porážce 1:7. Plnohodnotný debut od úvodního hvizdu si v NHL, která statistiky základní části a play off striktně odděluje, vyzkoušel až nyní.

„Jsem nejšťastnější kluk na světě. Hrát NHL byl vždy můj sen. Teď jsem dostal příležitost a vyhrál jsem," rozplýval se 23letý gólman.

Velké uznání sklízel především za zákrok proti Coltonu Sceviourovi z desáté minuty utkání, kdy holí před odkrytou bránou zabránil puku v cestě do sítě. Uhájil tak vedení 1:0, které předtím zařídil po parádní přesilovkové kombinaci s Bradem Marchandem David Pastrňák.

„Tenhle jeho zákrok dal celému týmu sebevědomí. Celá střídačka byla na nohou. Takovýmto zákrokem pozvednete celý tým. Co to udělalo s ním (Vladařem)? Nevím. Neznám ho moc dobře, ale předpokládám, že se cítil dobře," chválil kouč Bruins Bruce Cassidy.

Pittsburgh přesto dokázal vyrovnat zásluhou Brandona Taneva. Ve třetí třetině ale vstřelil vítězný gól Bruins Trent Frederic, který po přihrávce od Jakuba Zbořila využil výborného Pastrňákova clonění před brankovištěm a střelou švihem rozhodl. Boston se tak po dvou porážkách v řadě s celkovým skóre 1:8 konečně mohl radovat z výhry.

Gólman Bostonu Daniel Vladař zažil proti Pittsburghu fantastický debut v NHL

Pittsburghu naopak skončila šestizápasová vítězná šňůra, Penguins navíc mají starosti o Jevgenije Malkina, jenž po dvanáctibodové sérii tentokrát většinu zápasu absentoval v důsledku hitu Jarreda Tinordiho.

Detroitský obránce Filip Hronek se dočkal první trefy sezony, když v závěru obloučkem od zadního mantinelu ve vlastním obranném pásmu přes celé hřiště trefil prázdnou bránu a pojistil výhru nad Carolinou. Český zadák byl také vyhlášen třetí hvězdou zápasu.

Předtím se ale znovu činil v roli nahrávače. Podílel se na obou přesilovkových trefách Adama Ernea v první třetině, kdy domácí otáčeli stav. U první branky asistoval také Filip Zadina. Hosté ale srovnali ve druhé třetině, kdy se parádně prokličkoval do útočné třetiny Martin Nečas a křížným pasem vybídl ke skórován Sebastiana Aha. Výhru ale zvrátil na stranu Red Wings ještě ve druhé třetině Robby Fabbri, jenž utnul osmizápasovou vítěznou sérii Hurricanes.

Kanonýr Washingtonu Alexandr Ovečkin píše historii. Při výhře nad New York Islanders 3:1 zaznamenal 718. gól v kariéře a v historickém pořadí nejlepších střelců NHL se posunul už na šestou příčku před legendárního Phila Esposita.

Na výhře Washingtonu, v jehož bráně dostal před Vítkem Vaněčkem tentokrát přednost Ilja Samsonov, se podílel také Jakub Vrána. Ve třetí třetině při přesilovce výborně přihrál na gól na 3:0 před brankoviště najíždějícímu Nicklasi Bäckströmovi.

Do statistik se zapsal i útočník Tampy Ondřej Palát při výhře v repríze loňského finále Stanley Cupu nad Dallasem 4:3 po samostatných nájezdech. Český forvard nahrál na první gól Braydena Pointa, jehož šikovně vyslal do samostatného úniku z vlastního obranného pásma.

Tampa ještě na konci 58 minuty vedla 3:1, jenže domácí góly Jamieho Benna a Alexandra Radulova během 41 sekund skóre srovnali. Tampa si ale nakonec vystřílela výhru v nájezdech.

New Jersey - Buffalo 3:2 (1:0, 1:2, 1:0)
Branky: 18. Šarangovič, 31. Vatanen, 45. Wood - 27. Rieder, 28. Skinner. Diváci: 1800. Hvězdy zápasu: 1. Wood, 2. Kuokkanen, 3. Blackwood (všichni New Jersey).
Washington - NY Islanders 3:1 (0:0, 2:0, 1:1)
Branky: 31. Oshie, 36. Ovečkin, 41. Bäckström (Vrána) - 45. Wahlstrom. Střely na branku: 22:22. Bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Ovečkin, 2. Bäckström, 3. Samsonov (všichni Washington).
Pittsburgh - Boston 1:2 (1:1, 0:0, 0:1)
Branky: 16. B. Tanev - 4. Pastrňák, 48. Frederic (Zbořil). Střely na branku: 35:33. Daniel Vladař odchytal za Boston celé utkání, inkasoval jeden gól z 35 střel a úspěšnost zásahů měl 97,14 procenta. Diváci: 2800. Hvězdy zápasu: 1. Vladař, 2. Frederic (oba Boston), 3. DeSmith (Pittsburgh).
Detroit - Carolina 4:2 (2:1, 1:1, 1:0)
Branky: 4. a 13. Erne (na první Zadina, Hronek, na druhou Hronek), 33. Fabbri, 60. Hronek - 3. Niederreiter, 22. Aho (Nečas). Střely na branku: 28:37. Bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Erne, 2. Bernier, 3. Hronek (všichni Detroit).
Minnesota - Arizona 3:0 (1:0, 0:0, 2:0)
Branky: 2. Hartman, 43. Zuccarello, 54. Spurgeon. Střely na branku: 26:31. Bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Kähkönen, 2. Spurgeon, 3. Cole (všichni Minnesota).
Dallas - Tampa Bay 3:4 po sam. nájezdech (0:1, 1:1, 2:1 - 0:0)
Branky: 30. Heiskanen, 58. Jamie Benn, 59. Radulov - 4. a rozhodující sam. nájezd B. Point (na první Palát), 35. M. Joseph, 52. Stamkos. Střely na branku: 27:36. Diváci: 4057. Hvězdy zápasu: 1. B. Point, 2. Hedman (oba Tampa Bay), 3. Oettinger (Dallas).
Colorado - Anaheim 8:4 (2:4, 2:0, 4:0)
Branky: 8. a 39. Kadri, 2. Burakovsky, 32. Rantanen, 42. MacKinnon, 44. Girard, 57. Bellemare, 59. Saad - 3. Terry, 5. Heinen, 16. Henrique, 20. Grant. Střely na branku: 36:22. Bez diváků.