Buffalo - San Jose 2:3Hertl vystřelil Žralokům výhru, Voráčkovi jubileum zhořklo

Tomáš Hertl měl lví podíl na výhře San Jose 3:2 na ledě Buffala ve čtvrtečním utkání NHL. Český útočník vstřelil vítězný gól, navíc přidal asistenci a byl vyhlášen první hvězdou zápasu. Jednou brankou pomohl k výhře obhájcům titulu z Tampy 4:1 nad Calgary také Ondřej Palát, naopak další český forvard Jakub Voráček, jenž v dresu Columbusu nastoupil k jubilejnímu tisícímu zápasu v základní části NHL, musel skousnout porážku 1:3 s New Jersey.

Útočník Tomáš Hertl ze San Jose před brankářem Buffala Ukko-Pekkou Luukkonenem.

Martin Frk ozdobil první start v ročníku gólem, ale s Los Angeles doma prohrál s Nashvillem 2:4. Karel Vejmelka si připsal třetí výhru sezony a první od 30. listopadu, když i díky jeho 32 zákrokům porazila Arizona doma Chicago 6:4. Ve čtvrtečním programu ještě bodoval Radek Faksa, jenž pomohl asistencí k výhře Dallasu 6:5 nad Floridou po nájezdech. Na straně poražených přihrál na jeden gól Radko Gudas.

San Jose položilo základ úspěchu v úvodní třetině, po níž vedlo o tři branky. Skóre otevřel Matt Nieto a po Hertlově přihrávce se prosadil střelou od levého mantinelu Timo Meier. Český útočník zvýšil na 3:0 z přečíslení tři na dva, ve kterém se trefil z mezikruží k pravé tyčce. Hertl nasbíral v posledních 11 zápasech 15 bodů za devět gólů a šest asistencí a se 17 trefami je nejlepším střelcem týmu v sezoně.

"Tommy opět prokázal, že umí tým úžasně vést," řekl trenér San Jose Bob Boughner. "A to nejen proto, že dnes dal vítězný gól. Ale obětuje se pro tým, blokuje střely. Chytře se pohybuje v útočném pásmu, dobře mění místa. Na střídačce žije, neustále kluky povzbuzuje. Je důležitou součástí týmu, ať už slovně nebo příkladnou hrou v zápasech," podotkl.

Voráček odehrál jako dvanáctý český hráč tisící utkání v základní části NHL. Oblékal pouze dres Philadelphie a Columbusu, který jej draftoval v roce 2007 jako sedmého v pořadí. Zkušený útočník strávil ve svém jubilejním utkání na ledě dvacet minut, ale nerozšířil statistiku 1+22 z této sezony a vyšel potřetí za sebou naprázdno. Hlavní postavou zápasu byl Jack Hughes, který připravil ve 42. minutě vítězný gól pro Jespera Bratta a v závěru uklidnil New Jersey trefou na konečných 3:1. Pavel Zacha chyběl domácím kvůli covidovému protokolu.

Palát překonal Daniela Vladaře, který chytal téměř po měsíci a zastavil 29 střel, a přispěl tím k vítězství Tampy Bay 4:1 nad Calgary.  Vladař odolával až do 33. minuty, v níž ho z rychlého protiútoku překonal Corey Perry. Zbývající tři góly, kterými Tampa zvýšila na 4:0, inkasoval v poslední třetině. Po vydařené kombinaci přidal do prázdné branky druhý gól Brayden Point. Palát se v 51. minutě prosadil z předbrankového prostoru po přihrávce Nikity Kučerova od zadního mantinelu a o čtrnáct sekund později udeřil střelou z mezikruží Alex Killorn. Čestný úspěch Calgary zaznamenal Dillon Dube.

Nashville vedl na začátku prostřední třetiny 3:0, ale v polovině zápasu snížil Dustin Brown a kontaktní branku vstřelil v 51. minutě Frk. Osmadvacetiletý útočník, jenž nastoupil v NHL v minulé sezoně jen v jednom utkání (únor 2021), hýřil aktivitou a vyslal celkem šest střel. Ujal se až pokus v přesilové hře, ve které se prosadil ranou zpoza pravého kruhu.

Frk gólem potvrdil formu z AHL, kde je třetím nejproduktivnějším hráčem sezony (14+15 ve 24 zápasech). Aktivnější tým Los Angeles, který soupeře přestřílel 48:19, vyrovnat nezvládl a inkasoval při hře bez gólmana.

Také David Pastrňák vyslal šest pokusů, ale nebodoval a s Bostonem podlehl Minnesotě 2:3. Jeden gól vítězů vsítil lídr týmu Kirill Kaprizov, jenž ale odstoupil ze zápasu poté, kdy ho nešetrně narazil zezadu Trent Frederic. V sestavě poražených scházel Tomáš Nosek kvůli covidovému protokolu.

Arizona vedla 2:0 a 5:2. Definitivně ji uklidnil až v poslední minutě Johan Larsson gólem na konečných 6:4, kterým zkompletoval premiérový hattrick v soutěži. Vejmelka vytáhl nejlepší zákrok za stavu 1:0, když lapačkou chytil střelu Alexe DeBrincata do odkryté branky. Český gólman si poradil i s jediným pokusem Dominika Kubalíka.

Hattrickem se blýskl také Gabriel Landeskog a při výhře Colorada 7:1 nad Winnipegem přidal navrch i asistenci. Ještě produktivnější byl jeho spoluhráč z útoku Nathan MacKinnon (1+4). Pavel Francouz plnil roli náhradního gólmana Avalanche.

Pittsburgh zvítězil ve Philadelpihii 6:2 a prodloužil sérii výher na deset. Výbornou formu opět potvrdil Bryan Rust, který vstřelil úvodní dvě branky zápasu a nasázel v posledních třech utkáních sedm branek. Dva góly dal ve čtvrtek i jeho spoluhráč Jake Guentzel.

Český obránce Libor Hájek byl na ledě u čtyř inkasovaných branek New York Rangers při prohře 1:5 ve Vegas. Jeho spoluhráč Filip Chytil dopadl o něco lépe, připsal si jen dva záporné body.

Výsledky čtvrtečních zápasů NHL:
Boston - Minnesota 2:3 (1:2, 1:1, 0:0)
Branky: 7. T. Hall, 36. Marchand - 16. Kaprizov, 17. Sturm, 33. Boldy. Střely na branku: 38:30. Diváci: 17 850. Hvězdy zápasu: 1. Boldy (Minnesota), 2. T. Hall (Boston), 3. Brodin (Minnesota).
Buffalo - San Jose 2:3 (0:3, 1:0, 1:0)
Branky: 28. Skinner, 59. Girgensons - 13. Nieto, 14. Meier (Hertl), 18. Hertl. Střely na branku: 39:21. Diváci: 8117. Hvězdy zápasu: 1. Hertl, 2. Hill (oba San Jose), 3. Skinner (Buffalo).
Tampa Bay - Calgary 4:1 (0:0, 1:0, 3:1)
Branky: 33. Perry, 43. B. Point, 51. Palát, 51. Killorn - 56. Dube. Střely na branku: 33:27. Daniel Vladař odchytal za Calgary celé utkání, inkasoval čtyři góly z 33 střel a úspěšnost zásahů měl 87,9 procenta. Diváci: 19 092. Hvězdy zápasu: 1. Kučerov, 2. Vasilevskij, 3. McDonagh (všichni Tampa Bay).
New Jersey - Columbus 3:1 (1:1, 0:0, 2:0)
Branky: 1. Tatar, 42. Bratt, 59. J. Hughes - 5. Domi. Střely na branku: 28:32. Diváci: 11 523. Hvězdy zápasu: 1. J. Hughes, 2. Bratt, 3. Blackwood (všichni New Jersey).
Philadelphia - Pittsburgh 2:6 (0:3, 1:0, 1:3)
Branky: 29. Atkinson, 53. Lindblom - 13. a 15. Rust, 17. a 51. Guentzel, 49. Rodrigues, 52. Boyle. Střely na branku: 20:32. Diváci: 17 944. Hvězdy zápasu: 1. Rust, 2. Guentzel, 3. Jarry (všichni Pittsburgh).
Dallas - Florida 6:5 po sam. nájezdech (1:1, 3:3, 1:1 - 0:0)
Branky: 13. Raffl (Faksa), 22. Gurjanov, 34. Robertson, 34. Seguin, 47. Jamie Benn, rozhodující sam. nájezd Pavelski - 9. a 21. Barkov, 25. Hörnqvist (Gudas), 38. Weegar, 60. Huberdeau. Střely na branku: 36:42. Diváci: 17 678. Hvězdy zápasu: 1. Gurjanov (Dallas), 2. Barkov (Florida), 3. Jamie Benn (Dallas).
Colorado - Winnipeg 7:1 (1:1, 3:0, 3:0)
Branky: 26., 36. a 58. Landeskog, 17. Kadri, 31. Rantanen, 53. MacKinnon, 60. Byram - 3. Scheifele. Střely na branku: 42:35. Diváci: 15 171. Hvězdy zápasu: 1. Landeskog, 2. MacKinnon, 3. E. Johnson (všichni Colorado).
Arizona - Chicago 6:4 (2:0, 1:2, 3:2)
Branky: 20., 45. a 60. J. Larsson, 4. Mayo, 30. Boyd, 44. Keller - 22. Dach, 26. Entwistle, 47. J. Toews, 54. DeBrincat. Střely na branku: 26:36. Karel Vejmelka odchytal za Arizonu celé utkání, inkasoval čtyři góly z 36 střel a úspěšnost zásahů měl 88,89 procenta. Diváci: 11 632. Hvězdy zápasu: 1. J. Larsson, 2. Boyd, 3. Gostisbehere (všichni Arizona).
Vegas - New York Rangers 5:1 (1:0, 2:1, 2:0)
Branky: 19. a 53. Marchessault, 29. Mark Stone, 34. Janmark, 43. Howden - 21. Kreider. Střely na branku: 35:19. Diváci: 18 117. Hvězdy zápasu: 1. Marchessault, 2. Janmark, 3. Howden (všichni Vegas).
Los Angeles - Nashville 2:4 (0:2, 1:1, 1:1)
Branky: 30. D. Brown, 51. Frk - 4. F. Forsberg, 20. Duchene, 23. Luff, 59. Trenin. Střely na branku: 48:20. Diváci: 14 359. Hvězdy zápasu: 1. F. Forsberg (Nashville), 2. D. Brown (Los Angeles), 3. Saros (Nashville).