Detroit - St. Louis 1:2Jaškin se trefil. Mrázek hvězdou, ale prohře nezabránil

New York

Útočník St. Louis Dmitrij Jaškin vstřelil v pokračování NHL rozdílový gól, když po individuální akci překonal krajana Petra Mrázka a pomohl svému týmu k výhře 2:1 v Detroitu.

Dmitrij Jaškin (23) ze St. Louis překonává brankáře Detroitu Petra Mrázkka, vpravo Mike Green.

Domácí gólman byl přes prohru vyhlášen třetí hvězdou utkání za hráči hostů Alexem Pietrangelem a Alexandrem Steenem.

Jaškin, bývalý hráč pražské Slavie, který v předchozích dvou zápasech zůstal jen mezi náhradníky, se vrátil do sestavy a bodoval poprvé od 29. prosince.

Úvodní trefu zápasu obstaral v závěru první třetiny Ty Rattie, jenž clonil před brankou a od jeho nohy se odrazilo nahození od modré čáry za Mrázkova záda. Na 2:0 zvyšoval v 53. minutě Jaškin. Český útočník převzal ve středním pásmu kotouč, drze si to namířil mezi dva hráče a forhendovou kličkou oklamal gólmana Detroitu.

"Chtěl jsem zavést puk do pásma, ale jakmile jsem přejel modrou čáru, otevřel se přede mnou prostor a já se rozhodl jít do brány," popisoval svůj třetí gól v sezoně Jaškin, za který ho pochválil i Mrázek. "Měl rychlost, puk si přehodil na bekhend. Očekával jsem, že z něho bude zakončovat, snažil jsem se tuhle střelu pokrýt. Ale on rychle změnil směr a už jsem nestačil reagovat. Byl to pěkný manévr."

Domácí ještě při power play snížili brankou Henrika Zetterberga, ale vyrovnat nestihli. Red Wings v posledních 11 utkáních dali jen 20 branek. Proti St. Louis nedokázali využít toho, že soupeř hrál jen na pět beků. "Určitě jsme si vytvořili dost šancí na to, abychom dali více než jeden gól," posteskl si Zetterberg.

Mrázek kryl osmnáct střel, pokračuje ve skvělých výkonech a i přes prohru byl opět oceněn. Český gólman splácí důvěru trenéra Jeffa Blashilla, jenž ho momentálně upřednostňuje před Jimmy Howardem. Ostravský rodák v posledních šesti utkáních inkasoval jen sedmkrát a i díky jeho formě Detroit získal v jeho startech 9 z 12 možných bodů.

"Pustil jsem dnes více gólů, než jsme sami dali, takže jsem neodvedl svou práci," poznamenal Mrázek sebekriticky. Za žádnou branku ale nemohl. "První byl šťastný odraz, ale přesně takové góly padají, když se tlačíte do branky. Ve druhém případě to Jaškin provedl skvěle," dodal.

Colorado v utkání s Buffalem v 60. minutě zásluhou Francoise Beauchemina dovršilo obrat a připsalo si výhru 2:1.

Hosté trefou Evandea Kanea vedli až do poloviny třetí třetiny, kdy vyrovnal Alex Tanguay. V čase 59:28 domácí bek střelou od modré rozhodl.

Ve zbývajícím středečním utkání Anaheim zdolal Minnesotu 3:1. Kalifornský klub zlomil nerozhodný stav 1:1 v závěrečných sedmi minutách góly Rickarda Rakella a Jakoba Silfverberga.

Kane vede produktivitu

Americký útočník Patrick Kane z Chicaga vládne produktivitě NHL o 15 bodů před druhým Kanaďanem Jamiem Bennem z Dallasu. Kane nasbíral ve 49 zápasech 71 bodů a je s 30 brankami i nejlepším střelcem a s 41 asistencemi nejlepším nahrávačem.

Benn, který v minulé sezóně získal Art Ross Trophy pro vítěze kanadského bodování, má z 47 duelů 26 gólů a 30 přihrávek. Třetí Tyler Seguin, další opora Dallasu, si připsal 53 bodů za 25 přesných zásahů a 28 asistencí.

Nejproduktivnější z českých hráčů je Tomáš Plekanec z Montrealu, jenž zaznamenal v 47 utkáních 34 bodů za devět gólů a 25 přihrávek, což jej řadí na 42. místo. Další centr David Krejčí z Bostonu je po zranění s 33 body z 35 duelů devětačtyřicátý. Jaromíru Jágrovi z Floridy patří s 32 body 58. pozice.

Výsledky NHL:
Detroit - St. Louis 1:2 (0:1, 0:0, 1:1)
Branky: 58. Zetterberg - 19. Rattie, 53. Jaškin. Střely na branku: 30:20. Petr Mrázek odchytal za Detroit 57:58 minuty, inkasoval dvě branky z 20 střel a úspěšnost zásahů měl 90 procent. Diváci: 20 027. Hvězdy zápasu: 1. Pietrangelo, 2. Steen (oba St. Louis), 3. Mrázek (Detroit).
Colorado - Buffalo 2:1 (0:0, 0:1, 2:0)
Branky: 50. Tanguay, 60. Beauchemin - 37. E. Kane. Střely na branku: 35:28. Diváci: 13 274. Hvězdy zápasu: 1. Beauchemin, 2. Tanguay, 3. Varlamov (všichni Colorado).
Anaheim - Minnesota 3:1 (1:1, 0:0, 2:0)
Branky: 11. Stewart, 54. Rakell, 60. Silfverberg - 7. Stoll. Střely na branku: 27:26. Diváci: 15 962. Hvězdy zápasu: 1. Rakell, 2. Gibson, 3. Lindholm (všichni Anaheim).