Washington - Carolina 1:6Nečas zářil, řídil výhru Caroliny

Český hokejový útočník Martin Nečas dvěma góly a asistencí pomohl v pondělním utkání NHL Carolině k výhře 6:1 nad Washingtonem. Bodoval také Dominik Kubalík, jehož dvě nahrávky neodvrátily prohru Chicaga s Buffalem 5:6. Premiéru v sezoně si odbyl brankář Arizony Josef Kořenář, jenž v zápase s Edmontonem po dvou třetinách nahradil Karla Vejmelku.

Martin Nečas (vpravo) se se spoluhráči raduje z gólu proti Washingtonu.

Nečas svůj první tříbodový večer v sezoně odstartoval v 8. minutě, kdy po přistrčení puku od Vincenta Trochecka zvýšil na 2:0 pro Hurricanes. Druhý gól přidal v 36. minutě, kdy využil nabídky Maxe Domiho a z prostoru mezi kruhy podruhé v zápase překonal Vítka Vaněčka v brance Washingtonu.

Českému brankáři utkání nevyšlo a po dvou třetinách za stavu 1:5 ho nahradil Ilja Samsonov. Ani ruský gólman v zápase neudržel čisté konto. V 50. minutě Nečas vybojoval puk za jeho brankou, nabil Trocheckovi a ten ranou od modré čáry uzavřel skóre zápasu.

Třiadvacetiletý rodák z Nového Města na Moravě zaznamenal v posledních dvou zápasech pět bodů a s 35 body je pátým nejproduktivnějším Čechem v NHL. "Je jasné, že s body přichází i sebevědomí a víra ve vlastní schopnosti. Není to ale pouze o ofenzivě, trenér vždycky říká, že když si odvedeme svou práci vzadu, šance nakonec přijdou," řekl Nečas.

Po dvou třetinách za stavu 1:5 střídal také Vejmelka, který na ledě Edmontonu nedokázal navázat na vydařený výkon z posledního zápasu proti Winnipegu. V poslední dvacetiminutovce Vejmelku nahradil Kořenář, jenž ve své premiéře v dresu Coyotes kryl šest ze sedmi střeleckých pokusů.

Jediný, kdo Kořenáře překonal byl Leon Draisaitl, jenž vstřelil svou 48. branku v ročníku a vyrovnal torontského Austona Matthewse v čele tabulky střelců. Jednu branku vstřelil také nejproduktivnější hráč NHL Connor McDavid, jemuž zbývají už pouhé dva body k překonání stobodové hranice.

Hokejisté Chicaga po dvaadvaceti minutách vedli nad Buffalem už 4:0, nadějně rozehraný duel ale ztratili a prohráli 5:6. K čtyřbrankovému náskoku Blackhawks pomohl dvěma asistencemi Dominik Kubalík.

Utkání rozhodla kuriózní situace z poslední minuty základní hrací doby. Tage Thompson při střele z levého kruhu zlomil hokejku a trefil pouze mantinel za brankou, puk se ale odrazil přímo do brankoviště, kde si ho nešťastně srazil za svá záda přesouvající se Kevin Lankinen. "Vracel jsem se na střídačku pro novou hokejku a najednou jsem si všiml, že se kluci radují. Vůbec mě nenapadlo, že by puk mohl skončit v síti," řekl Thompson.

Buffalo otočilo duel, ve kterém prohrávalo o čtyři branky, teprve počtvrté v historii. Naposledy se to hokejistům Sabres podařilo před více než 33 lety v lednu 1989 proti Bostonu.

Ve zbylých pondělních zápasech Seattle porazil Los Angeles 6:1 a hokejisté St. Louis zdolali Vancouver 4:1.

Výsledky NHL:
Washington - Carolina 1:6 (0:2, 1:3, 0:1)
Branky: 27. T. Wilson – 3. Stepan, 8. M. Nečas, 29. Aho, 31. Pesce, 36. M. Nečas, 50. Skjei (M. Nečas). Střely na branku: 26:29. Vítek Vaněček odchytal za Washington 40 minut, inkasoval pět branek z 23 střel a úspěšnost zákroků měl 78,3 procenta. Diváci: 18 573. Hvězdy zápasu: 1. M. Nečas, 2. F. Andersen, 3. Aho (všichni Carolina).
St. Louis - Vancouver 4:1 (2:0, 0:0, 2:1)
Branky: 41. a 58. Tarasenko, 7. M. Scandella, 15. Perron – 43. B. Hunt. Střely na branku: 29:36. Diváci: 18 096. Hvězdy zápasu: 1. Tarasenko, 2. Husso, 3. M. Scandella (všicjni St. Louis).
Edmonton - Arizona 6:1 (2:1, 3:0, 1:0)
Branky: 11. a 23. R. McLeod, 5. McDavid, 33. Foegele, 37. Hyman, 50. Draisaitl – 16. Keller. Střely na branku: 42:32. Karel Vejmelka za Arizonu odchytal 40 minut, inkasoval pět branek z 35 střel a úspěšnost zákroků měl 85,7 procenta. Josef Kořenář za Arizonu odchytal 20 minut, inkasoval jednu branku ze sedmi střel a úspěšnost zákroků měl 85,7 procenta. Diváci: 15 237. Hvězdy zápasu: 1. R. McLeod, 2. M. Smith, 3. Puljujärvi (všichni Edmonton).
Chicago - Buffalo 5:6 (3:0, 1:3, 1:3)
Branky. 8. De Haan (D. Kubalík), 14. Laffert, 17. J. Toews (D. Kubalík), 22. S. Jones, 51. DeBrincat – 25. a 31. V. Olofsson, 35. Okposo, 43. Hinostroza, 58. Tuch, 60. Tage Thompson. Střely na branku: 21:37. Diváci: 18 648. Hvězdy zápasu: 1. Tage Thompson, 2. V. Olofsson, 3. Tuch (všichni Buffalo).
Los Angeles - Seattle 1:6 (1:2, 0:1, 0:3)
Branky: 6. Kaliyev – 1. Wennberg, 9. A. Larsson, 34. V. Rask, 48. Eberle, 48. McCann, 53. Sprong. Střely na branku: 37:38. Diváci: 13 919. Hvězdy zápasu: 1, Dunn, 2. A. Larsson, 3. V. Rask (všichni Seattle).
1.Colorado6646614253:18498
2.Minnesota6440420237:20284