Columbus - Boston 0:4Nezastavitelný Pastrňák znovu pálil a vládne celé NHL! Vaněček vychytal nulu

Vítek Vaněček předčil v NHL v českém brankářském souboji Pavla Francouze, zastavil všech 24 střel a dovedl New Jersey k výhře 1:0 nad Coloradem. David Pastrňák se podílel gólem a asistencí na výhře Bostonu 4:0 v Columbusu a dostal se do čela produktivity soutěže (7+10). Na straně poražených debutoval v NHL obránce David Jiříček, šestka posledního draftu. Martin Nečas dal jednu branku Caroliny, která podlehla New Yorku Islanders 2:6.

David Pastrňák se gólově prosadil i v zápase proti Columbusu

Další český brankářský duel se odehrál na ledě Arizony. Podstatně více práce měl domácí Karel Vejmelka, který zastavil 32 střel a pomohl týmu k zisku bodu za prohru s Winnipegem 2:3 v prodloužení. Na opačné straně nastoupil podruhé v sezoně David Rittich a oba góly inkasoval už úvodních 16 minutách. V závěru úvodní třetiny ale kryl za stavu 1:2 únik Nicka Bjugstada a ve zbytku utkání zneškodnil všech 12 střel. Celkově si Rittich připsal 19 zásahů.

Vaněček, který byl v létě vyměněn z Washingtonu do New Jersey, vychytal ve svém novém působišti první nulu a celkem sedmou v kariéře NHL. Nejdůležitější zákrok vytáhl proti obhájcům Stanleyova poháru v 50. minutě, když betonem kryl únik Evana Rodriguese. Vaněček byl vyhlášen největší hvězdou zápasu.

Vaněček byl vyhlášen největší hvězdou zápasu. "Odehráli jsme dobré utkání. Kluci dřeli, blokovali střely a hodně mi pomohli," uvedl Vaněček, který začal angažmá v New Jersey pěti inkasovanými góly. V dalších dvou startech od úvodní minuty si ale připsal výhru. "Ze všeho nejvíc jsem chtěl vychytat první vítězství za New Jersey. To se povedlo minule v Detroitu, ulevilo se mi. Byl to dobrý pocit a jsem rád, že mám i první domácí výhru," dodal.

Jediný gól vstřelil na začátku třetí třetiny Jack Hughes, jenž překonal Francouze v přesilové hře švihem z levého kruhu. Český brankář chytil 22 z 23 střel a v 15. minutě jej ještě zachránila trenérská výzva, po které byl odvolán kvůli ofsajdu gól Milese Wooda.

Pastrňák upravil v 39. minutě výsledek z rychlého protiútoku na konečných 4:0 střelou z levého kruhu přes obránce k bližší tyči. Havířovský rodák tak skóroval počtvrté v řadě, posedmé v sezoně a v pořadí střelců mu patří dělené druhé místo za Connorem McDavidem. Lídr Edmontonu má o jednu trefu více. U prvního zásahu přispěl asistencí.

Pastrňák se stal druhou hvězdou zápasu, lepším byl pouze gólman Linus Ullmark, který zlikvidoval všech třicet střel. První branku zápasu dal v 9. minutě po asistencích Pavla Zachy a Davida Pastrňáka obránce Matt Grzelcyk, na něhož v prostřední části navázali v oslabení Charlie Coyle a z úniku Jake DeBrusk. Boston, který hrál v Columbusu bez Davida Krejčího, vyhrál osmé z devíti utkání a vede tabulku NHL.

Trenér Bostonu Jim Montgomery k absenci Krejčího řekl, že se zranil v horní části těla v minulém zápase v Detroitu a že bude vědět více v sobotu večer po vyšetřeních. Podle prvotních zpráv by měl ale týmu chybět jen v řádu několika dní. Českého centra ve středu druhého útoku nahradil Zacha.

"Naše lajna odehrála výbornou první třetinu, vypracovali jsme si hodně šancí a Grizzy dal gól. Ve druhé už jsme neměli kromě gólu nic. To se stává, někdy je to trochu frustrující, ale všechny naše lajny šlapaly, a to je hlavní. Je to velké týmové vítězství," těšilo Pastrňáka. Ve čtvrté řadě nastupoval vedle Tomáše Noska Jakub Lauko, jehož si Boston vytáhl z farmy.

Brankář Vítek Vaněček zasahuje proti střele Colorada

Jiříček strávil na ledě necelých patnáct minut, připsal si tři hity, jednu střelu a jeden záporný bod do statistiky plus/mínus, když byl na ledě u třetí inkasované branky. Český bek si odbyl premiéru ve věku 18 let a 334 dní a v klubové historii debutoval v NHL z obránců dříve jen Rostislav Klesla (18 let a 200 dní). Do sestavy Jiříčkovi pomohlo zranění dvou zadáků i výkony na farmě v AHL, kde zaznamenal čtyři přihrávky v pěti zápasech.

"Prožil dobré i těžší chvilky, ale na svůj první zápas si vedl docela dobře. Rychlost mu trošičku dělala problémy, musí si více věřit. Ale to přijde. Povzbudilo mě, co jsem od něj viděl. Dodal našemu týmu i výšku, což jsme potřebovali," řekl kouč Columbusu Brad Larsen k Jiříčkovu debutu.

Nečas upravil skóre ve 29. minutě na 1:1, když si v přečíslení najel na přihrávku Bradyho Skjeie a zblízka přehodil beton brankáře Sorokina. Carolina ještě jednou ve druhé třetině vyrovnala, ale zbytek zápasu vyzněl i díky dvěma trefám Brocka Nelsona pro Islanders. Vítězný gól vstřelil Josh Bailey a stylově tak oslavil tisící start v NHL.

Výsledky NHL:
Vegas - Anaheim 4:0 (1:0, 3:0, 0:0)
Branky: 16. Stephenson, 29. R. Smith, 35. W. Karlsson, 39. Roy. Střely na branku: 22:29. Diváci: 18.036. Hvězdy zápasu: 1. Thompson, 2. W. Karlsson, 3. R. Smith (všichni Vegas).
Columbus - Boston 0:4 (0:1, 0:3, 0:0)
Branky: 9. Grzelcyk (Zacha, Pastrňák), 25. Coyle, 36. DeBrusk, 40. Pastrňák. Střely na branku: 30:35. Diváci: 16.162. Hvězdy zápasu: 1. Ullmark, 2. Pastrňák, 3. DeBrusk (všichni Boston).
Carolina - NY Islanders 2:6 (0:1, 2:2, 0:3)
Branky: 29. Nečas, 36. Burns - 44. a 52. Nelson, 17. Wahlstrom, 35. M. Martin, 37. Josh Bailey, 59. Parise. Střely na branku: 35:32. Diváci: 18.680. Hvězdy zápasu: 1. Nelson (NY Islanders), 2. Nečas (Carolina), 3. Josh Bailey (NY Islanders).
New Jersey - Colorado 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)
Branka: 43. J. Hughes. Střely na branku: 23:24. Vítek Vaněček odchytal za New Jersey celý zápas a z 24 střel neinkasoval. Pavel Francouz odchytal za Colorado 58:27 minuty, inkasoval jeden gól z 23 střel a úspěšnost zásahů měl 95,7 procenta. Diváci: 12.502. Hvězdy zápasu: 1. Vaněček, 2. J. Hughes, 3. Marino (všichni New Jersey).
Vancouver - Pittsburgh 5:1 (1:0, 1:1, 3:0)
Branky: 21. a 57. Horvat, 14. Pearson, 51. Kuzmenko, 58. J.T. Miller - 37. Rakell. Střely na branku: 29:35. Diváci: 18.528. Hvězdy zápasu: 1. Horvat, 2. S. Martin, 3. Kuzmenko (všichni Vancouver).
Arizona - Winnipeg 2:3 v prodl. (2:1, 0:0, 0:1 - 0:1)
Branky: 11. a 16. Fischer - 16. Perfetti, 49. Scheifele, 61. Wheeler. Střely na branku: 21:35. Brankář Karel Vejmelka odchytal za Arizonu celý zápas, inkasoval tři góly z 35 střel a úspěšnost zásahů měl 91,4 procenta. David Rittich odchytal za Winnipeg celý zápas, inkasoval dva góly z 21 střel a úspěšnost zásahů měl 90,5 procenta. Diváci: 4600. Hvězdy zápasu: 1. Fischer (Arizona), 2. Wheeler, 3. Perfetti (oba Winnipeg).