Buffalo - Boston 2:5Pastrňák gólem a dvěma asistencemi řídil výhru Bostonu

Další paráda Davida Pastrňáka. Gólem a dvěma asistencemi řídil český hokejista výhru Bostonu 5:2 v Buffalu. Pod vítězství Bruins se v pokračování NHL bodově podepsali také Pavel Zacha a Jakub Lauko. Radko Gudas v duelu Anaheimu s Nashvillem nastartoval tým bitkou a poté gólem a asistencí pomohl Ducks k obratu z 0:2 na 3:2. Druhý gól v sezoně dal Jakub Vrána a přispěl St. Louis k demolici Tampy Bay 5:0. V úterý v NHL bodoval také Ondřej Palát, jenž připravil jednu z branek New Jersey při prohře 3:6 ve Winnipegu. Gól Tomáše Hertla a asistence Jana Rutty neodvrátily domácí porážku San Jose s Floridou 3:5.

David Pastrňák (88) z Bostonu a  Tyson Jost (17) z Buffala.

Boston v Buffalu začal zostra a v čase 04:09 vedl už o dvě branky. Na trefu Dantona Heinena navázal svým 11. gólem v ročníku Pastrňák. Proměnil Zachovu nahrávku přes celou šířku útočného pásma. Oba čeští útočníci si spolupráci zopakovali v 16. minutě a z jejich souhry těžil Brandon Carlo. Americký bek ujel se Zachou a Pastrňákem do přečíslení tří proti jednomu a trefil odkrytou část branky.

„První třetina byla skvělá. Obzvlášť v zápasech venku je důležité dostat se takhle rychle do vedení. Nebyl to bezchybný zápas, ale právě náskok, který jsme si vytvořili v úvodu, nám pomohl k výhře,“ řekl Pastrňák.

Po čtyřech minutách druhé části se do statistik zapsal také Lauko. Český pracant tečoval vyhození z obranného pásma Buffala přímo k hokejce Oskara Steena. Skvělou první půlku duelu Bruins završil ve 33. minutě Hampus Lindholm. Švédský obránce dostal v přesilovce na modré čáře nabito od Pastrňáka a zvýšil už na 5:0.

Havířovský rodák vylepšil svou sezonní bilanci na 24 bodů a v tabulce ligové produktivity se posunul na druhé místo. Na Eliase Petterssona z Vancouveru ztrácí jediný bod. „David zlepšuje hráče kolem sebe. Není jen skvělým střelcem, ale také výborným tvůrcem hry. Nakažlivá je také jeho soutěživost, která posouvá celý tým,“ chválil Pastrňáka trenér Bruins Jim Montgomery.

Buffalo porážku zmírnilo na 2:5 a ztratilo třetí z posledních čtyř zápasů. Bruins zvítězili podvanácté a s 26 body vládnou celé NHL.

Anaheim patří mezi největší překvapení sezony. Proti Nashvillu otočil zápas ze stavu 0:2 a vyhrál podeváté. Velký podíl na obratu měl obránce Gudas: nejprve nastartoval tým bitkou s Jeremym Lauzonem a poté gólem a přihrávkou ho dovedl k vítězství 3:2.

Ducks opět prokázali, že jsou celkem, pro něhož není žádný zápas ztracený. Po obratu vyhráli už pošesté v sezoně. „Opět jsme ukázali, že když táhneme všichni za jeden provaz, tak dokážeme otočit jakýkoliv zápas. Pro kabinu jsou takové výhry opravdu důležité, ale musíme se naučit zvládat i první třetiny. Když se nám to podaří, budeme ještě úspěšnější,“ řekl Gudas, který je od roku 2006 po Shanu O’Brienovi prvním obráncem klubu, jemuž se povedlo zaznamenat gól, asistenci a bitku v jednom zápase.

Obrat Anaheimu vedli netradiční střelci. Dvěma body (1+1) se na výhře podílel Gudasův spoluhráč z třetí obranné dvojice Urho Vaakanainen. Finský bek se v NHL střelecky prosadil poprvé. „Nejsou to očekávaní střelci, ale je důležité, že se prosadili. Dlouhodobě říkám, že pomoc od obránců je pro ofenzivu klíčová,“ uvedl trenér Anaheimu Greg Cronin.

Poprvé v sezoně se do statistik zapsal Rutta. Český obránce, jenž před sezonou vyměnil Pittsburgh za San Jose, v domácím duelu proti Floridě připravil Mikeovi Hoffmanovi gól na 1:1. Panthers se ve druhé části vrátili do vedení, Sharks ale v úvodu třetí třetiny překlopili skóre na svou stranu. Gólem se na obratu z 1:2 na 3:2 podílel i Tomáš Hertl a s 11 body (3+8) je nejproduktivnějším hráčem týmu. Sharks ale vedení neudrželi, prohráli 14. zápas v sezoně a jsou nejhorším týmem ligy.

Vrána se dočkal druhé trefy v sezoně v čase 36:36, kdy přesně zakončil křižnou nahrávku Toreyho Kruga. St. Louis se prosadilo podruhé během 19 sekund, ve třetím dějství přidalo další dvě branky a porazili Tampu Bay 5:0.

Devils podlehli Winnipegu 3:6 a nebodovali potřetí za sebou. Palát asistoval u gólu Tima Meiera na 1:2. Hosté o necelou minutu a půl později srovnali, ale Jets si vedení vzali zpět a dovedli zápas do vítězného konce. Čtyřmi nahrávkami se blýskl obránce Josh Morrissey.

Ani 32 zásahů Karla Vejmelky nepomohlo Arizoně k výhře nad Dallasem. Coyotes prohráli 3:4 v prodloužení a v Západní konferenci klesli na 9. místo. Český gólman měl úspěšnost zákroků těsně pod hranicí 89 procent.

Výsledky NHL:
Buffalo - Boston 2:5 (0:3, 1:2, 1:0)
Branky: 36. a 56. V. Olofsson - 4. Heinen, 5. PASTRŇÁK (ZACHA), 16. Carlo (PASTRŇÁK, ZACHA), 25. Steen (LAUKO), 33. H. Lindholm (PASTRŇÁK). Střely na branku: 33:32. Diváci: 14 840. Hvězdy zápasu: 1. Ullmark, 2. McAwoy, 3. PASTRŇÁK (všichni Boston).
Montreal - Calgary 1:2 (0:0, 1:2, 0:0)
Branky: 23. Lindström - 23. Kadri, 34. Zary. Střely na branku: 34:29. Diváci: 21 105. Hvězdy zápasu: 1. Markström, 2. Zary (oba Calgary), 3. Slafkovský (Montreal).
Washington - Vegas 3:0 (1:0, 0:0, 2:0)
Branky: 17. D. Strome, 60. McMichael, 60. Malenstyn. Střely na branku: 31:35. Diváci: 16 598. Hvězdy zápasu: 1. Lindgren, 2. Strome (oba Washington), 3. L. Thompson (Vegas).
Columbus - Pittsburgh 3:5 (2:1, 0:1, 1:3)
Branky: 11. Marčenko, 20. Činachov, 52. Texier - 5., 55. a 60. Crosby, 28. Guentzel, 49. E. Karlsson. Střely na branku: 31:43. Diváci: 16 596. Hvězdy zápasu: 1. Crosby, 2. E. Karlsson (oba Pittsburgh), 3. Texier (Columbus).
Nashville - Anaheim 2:3 (0:0, 2:1, 0:2)
Branky: 22. F. Forsberg, 35. Josi - 38. Fowler, 45. GUDAS, 57. Vaakanainen (GUDAS). Střely na branku: 31:20. Diváci: 17 159. Hvězdy zápasu: 1. Forsberg, 2. Josi (oba Nashville), 3. Vaakanainen (Columbus).
Dallas - Arizona 4:3 v prodl. (1:1, 1:0, 1:2 - 1:0)
Branky: 18. Lindell, 30. Hintz, 57. Seguin, 61. Duchene - 6. Keller, 53. Zucker, 55. Crouse. Střely na branku: 36:26. KAREL VEJMELKA odchytal za Arizonu 60 minut a 42 sekund, inkasoval čtyři branky z 36 střel a úspěšnost zákroků měl 88,9 procenta. Diváci: 18 532. Hvězdy zápasu: 1. Duchene, 2. Seguin (oba Dallas), 3. Crouse (Arizona).
Winnipeg - New Jersey 6:3 (0:0, 3:2, 3:1)
Branky: 29. a 50. Connor, 39. a 59. Ehlers, 34. Perfetti, 52. M. Barron - 35. Meier (PALÁT), 37. Marino, 55. Mercer. Střely na branku: 31:34. Diváci: 11 717. Hvězdy zápasu: 1. Ehlers, 2. Perfetti, 3. Connor (všichni Winnipeg).
St. Louis - Tampa Bay 5:0 (1:0, 2:0, 2:0)
Branky: 12. Parayko, 37. Kyrou, 37. VRÁNA, 56. Kapanen, 60. Kyrou. Střely na branku: 29:30. Diváci: 17 621. Hvězdy zápasu: 1. Binnington, 2. Kyrou, 3. Krug (všichni St. Louis).
San Jose - Florida 3:5 (1:1, 0:1, 2:3)
Branky: 16. Hoffman (RUTTA), 47. HERTL, 48. Kunin - 13. Lomberg, 33. Reinhart, 51. Verhaeghe, 52. Stenlund, 58. Barkov. Střely na branku: 22:31. Diváci: 10 108. Hvězdy zápasu: 1. Reinhart (Florida), 2. M. Granlund (San Jose), 3. M. Tkachuk (Florida).
5.Arizona1572652:4616
6.Minnesota1552850:6412