Edmonton - Boston 5:6 ppPastrňák v souboji superhvězd předčil McDavida

Hokejový útočník David Pastrňák měl v souboji s kanadskou hvězdou Connorem McDavidem navrch. Boston uspěl na ledě Edmontonu 6:5 v prodloužení a česká superstar zapsala gól a přihrávku. Bruins se díky výhře vrátili do čela východní konference NHL. Gólman Arizony Karel Vejmelka inkasoval šestkrát a jeho Arizona podlehla Torontu 3:6. Dvakrát jej překonal Auston Matthews, který pokořil hranici padesáti vstřelených branek už v 54. utkání sezony.

David Pastrňák se raduje z branky proti Edmontonu.

Boston odskočil domácím ve druhé třetině z 1:1 na 4:1. Čtvrtý gól padl po akci Pastrňáka, jehož střelu doklepl do odkryté branky Jake DeBrusk. Edmonton smazal manko mezi 36. až 48. minutou, ale Pastrňák vrátil týmu vedení.

Český útočník se prosadil v čase 52:41 švihem z levého kruhu k bližší tyči. Už za 42 sekund ale vyrovnal Zach Hyman.

V prodloužení Boston ubránil oslabení a poté udeřil. Zacha přihrál DeBruskovi, jehož střelu domácí zblokovali. Puku se mezi kruhy zmocnil Charlie McAvoy, elegantně se zbavil obránce a bekhendovou kličkou rozhodl.

Toronto položilo základ úspěchu v úvodní třetině, kterou ovládlo i díky dvěma využitým přesilovým hrám 3:0. Matthews dal v šesté minutě druhý gól týmu a svůj padesátý v sezoně, když zaskočil Vejmelku střelou z ostrého úhlu od pravého mantinelu. Nejlepší střelec ročníku zvýšil ve 37. minutě na 4:2 z dorážky. Dva góly vstřelil v utkání i jeho spoluhráč William Nylander. Arizona prohrála pojedenácté v řadě.

Matthews dosáhl na padesát tref už v 54. utkání sezony a v historii NHL to dokázal nejrychleji ze všech hokejistů narozených v USA. Absolutní rekord drží Wayne Gretzky, který překonal magickou hranici po 39 zápasech. Pokud útočník Toronta udrží gólový průměr, dostane se 70 branek, což se naposledy stalo v NHL před 31 lety.

V čele tabulky střelců vede Matthews o 12 gólů před Samem Reinhartem z Floridy. Třetí Nikita Kučerov a Pastrňák mají na kontě 36 branek.

ČLukáš Dostál kryl záda Johnu Gibsonovi, který inkasoval šestkrát při prohře Anaheimu 4:7 doma s Columbusem.

Utkání v Anaheimu nabídlo nezvyklý průběh. Ducks prohrávali ve 23. minutě 0:4, ale ještě před druhou přestávkou vyrovnali. Závěrečnou třetinu ale ovládl Columbus, pod jehož výhru se podepsali Zach Werenski dvěma góly a Boone Jenner třemi body (1+2). Domácím nestačily dva góly Masona McTavishe.

Petr Mrázek sledoval z lavičky prohru Chicaga 1:3 s Philadelphií.

NHL:
Montreal - Buffalo 2:3 (1:0, 1:3, 0:0)
Branky: 13. Xhekaj, 27. Struble - 25. Girgensons, 30. Skinner, 39. Tuch. Střely na branku: 31:23. Diváci: 21.105. Hvězdy zápasu: 1. Luukkonen (Buffalo), 2. Roy, 3. Xhekaj (oba Montreal).
Chicago - Philadelphia 1:3 (1:1, 0:2, 0:0)
Branky: 8. Blackwell - 7. Sanheim, 24. Konecny, 32. Hathaway. Střely na branku: 22:33. Diváci: 18.245. Hvězdy zápasu: 1. Konecny, 2. Sanheim (oba Philadelphia), 3. Blackwell (Chicago).
Arizona - Toronto 3:6 (0:3, 3:1, 0:2)
Branky: 25. Maccelli, 26. Hayton, 40. Guenther - 6. a 37. Matthews, 16. a 42. W. Nylander, 2. McMann, 49. Tavares. Střely na branku: 26:36. KAREL VEJMELKA odchytal za Arizonu celý zápas, inkasoval šest branek z 36 střel a úspěšnost zásahů měl 83,33 procenta. Diváci: 4600. Hvězdy zápasu: 1. Matthews, 2. W. Nylander, 3. Brodie (všichni Toronto).
Anaheim - Columbus 4:7 (0:3, 4:1, 0:3)
Branky: 37. a 39. McTavish, 30. Terry, 40. Killorn - 4. a 19. Werenski, 23. a 48. Kuraly, 10. Gaudreau, 47. Činachov, 60. Jenner. Střely na branku: 31:27. Diváci: 14.518. Hvězdy zápasu: 1. Jenner (Columbus), 2. Terry (Anaheim), 3. Werenski (Columbus).
Edmonton - Boston 5:6 v prodl. (1:1, 1:3, 3:1 - 0:1)
Branky: 12. a 36. Foegele, 47. Janmark, 48. Perry, 54. Hyman - 3. Geekie, 21. Marchand, 25. Frederic, 34. DeBrusk (PASTRŇÁK), 53. PASTRŇÁK, 64. McAvoy (ZACHA). Střely na branku: 43:35. Diváci: 18.347. Hvězdy zápasu: 1. Foegele, 2. Perry (oba Edmonton), 3. DeBrusk (Boston).