Památný večer! Blümel prvním gólem v NHL pomohl k vítězství Dallasu, činili se i další Češi

Povedený večer českých hokejistů v zámoří! Útočník Matěj Blümel ve svém druhém utkání v NHL vstřelil první gól a přispěl k nedělnímu vítězství hokejistů Dallasu na ledě Philadelphie 5:1. Střelecky se prosadili také Pavel Zacha a Tomáš Nosek, jejichž góly pomohly Bostonu k výhře 5:2 nad Vancouverem. David Pastrňák v dresu Bruins dvakrát asistoval. Jednu nahrávku zaznamenal také Chytil z NY Rangers.

Matěj Blümel (vlevo) oslavuje se spoluhráči z Dallasu svůj premiérový gól v NHL.

Dvaadvacetiletý Blümel ve třetí minutě otevřel skóre zápasu povedeným bekhendovým blafákem. "Je to skvělý pocit," radoval se po své premiérové trefě. "Jsem rád, že jsem se prosadil zrovna dneska, protože zápas mohli kvůli dřívějšímu startu sledovat i moji příbuzní v Česku," dodal.

Český útočník, který před povoláním do prvního týmu nasbíral v AHL 11 bodů v devíti zápasech, odehrál ve druhé útočné formaci Stars přes 10 a půl minuty a prosadil se ze své jediné střely na branku.

"Nebyl to žádný náhodný gól, Matěj ukázal, že se na této úrovni dokáže prosadit. S každým střídáním nabírá zkušenosti a působí na ledě jistěji. Je dobře, že skóroval tak brzy, protože nikdy není dobré, když ofenzivní hráči čekají na gól delší dobu. Může jim to pak svazovat ruce," řekl trenér Dallasu Peter DeBoer.

Brankou a dvěma asistencemi pomohli k výhře Dallasu útočník Joe Pavelski a obránce Esa Lindell. Dallas uspěl po dvou porážkách i díky výkonu gólmana Jakea Oettingera, který si připsal 37 zákroků. Překonal ho jen Travis Konecny, jenž snížil na 1:2. Philadelphia prohrála potřetí za sebou.

V utkání Bostonu s Vancouverem se čeští hokejisté podepsali pod čtyři góly domácích Bruins. Jako první se do statistik zapsal Pastrňák, jenž v 18. minutě vybídl ke skórování Patrice Bergerona. V závěru druhé třetiny havířovský rodák přidal druhou přesilovkovou asistenci, když křížnou přihrávkou našel Brada Marchanda, jenž zvýšil na 4:1.

Český útočník rozšířil svou bilanci na 25 bodů a osamostatnil se na třetím místě ligové produktivity. Na druhého Leona Draisaitla ztrácí Pastrňák tři body. Vedoucí Connor McDavid získal již 32 bodů a svým pronásledovatelům výrazně odskočil.

Vítěznou trefu Bruins obstaral v polovině zápasu Zacha, který si při přečíslení tři na dva vyměnil puk s Hampusem Lindholmem a svým třetím gólem v sezoně zvýšil na 3:1.

Finální podobu výsledku dal dvě minuty před koncem zápasu Nosek, který z vlastního obranného pásma trefil odkrytou branku Canucks a prosadil se poprvé od 2. ledna. "Vím, že dávat góly není mým hlavním úkolem, ale každý chce být produktivní. Někdy jsem se cítil frustrovaný, ale vždy jsem si říkal, že musím zůstat v klidu a soustředit se na svou hru. Teď je to pryč. Jsem rád, že je to za mnou," řekl.

Bývalý útočník pardubického Dynama na sebe upozornil již v deváté minutě, kdy pěstmi potrestal nešetrný náraz Kylea Burroughse do Pastrňáka. Nosek vyhlášeného vancouverského tvrďáka rychle poslal na zem a svou první bitku v NHL zvládl se ctí.

Chytil asistencí pomohl Rangers k výhře 4:1 nad Arizonou a natáhl svou bodovou sérii již na čtyři zápasy. Český útočník se prosadil v 37. minutě, kdy se podílel na vítězném gólu Adama Foxe.

Do třetího zápasu v sezoně naskočil brankář Winnipegu David Rittich. Na ledě Seattlu kryl 19 střel a pomohl Jets k výhře 3:2 v prodloužení. Remízu zařídil šest sekund před koncem základní hrací doby hostující Blake Wheeler a obrat Winnipegu dovršil v první minutě nastavení Mark Scheifele, jenž se v zápase prosadil podruhé.

San Jose s Tomášem Hertlem a Radimem Šimkem otočilo vývoj zápasu s Minnesotou a vyhrálo 3:2 po samostatných nájezdech. Tampa Bay porazila Washington 6:3.

Philadelphia - Dallas 1:5 (0:2, 1:1, 0:2)
Branky: 21. Konecny - 3. Blümel, 19. Lindell, 30. Pavelski, 41. Glendening, 51. J. Robertson. Střely na branku: 38:31. Diváci: 16.898. Hvězdy zápasu: 1. Lindell, 2. Pavelski, 3. Oettinger (všichni Dallas).
Boston - Vancouver 5:2 (2:1, 2:0, 1:1)
Branky: 8. Clifton, 18. Bergeron (Pastrňák), 32. Zacha, 38. Marchand (Pastrňák), 59. Nosek - 10. J. Miller, 45. Dries. Střely na branku: 32:31. Diváci: 17.850. Hvězdy zápasu: 1. Lindholm, 2. Pastrňák, 3. Ullmark (všichni Boston).
Seattle - Winnipeg 2:3 v prodl. (1:0, 0:1, 1:1 - 0:1)
Branky: 8. Eberle, 48. B. Tanev - 31. a 61. Scheifele, 60. Wheeler. Střely na branku: 21:30. David Rittich za Winnipeg odchytal 58 minut a 55 sekund, inkasoval dvě branky z 21 střel a úspěšnost zákroků měl 90,5 procenta. Diváci: 17.151. Hvězdy zápasu: 1. Scheifele (Winnipeg), 2. B. Tanev, 3. Eberle (oba Seattle).
Minnesota - San Jose 2:3 po sam. nájezdech (1:0, 0:0, 1:2 - 0:0)
Branky: 7. F. Gaudreau, 44. Dewar - 54. Lorentz, 56. Sturm, rozhodující sam. nájezd Barabanov. Střely na branku: 30:37. Diváci: 17.195. Hvězdy zápasu: 1. Barabanov (San Jose), 2. Shaw (Minnesota), 3. Vlasic (San Jose).
Tampa Bay - Washington 6:3 (4:0, 0:1, 2:2)
Branky: 2. a 17. Sergačjov, 9. Kučerov, 12. Perbix, 54. Koepke, 58. Paul - 39. Sheary, 57. Eller, 58. Hathaway. Střely na branku: 35:21. Diváci: 19.092. Hvězdy zápasu: 1. Sergačjov, 2. Kučerov, 3. Hagel (všichni Tampa Bay).
NY Rangers - Arizona 4:1 (0:0, 2:0, 2:1)
Branky: 36. Goodrow, 37. Fox (Chytil), 45. Kreider, 52. Carpenter - 49. Keller. Střely na branku: 27:32. Diváci: 18.006. Hvězdy zápasu: 1. Šesťorkin, 2. Fox, 3. Goodrow (všichni NY Rangers).