NY Rangers - Calgary 5:4 PPParádní český večer v NHL! Chytil s Palátem zářili, Vejmelka vychytal výhru

Bravo! Útočníci Ondřej Palát a Filip Chytil zářili v pondělním programu NHL. Čeští hokejisté se blýskli dvěma góly a pomohli svým týmům k výhrám 5:4 v prodloužení. Bod zapsal také Radek Faksa, jenž asistoval u vítězství Dallasu nad Anaheimem 3:2 po samostatných nájezdech. Povedené představení českých hráčů podpořili také brankáři. Karel Vejmelka 33 zásahy přispěl k triumfu Arizony 3:2 nad Minnesotou a Vítek Vaněček v dresu New Jersey zlikvidoval 26 střel.

Útočník New Yorku Filip Chytil se raduji z gólu, vpravo obránce Calgary Rasmus Andersson.

Devils s Vancouverem od čtvrté minuty prohrávali, ještě v první třetině ale zásluhou Jacka Hughese srovnali a před polovinou zápasu odskočili na rozdíl dvou branek. Dvěma zásahy během necelé půl minuty se o to postaral Palát, jenž nejprve tečoval střelu Dougieho Hamiltona a poté si našel odražený puk mezi kruhy a zvýšil na 3:1.

Po dalších 23 sekundách se podruhé prosadil Hughes a domácí odskočili na rozdíl tři branek. Canucks však nesložili zbraně a vybojovali prodloužení. To v poslední minutě rozhodl Jasper Bratt a pomohl New Jersey k osmé výhře z posledních deseti zápasů.

"Nebyl to náš nejlepší zápas. Po týdenní pauze na Utkání hvězd jsme působili trochu ospale. Na druhou stranu jsme ale ukázali charakter a dovedli zápas do vítězného konce," řekl Bratt, střelec vítězného gólu Devils.

Vaněček kryl 26 střel a dovedl New Jersey k desáté výhře v řadě. Český gólman neprohrál od 29. prosince a drží svou nejdelší sérii výher v NHL.

Chytil si v šesté minutě zápasu NY Rangers s Calgary nabruslil za obranu, převzal přihrávku o mantinel a střelou na zadní tyč otevřel skóre. Podruhé se český útočník prosadil v úvodu druhé třetiny, kdy na obranné modré čáře vystihl rozehrávku Flames a individuální akci zakončil přesným pokusem mezi betony Jacoba Markströma.

Rodák z Kroměříže zažívá průlomový ročník. Poprvé v základní části překonal hranici 30 bodů a s 18 góly je třetím nejlepším střelcem týmu. Ve třinácti zápasech v novém kalendářním roce nasázel 10 branek a bodově naprázdno vyšel pouze třikrát. "Nejlepší na tom je, že vidím, jak se vyplatí tvrdě pracovat. To je to jediné, co mám v hlavě," řekl třiadvacetiletý útočník.

Zápas za stavu 4:4 dospěl do prodloužení, ve kterém se radovali domácí Rangers. Alexis Lafreniere z dorážky zakončil přečíslení dva na jednoho a vystřelil newyorskému celku první výhru nad Flames od března roku 2018. "Mika (Zibanejad) tvrdě vystřelil a já v první chvíli myslel, že dal gól. Naštěstí jsem si ale všiml, že puk je před brankou, tak jsem rychle zabrzdil a z otočky se pokusil dát gól. Naštěstí to vyšlo," popsal rozhodující situaci Lafreniere.

Dallas zdolal Anaheim 3:2 po samostatných nájezdech a pojistil si vedení v Západní konferenci. Faksa v deváté minutě předložil puk Nilsi Lundkvistovi, jenž z bezprostřední blízkosti otevřel skóre. Český forvard bodoval po třech zápasech a zaznamenal 11. bod v sezoně.

Arizona porazila Minnesotu 3:2 a bodovala potřetí za sebou. Výhru Coyotes řídil dvougólový bek Jakob Chychrun. Vejmelka se blýskl 33 zákroky a úspěšností zákroků přesahující 94 procent.

"Po té pauze to vůbec nebyl jednoduchý zápas. Myslím si, že jsme se na něj připravili víc než dobře. Byli jsme plní energie a Veggie (Vejmelka) odchytal skvělé utkání. Předvedl několik skvělých zákroků a udržel nás ve hře," pochválil českého gólmana Chychrun.

Situace českých gólmanů v NHL, příspěvek z pořadu PříklepVideo: Sport.cz

Premiéru v dresu NY Islanders si odbyl Bo Horvat. Po trejdu z Vancouveru se zařadil do středu první útočné formace a při výhře 2:1 nad Philadelphií odehrál 19 minut.

Floridské derby jednoznačně ovládli Panthers, kteří porazili Tampu Bay 7:1. Pěti body se po Utkání hvězd, v němž získal ocenění pro nejužitečnějšího hráče, blýskl Matthew Tkachuk. Pod čtyři branky se podepsal Carter Verhaeghe.

NHL:
Florida - Tampa Bay 7:1 (1:0, 3:1, 3:0)
Branky: 9. a 46. Verhaeghe, 29. a 55. M. Tkachuk, 22. Bennett, 38. Luostarinen, 43. E. Staal - 24. Kučerov. Střely na branku: 49:33. Diváci: 15.882. Hvězdy zápasu: 1. M. Tkachuk, 2. Verhaeghe, 3. Bobrovskij (všichni Florida).
Philadelphia - NY Islanders 1:2 (0:1, 1:1, 0:0)
Branky: 31. Deslauriers - 18. Palmieri, 29. Barzal. Střely na branku: 26:30. Diváci: 18.695. Hvězdy zápasu: 1. Barzal, 2. Palmieri, 3. Varlamov (všichni NY Islanders).
Arizona - Minnesota 3:2 (0:0, 1:1, 2:1)
Branky: 30. a 50. Chychrun, 54. McBain - 24. Kaprizov, 42. Brodin. Střely na branku: 36:35. Karel Vejmelka odchytal za Arizonu celý zápas, inkasoval dvě branky z 35 střel a úspěšnost zákroků měl 94,3 procenta. Diváci: 4600. Hvězdy zápasu: 1. Chychrun, 2. McBain, 3. Vejmelka (všichni Arizona).
NY Rangers - Calgary 5:4 v prodl. (1:1, 2:1, 1:2 - 1:0)
Branky: 6. a 23. Chytil, 40. a 53. Zibanejad, 62. Lafreniere - 11. Coleman, 37. Toffoli, 47. Mangiapane, 49. Michael Stone. Diváci: 17.173. Hvězdy zápasu: 1. Lafreniere , 2. Chytil (oba NY Rangers), 3. Mangiapane (Calgary).
Dallas - Anaheim 3:2 po sam. nájezdech (1:0, 1:0, 0:2 - 0:0)
Branky: 9. Lundkvist (Faksa), 28. Hintz, rozhodující sam. nájezd Seguin - 52. Silfverberg, 53. Henrique. Střely na branku: 41:34. Diváci: 18.145. Hvězdy zápasu: 1. J. Benn, 2. Robertson (oba Dallas), 3. Gibson (Anaheim).
New Jersey - Vancouver 5:4 v prodl. (1:1, 3:2, 0:1 - 1:0)
Branky: 18. a 31. J. Hughes, 30. a 30. Palát, 65. Bratt - 4. Podkolzin, 36. L. Schenn, 40. Lazar, 47. Di Giuseppe. Střely na branku: 34:30. Vítek Vaněček odchytal za New Jersey celý zápas, inkasoval čtyři góly z 30 střel a úspěšnost zákroků měl 86,7 procenta. Diváci: 14.630. Hvězdy zápasu: J. Hughes, 2. Palát, 3. Bratt (všichni New Jersey).