Boston - Winnipeg 3:2Pastrňák nastartoval obrat a Bruins znovu slaví! Trefil se i Nečas

Český útočník David Pastrňák má za sebou další vydařené představení! Ve čtvrtečním utkání NHL, v němž Boston zvítězil nad Winnipegem 3:2 a upevnil si pozici lídra soutěže, zaznamenal gól a asistenci. Bruins přitom po úvodní třetině prohrávali 0:2, ale Pastrňákova trefa v prostřední části hry nastartovala obrat, jehož výsledkem byla nakonec pátá výhra amerického týmu z posledních šesti utkání. Havířovský rodák bodoval podesáté v řadě (8+5) a byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu. Nejvyšší ocenění získal Nick Foligno, autor vítězné branky ze závěrečné třetiny utkání.

David Pastrňák (uprostřed) v utkání NHL proti Winnipegu. Vpravo přihlíží další český útočník Bostonu David Krejčí.

Hokejisté Bostonu zaokrouhlili svou bodovou sérii v domácí TD Garden v aktuální sezoně na rovných dvacet zápasů. Další český útočník Martin Nečas pomohl brankou k výhře Caroliny v Pittsburghu, brankář Daniel Vladař zastavil 28 střel Los Angeles při prohře Calgary 3:4 v prodloužení.

Pastrňák byl na ledě u obou inkasovaných branek, které vstřelili v úvodních osmi minutách Mark Scheifele a Jansen Harkins. Po akcích českého útočníka ale Boston v prostřední třetině vyrovnal.

Pastrňák nejdříve snížil po šťastném odrazu, po kterém se k němu dostal puk od zadního mantinelu mezi kruhy před prázdnou branku. Gólman Connor Hellebuyck mezitím vyjel za branku, aby pomohl obráncům zpracovat nahozený kotouč, a nestihl se vrátit. "Myslel jsem jen na to, abych trefil branku," řekl Pastrňák, který zakončil velmi prudce. "Věděl jsem, že se ještě pokusí dostat rychle zpátky, tak jsem doufal, že ho nezasáhnu," přiblížil.

Druhý bod si připsal v přesilové hře, když jeho prudkou přihrávku usměrnil do sítě Jake DeBrusk. Pastrňák si vylepšil bilanci na 22 gólů a 23 asistencí. Zápas rozhodl Nick Foligno v čase 51:08 střelou z mezikruží. Boston se tak stal desátým týmem v historii NHL, který bodoval v každém z úvodních dvaceti domácích utkání v sezoně. Z toho osmnáct skončilo vítězstvím Bruins.

V Pittsburghu padly první tři góly zápasu v 18. minutě během 32 sekund. Skóre otevřel Sidney Crosby, ale rychle odpověděl Nečas, který pohotově doklepl puk do odkryté branky. Jeho spoluhráč Jalen Chatfield vzápětí vsítil druhý gól Caroliny, ale domácí otočili v dalším průběhu trefami Brocka McGinna a Bryana Rusta. Zápas poslal Jordan Staal v 56. minutě do prodloužení, které ukončil Jaccob Slavin už po 23 sekundách.

U vítězné branky asistoval Brent Burns a jako osmnáctý obránce v historii NHL nasbíral 800 bodů (231+569). Carolina i s jeho přispěním vyhrála posedmé za sebou a bodovala potřinácté v řadě, čímž vyrovnala klubový rekord. "Jsme odolnější a věříme našemu systému. Máme také kvalitní kádr, to je evidentní," uvedl Staal.

Skvěle rozjel sezonu i Nečas, který má na kontě 14 gólů a vyrovnal tím počet svých branek z celé minulé základní části. Za osobním maximem ze sezony 2019/20 zaostává už jen o dvě trefy.

Jonathan Huberdeau dostal Calgary v úvodu utkání z úniku do vedení, ale ještě v první třetině překonal Vladaře tečí Gabriel Vilardi. Skóre se znovu měnilo až ve 42. minutě, český gólman inkasoval dvakrát během deseti sekund. Nejdříve nestačil na kličku Phillipa Danaulta a z dorážky zvýšil Blake Lizotte. Kanadský klub ale zabral a vynutil si trefami Tylera Toffoliho a Dillona Dubeho prodloužení.

Zápas rozhodl z přečíslení Adrian Kempe, který akci zakončil do prázdné branky a zařídil Los Angeles čtvrtou výhru za sebou. Vladař i tak vychytal Calgary alespoň bod ve svém šestém startu v řadě. Český gólman čelil za stavu 3:2 i trestnému střílení, Kevin Fiala ale minul branku.

Elias Pettersson byl u všech gólů Vancouveru, který zdolal na svém ledě Seattle 6:5 po nájezdech. Švédsky útočník asistoval u tří branek, svou druhou trefou v zápase vyrovnal při závěrečném risku Canucks bez gólmana a rozhodl rozstřel. Domácí zvítězili, přestože ani jednou nevedli a ještě ve 49. minutě prohrávali 3:5.

Produktivní večer prožil i obránce Erik Karlsson, který gólem a třemi přihrávkami řídil výhru San Jose 5:2 nad Minnesotou. V sestavě vítězů scházeli Radim Šimek a Tomáš Hertl, který si odpykává disciplinární trest a další zápas odehraje až 27. prosince.

Alexandr Ovečkin uvízl čtvrtý zápas na 800 gólech a stále jej dělí jedna trefa, aby vyrovnal v historické tabulce střelců na druhém místě Gordieho Howea. Přesto se kapitán Washingtonu posunul do čela jedné statistiky NHL. Ruský útočník vypálil na ledě Ottawy při výhře 3:2 v prodloužení šestkrát a za svou kariéru vyslal už 6211 střel, čímž vystřídal v čele Raye Bourquea. I když neskóroval, přispěl Ovečkin k vítězství dvěma přihrávkami a byl vyhlášen první hvězdou.

Výsledky čtvrtečních zápasů NHL:
Toronto - Philadelphia 4:3 (0:1, 2:0, 2:2)
Branky: 37. Järnkrok, 40. Marner, 41. Bunting, 52. Nylander - 5. DeAngelo, 53. Frost, 54. Farabee. Střely na branky: 34:19. Diváci: 18 908. Hvězdy zápasu: 1. Nylander, 2. Marner, 3. Bunting (všichni Toronto).
Boston - Winnipeg 3:2 (0:2, 2:0, 1:0)
Branky: 33. Pastrňák, 35. DeBrusk (Pastrňák), 52. Foligno - 2. Scheifele, 8. Harkins. Střely na branku: 39:27. Diváci: 17 850. Hvězdy zápasu: 1. Foligno, 2. Pastrňák, 3. Swayman (všichni Boston).
New York Rangers - New York Islanders 5:3 (1:1, 1:2, 3:0)
Branky: 18. Panarin, 26. J. Gauthier, 43. Goodrow, 58. Kakko, 59. Trocheck - 13. Lee, 23. Barzal, 29. Romanov. Střely na branku: 34:18. Diváci: 18 006. Hvězdy zápasu. 1. J. Gauthier, 2. Kakko, 3. Goodrow (všichni NY Rangers).
Ottawa - Washington 2:3 v prodl. (1:1, 0:1, 1:0 - 0:1)
Branky: 5. DeBrincat, 44. Batherson - 8. Kuzněcov, 26. Milano, 63. Johansson. Střely na branku: 25:40. Diváci: 17 231. Hvězdy zápasu: 1. Ovečkin (Washington), 2. Talbot (Ottawa), 3. Johansson (Washington).
Pittsburgh - Carolina 3:4 v prodl. (1:2, 1:0, 1:1 - 0:1)
Branky: 18. Crosby, 40. McGinn, 53. Rust - 18. Nečas, 18. Chatfield, 56. J. Staal, 61. Slavin. Střely na branku: 27:36. Diváci: 18 075. Hvězdy zápasu: 1. Slavin, 2. J. Staal (oba Carolina), 3. Rust (Pittsburgh).
Vancouver - Seattle 6:5 po sam. nájezdech (1:1, 1:3, 3:1 - 0:0)
Branky: 29., 59. a rozhodující sam. nájezd E. Pettersson, 18. Pederson, 46. Kuzmenko, 49. Boeser - 24. a 47. Sprong, 8. McCann, 24. Bjorkstrand, 34. Wennberg. Střely na branku: 37:36. Diváci: 18 794. Hvězdy zápasu: 1. E. Pettersson (Vancouver), 2. Sprong (Seattle), 3. Pederson (Vancouver).
Los Angeles - Calgary 4:3 v prodl. (1:1, 0:0, 2:2 - 1:0)
Branky: 17. Vilardi, 42. Danault, 42. Lizotte, 64. Kempe - 4. Huberdeau, 47. Toffoli, 54. Dube. Střely na branku: 32:30. Daniel Vladař odchytal za Calgary celý zápas, inkasoval čtyři branky z 32 střel a úspěšnost zásahů měl 87,5 procenta. Diváci: 16 731. Hvězdy zápasu: 1. Lizotte, 2. Vilardi, 3. Kempe (všichni Los Angeles).
San Jose - Minnesota 5:2 (2:1, 2:1, 1:0)
Branky: 1. E. Karlsson, 12. Gregor, 33. Meier, 38. Lindblom, 60. Labanc - 3. Eriksson Ek, 40. Zuccarello. Střely na branku: 25:26. Diváci: 13 128. Hvězdy zápasu: 1. E. Karlsson, 2. Meier, 3. Bonino (všichni San Jose).