Pastrňákův hvězdný večer v NHL. Hattrickem zařídil výhru

Parádní večer prožil v zámoří český hokejista David Pastrňák, jenž druhým hattrickem v sezoně pomohl v úterním duelu NHL k výhře nad Ottawou 6:2 a byl vyhlášen první hvězdou zápasu. Havířovský rodák bodoval v šestém utkání v řadě (6+3) a je v soutěži čtvrtý v tabulkách střelců (44 gólů) i produktivity (99 bodů).

David Pastrňák překonává brankáře Ottawy Joonase Korpisala.

Ondřej Palát a Tomáš Nosek přispěli shodně dvěma přihrávkami k výhře New Jersey 5:2 nad Pittsburghem. Carolina porazila i díky trefě Martina Nečase venku New York Islanders 4:1. Petr Mrázek inkasoval šestkrát z 24 střel při prohře Chicaga 2:6 na ledě Los Angeles. Na český brankářský souboj nedošlo, David Rittich sledoval vítězství Kings ze střídačky. Jan Rutta si připsal pět záporných bodů při debaklu San Jose 2:8 v Nashvillu.

Pastrňák zajistil Bostonu v první třetině vedení 2:0. V deváté minutě otevřel skóre tečí střely Matta Grzelcyka, jemuž přihrál na modrou čáru Pavel Zacha. Druhý gól přidal ze samostatného úniku, poté co vystihl v obranném pásmu přihrávku a sólo zakončil bekhendovým blafákem. Pastrňák zkompletoval hattrick ve 45. minutě bekhendem z levého kruhu a gólem na 4:2 odrazil nápor Ottawy.

„Je to speciální i z toho důvodu, že takové branky moc často nestřílím. Zajímavé,“ řekl Pastrňák. „Jsem šťastný za tým, protože po dvou třetinách jsme byli hodně vzdáleni naší hře, přestože jsme vedli. Chtěli jsme hrát ve třetí třetině aktivně a zvýšit náskok. Nechtěli jsme čekat, co bude. To se stalo. Prvních pět minut jsme nastavili tempo a udrželi jej až do konce,“ prohlásil.

Jeho hattrick pojmenovali zámořští novináři vtipně „beartrick“. Mezi tradičními kšiltovkami, které fanoušci hází hráčům na led při třígólových večerech, skončil totiž i medvědí kabát s očima, ušima a nosem. „Oblékl jsem si ho a udělal fotku. Je pohodlný,“ komentoval Pastrňák netypický dárek.

Hattricků už v NHL nasázel 17 a v klubové historii je lepší pouze Phil Esposito (26). Mezi českými hráči havířovský rodák vede, Jaromír Jágr, od kterého se osamostnil před dvěma měsíci, se z třígólových zápasů radoval v soutěži patnáctkrát. Sedmadvacetiletý Pastrňák nastřílel za Boston už 345 branek a třetí trefou v zápase se posunul v klubové tabulce kanonýrů na sedmé místo před současného prezidenta Bruins Cama Neeleyho.

Palát s Noskem nastupují ve třetí řadě s Dawsonem Mercerem, který gólově zakončil dvě akce českých spoluhráčů. V šesté minutě otevřel skóre z úniku a v 50. minutě zvýšil po vydařené kombinaci do odkryté branky na 4:1. Nosek si ve 25. utkání v sezony připsal první přihrávky a zlepšil se na tři body (1+2). Palát má na kontě 28 bodů (9+19).

„Je to velmi spolehlivá řada,“ pochválil dočasný trenér New Jersey Travis Green útok s českými hráči. „Umí nejen bránit a chápou, jak hrát v obraně, ale dokážou i vytvořit něco v útoku. To jako trenér chcete, abyste měl lajnu s různými scénáři. Zvláště proti týmům, které mají tři čtyři skvělé formace,“ doplnil. Dvěma trefami podpořil výhru Devils i Timo Meier.

Carolina položila základ úspěchu v úvodní třetině, kterou ovládla 3:0. Třetí gól týmu vstřelil Nečas, který využil dvě sekundy před první sirénou přesilovou hru střelou z mezikruží pod horní tyč.

„Nechci říci, že je ten gól dorazil, ale dal nám krásný polštář. Byl to ohromně důležitý gól,“ ocenil trenér Caroliny Rod Brind'Amour trefu českého útočníka, který byl zvolen druhou hvězdou zápasu. Předčil jej Seth Jarvis, který dal první dva góly utkání.

V Los Angeles platil ještě ve 29. minutě nerozhodný stav 1:1. Domácí ale odskočili ve zbytku prostřední třetiny i díky dvěma trefám Anžeho Kopitara na 4:1. Mrázek, který pustil v předchozích třech zápasech dohromady jen pět gólů, inkasoval hlavně z dorážek a po akcích do odkryté branky.

Ani v Nashvillu dlouho nic nenasvědčovalo, že by zápas mohl skončit tak jednoznačným výsledkem. San Jose se dokonce ujalo v čase 25:46 vedení 2:1 a deset minut před koncem prohrávalo jen 2:4. Domácí v závěru dalšími čtyřmi trefami zvýraznili výhru a bodovali popatnácté v řadě, čímž vyrovnali klubový rekord. Dvěma góly k tomu přispěl Michael McCarron.

Vedle Pastrňáka zazářili v úterním programu hattrickem ještě dva hráči. Marku Scheifelemu se to povedlo při výhře Winnipegu 4:2 na ledě New Yorku Rangers. Mikko Rantanen byl strůjcem vítězství Colorada 4:3 v St. Louis. Lídr Avalanche, kteří vyhráli posedmé v řadě, vstřelil úvodní gól zápasu a pak otočil skóre z 2:3.

Poprvé v kariéře zažil Sean Couturier, že zůstal mezi náhradníky. Philadelphia i bez svého zkušeného kapitána udolala Toronto 4:3. Kouč Flyers John Tortorella odmítl rozhodnutí komentovat.

Boston - Ottawa 6:2 (2:0, 1:2, 3:0)
Branky: 9., 12. a 45. PASTRŇÁK (na první ZACHA), 39. a 59. Brazeau, 46. J. Boqvist - 34. Pinto, 40. B. Tkachuk. Střely na branku: 26:32. Diváci: 17.850. Hvězdy zápasu: 1. PASTRŇÁK, 2. Shattenkirk, 3. Ullmark (všichni Boston).
Detroit - Columbus 4:3 v prodl. (0:2, 2:0, 1:1 - 1:0)
Branky: 23. a 60. Raymond, 25. Seider, 61. P. Kane - 6. Werenski, 14. Texier, 45. Marčenko. Střely na branku: 27:35. Diváci: 17.707. Hvězdy zápasu: 1. Raymond, 2. P. Kane (oba Detroit), 3. Werenski (Columbus).
New Jersey - Pittsburgh 5:2 (1:0, 1:1, 3:1)
Branky: 6. a 50. Mercer (na obě NOSEK, PALÁT), 35. a 57. Meier, 49. Holtz - 28. M. Pettersson, 58. Rust. Střely na branku: 38:38. Diváci: 15.605. Hvězdy zápasu: 1. Allen, 2. Mercer, 3. Meier (všichni New Jersey).
NY Rangers - Winnipeg 2:4 (0:0, 1:3, 1:1)
Branky: 30. Wennberg, 59. Lafreniere - 25., 38. a 60. Scheifele, 33. Connor. Střely na branku: 40:27. Diváci: 18.006. Hvězdy zápasu: 1. Hellebuyck, 2. Scheifele, 3. Connor (všichni Winnipeg).
Philadelphia - Toronto 4:3 (1:0, 2:0, 1:3)
Branky: 1. Tippett, 21. Sanheim, 37. Frost, 53. Laughton - 42. W. Nylander, 51. Bertuzzi, 58. Tavares. Střely na branku: 30:30. Diváci: 18.623. Hvězdy zápasu: 1. Frost, 2. Tippett, 3. York (všichni Philadelphia).
NY Islanders - Carolina 1:4 (0:3, 0:0, 1:1)
Branky: 45. Palmieri - 13. a 15. Jarvis, 20. NEČAS, 57. Guentzel. Střely na branku: 31:34. Diváci: 17.255. Hvězdy zápasu: 1. Jarvis, 2. NEČAS, 3. Guentzel (všichni Carolina).
St. Louis - Colorado 3:4 (1:1, 2:2, 0:1)
Branky: 9. Walker, 25. Toropčenko, 29. B. Schenn - 7., 39. a 45. Rantanen, 27. Mittelstadt. Střely na branku: 33:35. Diváci: 18.096. Hvězdy zápasu: 1. Rantanen (Colorado), 2. Walker (St. Louis), 3. Ničuškin (Colorado).
Nashvile - San Jose 8:2 (1:1, 3:1, 4:0)
Branky: 36. a 51. McCarron, 12. Josi, 30. Zucker, 38. Evangelista, 55. Jankowski, 55. F. Forsberg, 57. Novak - 18. Granlund, 26. Ferraro. Střely na branku: 40:20. Diváci: 17.159. Hvězdy zápasu: 1. McCarron, 2. Josi, 3. F. Forsberg (všichni Nashville).
Edmonton - Montreal 3:2 v prodl. (1:0, 1:0, 0:2 - 1:0)
Branky: 10. McDavid, 35. Henrique, 64. Draisaitl - 41. Suzuki, 45. Guhle. Střely na branku: 32:25. Diváci: 18.347. Hvězdy zápasu: 1. Draisaitl, 2. Ekholm (oba Edmonton), 3. Suzuki (Montreal).
Vancouver - Buffalo 3:2 (1:0, 1:0, 1:2)
Branky: 34. a 59. E. Pettersson, 5. Garland - 50. a 60. Dahlin. Střely na branku: 34:17. Diváci: 18.733. Hvězdy zápasu: 1. E. Pettersson (Vancouver), 2. Dahlin (Buffalo), 3. Q. Hughes (Vancouver).
Vegas - Tampa Bay 3:5 (1:2, 1:0, 1:3)
Branky: 2. Marchessault, 37. Howden, 49. Hutton - 45. a 53. Point, 7. Cirelli, 11. Duclair, 59. Kučerov. Střely na branku: 27:21. Diváci: 17.789. Hvězdy zápasu: 1. Point, 2. Kučerov (oba Tampa Bay), 3. Hutton (Vegas).
Anaheim - Minnesota 0:4 (0:0, 0:3, 0:1)
Branky: 21. Hartman, 22. Merrill, 32. Kaprizov, 54. Lucchini. Střely na branku: 27:32. Diváci: 16.239. Hvězdy zápasu: 1. Gustavsson, 2. Boldy, 3. Kaprizov (všichni Minnesota).
Los Angeles - Chicago 6:2 (1:1, 3:0, 2:1)
Branky: 32. a 40. Kopitar, 13. Laferriere, 30. Gavrikov, 46. Danault, 58. Lewis - 15. N. Foligno, 55. Korčinski. Střely na branku: 24:24. PETR MRÁZEK odchytal za Chicago celý zápas, inkasoval šest branek z 24 střel a úspěšnost zásahů měl 75 procent. Diváci: 18.145. Hvězdy zápasu: 1. Kopitar, 2. Kempe, 3. Gavrikov (všichni Los Angeles).