Detroit - Toronto 2:3Toronto porazilo po obratu Detroit, Gudas přišel o bodovou sérii

Hokejisté Toronta s českým útočníkem Davidem Kämpfem vyhráli utkání NHL Global Series ve Stockholmu po obratu ve třetí třetině nad Detroitem 3:2. Shodně třemi body za branku a dvě asistence k tomu přispěli švédský útočník William Nylander a kanadský kapitán Maple Leafs John Tavares. Red Wings si tak ze švédské metropole vezou ze dvou zápasů jen bod, protože ve čtvrtek podlehli Ottawě s forvardem Dominikem Kubalíkem 4:5 v prodloužení. Radko Gudas neprotáhl třízápasovou bodovou sérii a s Anaheimem podlehl Floridě 1:2. Jeho spoluhráč Lukáš Dostál, který v posledním startu inkasoval osmkrát, plnil roli náhradního gólmana.

David Kämpf (64) z Toronto a  Moritz Seider (53) z Detroitu.

Kämpf nebodoval, ale byl za stavu 1:2 blízko branky: trefil ve 47. minutě spojnice levé tyče a břevna. Toronto bude mít ještě možnost v Evropě na další zisk v neděli, kdy v Avicii Areně (dříve Globe) od 14:00 zakončí čtyřdenní program proti Minnesotě. V sobotu od 17:00 čeká druhý duel Kubalíkovu Ottawu, která vyzve také Wild.

Zatímco v souboji Detroitu s Ottawou padlo za úvodní dvě třetiny osm branek, tentokrát diváci čekali na prolomení bezbrankového stavu do 33. minuty. Morgan Rielly přikryl puk v závaru před Iljou Samsonovem rukou a nařízené trestné střílení proměnil blafákem do forhendu Daniel Sprong. Za 112 sekund měli Red Wings už dvoubrankový náskok. Švéd Lucas Raymond prostřelil Samsonova z levého kruhu a zapsal se mezi střelce stejně jako ve čtvrtek.

Obrat Maple Leafs odstartoval ve 44. minutě Tyler Bertuzzi, který zamířil do odkryté branky po Nylanderově akci. Pak sice neuspěl Kämpf, ale v čase 53:03 při vyloučení Moritze Seidera překonal Alexe Lyona z pozice mezi kruhy Nylander. Za 84 sekund vyhrál za brankou souboj s Justinem Hollem Bertuzzi, vybruslil a předložil puk k levé tyči volnému Tavaresovi, který rozhodl.

Florida si vypracovala v úvodní třetině klíčový dvougólový náskok. Po přihrávce zpoza branky se prosadil Eetu Luostarinen, jemuž se Gudas marně snažil zabránit v zakončení. Na 2:0 zvýšil Oliver Ekman-Larsson.

Anaheim snížil v přesilové hře trefou Franka Vatrana, ale i přes jasnou střeleckou převahu ve třetí třetině (16:4) už neskóroval. Byť si Jakob Silfverberg v 51. minutě myslel, že vyrovnal. Domácí útočník obkroužil branku, zasunul puk u levé tyče, kde jej vykopl betonem Anthony Stolarz. Podle některých záběrů to vypadalo, že kotouč přešel brankovou čáru, ale rozhodčí po zhlédnutí videa gól neuznali.

„K tomu nemusím nic říkat. Každý, kdo viděl opakovaný záběr, si může udělat vlastní názor,“ konstatoval trenér Anaheimu Greg Cronin. „Viděl jsem stejnou věc jako šestnáct tisíc lidí v hale. Ale respektuju, jak to vyhodnotili v Torontu (videorozhodčí),“ podotkl.

Kouč Anaheimu zároveň uznal, že za prohrou stojí výkon z úvodních dvou třetin. „Nehráli jsme dobře, měli jsme štěstí, že jsme prohrávali jen o dva góly. Zabrali jsme až ve třetí třetině, povzbudil nás gól a usadili jsme se v jejich pásmu. Hráli jsme s potřebným nasazením, ale už bylo pozdě a nestačilo to,“ doplnil Cronin.

Florida vyhrála v listopadu sedmé z devíti utkání. Ve třetí třetině ale přišla o lídra Aleksandra Barkova, který po střetu koleno na koleno s Jacksonem LaCombem zamířil na ošetřovnu a už se nevrátil.

Pro Gudase byl zápas speciální, ještě v červnu bojoval s Floridou ve finále NHL o Stanleyův pohár. Proti bývalým spoluhráčům strávil na ledě 23 minut, během kterých dvakrát vystřelil a připsal si čtyři bloky a pět srážek. Český obránce bodoval v každém z předchozích tří utkání (2+2), ale tentokrát vyšel naprázdno.

Winnipeg vměstnal všechny branky mezi 25. až 29. minutu. První dva góly zápasu vstřelili Cole Perfetti, který skóroval v pátém duelu v řadě, a Mason Appleton. „Kladu větší důraz na to, abych více střílel, a padá to,“ vysvětlil aktuální formu jednadvacetiletý Perfetti.

Buffalo snížilo za 23 sekund z dorážky Alexe Tucha, ale domácím vrátil dvoubrankový náskok Nikolaj Ehlers. Hosté, kteří vyhráli na střely 28:18, už jen zdramatizovali utkání trefou JJ Peterky z úniku.

„Hráči vědí, že chci, aby přidali,“ uvedl trenér Buffala Don Granato, který mužstvu o druhé přestávce vytýkal pasivitu. „Třetí třetina se mi už líbila. Kluci se konečně probrali a bojovali místo toho, aby čekali, co se stane. Jen je potřeba, aby takhle hráli od začátku, a budeme úspěšní,“ doplnil kouč. Jeho svěřenci patří v tabulce Východní konference k nejhorším týmům.

Utkání NHL Global Series ve Stockholmu:
Detroit - Toronto 2:3 (0:0, 2:0, 0:3)
Branky: 33. Sprong z tr. střílení, 35. Raymond - 44. Bertuzzi, 54. W. Nylander, 55. Tavares. Střely na branku: 29:29. Diváci: 13 510. Hvězdy zápasu: 1. W. Nylander, 2. Tavares (oba Toronto), 3. Raymond (Detroit).
Další zápasy NHL:
Winnipeg - Buffalo 3:2 (0:0, 3:1, 0:1)
Branky: 23. Perfetti, 25. Appleton, 29. Ehlers - 25. Tuch, 41. Peterka. Střely na branku: 18:28. Diváci: 11 340. Hvězdy zápasu: 1. Niederreiter, 2. Naměstnikov (oba Winnipeg), 3. Dahlin (Buffalo).
Anaheim - Florida 1:2 (0:2, 0:0, 1:0)
Branky: 48. Vatrano - 15. Luostarinen, 19. Ekman-Larsson. Střely na branku: 35:33. Diváci: 14 932. Hvězdy zápasu: 1. Lundell, 2. Stolarz (oba Florida), 3. Vatrano (Anaheim).
5.St. Louis1581643:4117
6.Minnesota1552850:6412