Arizona - Calgary 2:4Vejmelka v palbě střel, Hronek a Zadina přihrávali

Rovných 50 střel vyslali hokejisté Calgary ve čtvrtečním utkání NHL na Karla Vejmelku a přes 46 úspěšných zásahů českého brankáře Arizony si nakonec odvezli dva body po výhře 4:2. Hlavní podíl na výhře Plamenů měl Christopher Tanev, autor jednoho gólu a tří finálních přihrávek. Daniel Vladař zůstal na střídačce Flames. Kojoti prohráli šesté z posledních sedmi utkání. Filip Zadina a Filip Hronek připravili první gól Detroitu, který doma podlehl Los Angeles 3:5.

Český brankář Arizony Karel Vejmelka zasahuje před centrem Calgary Trevorem Lewisem.

Vejmelka čelil 26 střelám v úvodní třetině, po které Arizona prohrávala 1:2. Českého gólmana překonali ve třetí minutě z dorážky Blake Coleman a deset sekund před sirénou ještě Elias Lindholm. "Mohli jsme vést po první třetině vyšším rozdílem. Klidně jsme mohli vstřelit čtyři pět gólů," řekl trenér Calgary Darryl Sutter. Vejmelka vytvořil s 24 zákroky nový klubový rekord v počtu zásahů v úvodní třetině.

Domácí dvakrát vyrovnali, poprvé tečí Alexe Galchenyuka a podruhé střelou Claytona Kellera z mezikruží. Rozhodující gól padl ve 36. minutě od modré čáry z nenápadného nahození obránce Christophera Taneva, který byl v utkání u všech branek Calgary (1+3). Výhru zpečetil v 53. minutě svou druhou trefou v zápase Coleman, který se prosadil tečí.

Vejmelka, který chytá v NHL první sezonu, dosud v takovém zápřahu nebyl. Zatím čelil nejvýše 46 střelám, pokaždé z toho byla výhra Arizony - 1:0 ve Winnipegu a 2:1 doma nad Torontem.

"Veggie chytal solidně. Calgary bylo celý zápas dominantní a v první třetině nás přehrálo úplně ve všem," řekl trenér Arizony Andre Tourigny. "Veggie nás hodně podržel a díky němu jsme měli šanci až do konce," doplnil obránce Jacob Chychrun.

Calgary zvítězilo o den dříve v Dallasu, kde poprvé v sezoně vystřídalo gólmany a do poslední třetiny poslalo Vladaře. S českým brankářem v zádech otočilo z 1:3 na konečných 4:3, ale na ledě Arizony stál v brance opět Jacob Markström.

"Je to náš stěžejní hráč a chceme, aby odchytal hodně zápasů. Nepostavili jsme jej jen proto, aby si po včerejšku spravil náladu," řekl trenér Darryl Sutter. Odmítl, že by výhra na ledě nejhoršího týmu Západní konference byla povinná. "O den dříve porazili jednoho z favoritů na Stanley Cup (Colorado). Liga je vyrovnanější, než si možná někteří myslí."

Detroit otevřel v 18. minutě skóre, když Zadinovu střelu doklepl do prázdné branky Michael Rasmussen. U gólu si připsal asistenci i Hronek. Klíčovou postavou obratu Los Angeles byl Phillip Danault, který ve 33. minutě vyrovnal na 1:1 a v čase 52:12 zlomil nerozhodný stav 2:2.

Zbývající góly dali Kings, kteří soupeře přestříleli 45:25, při hře bez gólmana. Domácí ještě v 60. minutě zápas zdramatizovali gólem na 3:4. "Nehráli jsme dobře. Vyrovnané až do konce to bylo, protože Ned (Alex Nedeljkovic) chytal fantasticky," řekl obránce Detroitu Marc Staal. Zadina i Hronek si připsali kromě asistence i jeden záporný bod.

Minnesota zvítězila v Chicagu jednoznačně 5:0. Brankář Cam Talbot vychytal první nulu v sezoně, když zlikvidoval 30 střel včetně jedné od Dominika Kubalíka. Hokejisté Wild zlomili bezgólový stav třemi trefami v prostřední třetině a v posledních deseti zápasech ztratili jen bod. "Pořád jsme jen v polovině základní části, ale téhle partě hodně věřím a myslím si, že bychom letos mohli jít daleko," uvedl Kevin Fiala, autor jedné z branek.

Seattle vyhrál 3:0 na ledě New Yorku Islanders a poprvé v klubové historii udržel nulu. O tu se zasloužil devatenácti zákroky Philipp Grubauer. První gól padl až ve 47. minutě z hole Jareda McCanna. Po něm se ještě prosadili Vince Dunn a Mason Appleton.

Gólman Vítek Vaněček, který se o den dříve zranil v horní části těla, scházel v sestavě Washingtonu stejně jako kvůli covidovému protokolu Alexandr Ovečkin. Capitals bez nich už v šesté minutě prohrávali s Edmontonem 0:3 a Ilju Samsonova v brance nahradil Pheonix Copley. Oilers v dalším průběhu promarnili tříbrankový náskok, ale výhru 5:3 jim zařídil dvěma góly v posledních čtyřech minutách Ryan Nugent-Hopkins.

Výsledky čtvrtečních zápasů NHL:
New York Islanders - Seattle 0:3 (0:0, 0:0, 0:3)
Branky: 47. McCann, 49. Dunn, 60. Appleton. Střely na branku: 19:31. Diváci: 17 255. Hvězdy zápasu: 1. McCann, 2. Dunn, 3. Grubauer (všichni Seattle).
Washington - Edmonton 3:5 (1:3, 1:0, 1:2)
Branky: 8. Eller, 30. Sheary, 43. Kuzněcov - 56. a 59. Nugent-Hopkins, 2. Draisaitl, 4. E. Kane, 6. McDavid. Střely na branku: 27:27. Diváci: 18 573. Hvězdy zápasu: 1. Nugent-Hopkins, 2. Draisaitl (oba Edmonton), 3. Kuzněcov (Washington).
Detroit - Los Angeles 3:5 (1:0, 0:2, 2:3)
Branky: 18. Rasmussen (Zadina, Hronek), 49. Bertuzzi, 60. Veleno - 33. a 53. Danault, 39. Kalijev, 59. Arvidsson, 60. Kempe. Střely na branku: 25:45. Diváci: 11 553. Hvězdy zápasu: 1. Danault (Los Angeles), 2. Nedeljkovic (Detroit), 3. Arvidsson (Los Angeles).
Chicago - Minnesota 0:5 (0:0, 0:3, 0:2)
Branky: 25. F. Gaudreau, 27. Zuccarello, 35. Kaprizov, 51. Fiala, 53. Sturm. Střely na branku: 30:35. Diváci: 16 373. Hvězdy zápasu: 1. Zuccarello, 2. Talbot, 3. F. Gaudreau (všichni Minnesota).
Arizona - Calgary 2:4 (1:2, 1:1, 0:1)
Branky: 9. Galchenyuk, 25. Keller - 3. a 53. Coleman, 20. E. Lindholm, 36. Ch. Tanev. Střley na branku: 28:50. Karel Vejmelka odchytal za Arizonu 57:28 minuty, inkasoval čtyři branky z 50 střel a úspěšnost zásahů měl 92 procenta. Diváci: 9552. Hvězdy zápasu: 1. Ch. Tanev, 2. Coleman (oba Calgary), 3. Keller (Arizona).