Washington - Calgary 4:2Vrána se rozjel! Hattrickem uhasil naděje Plamenů

New York

Jakub Vrána byl ústřední postavou nedělního duelu NHL mezi Washingtonem a Calgary. Český útočník vstřelil hattrick, měl lví podíl na výhře Capitals 4:2 a prodloužení vítězné série nejlepšího týmu soutěže na čtyři utkání. Po zásluze byl vyhlášen první hvězdou zápasu. Další český forvard Dominik Kubalík se podílel jednou asistencí na výhře Chicaga na ledě Anaheimu 3:2 v prodloužení.

Český útočník Jakub Vrána (vpravo) se raduje z gólu v síti brankáře Calgary Cama Talbota.

Vrána prožívá skvělý úvod sezony. V předchozím duelu proti Buffalu (6:1) se trefil dvakrát, v neděli přidal premiérový hattrick v NHL. Třiadvacetiletý odchovanec Letňan má na svém kontě devět zásahů a už je v elitní desítce tabulky střelců, kterou vedou s třinácti trefami David Pastrňák a Leon Draisaitl. Vrána bodoval popáté v řadě, na kontě má čtrnáct bodů (9+5) v 16 zápasech a mohl by atakovat osobní rekordy, které si v minulé sezoně vytvořil v počtu gólů (24) i asistencí (23).

Vrána dal stejně jako minule dva góly v první třetině, kterými otáčel stav z 0:1. Český útočník vyrovnal z přečíslení dva na jednoho, kdy se po přihrávce Jevgenije Kuzněcova ocitl sám před gólmanem Camem Talbotem a překonal ho střelou nad vyrážečku. Účastník posledního mistrovství světa přidal druhý gól přesnou střelou z levého kruhu k bližší tyči.

Proti Calgary si Vrána připsal i vítězný gól. Ve druhé třetině za stavu 2:2 ujel a nadvakrát překonal brankáře Flames. U vítězné trefy si připsal přihrávku i Michal Kempný, který je nejproduktivnějším českým obráncem v soutěži - v osmi zápasech nasbíral devět bodů (3+6) a se spoluhráčem Radko Gudasem je v elitní desítce ve statistice +/-. Oba obránci Washingtonu mají na kontě deset kladných bodů.

Show před vítězi Světové série

Vránovu show sledovali z hlediště i hráči baseballového týmu Washington Nationals, kteří před pár dny triumfovali v prestižní MLB. S sebou měli trofej pro vítěze, s hokejisty si pořídili na ledě před zápasem společnou fotografii a každý jejich gól v ochozech bouřlivě oslavovali.

Ve druhém utkání nedělního programu NHL se podílel Dominik Kubalík asistencí na výhře Chicaga 3:2 v prodloužení v Anaheimu. Blackhawks sice ztratili vedení 2:0 z úvodní třetiny, ale Patrick Kane mu zajistil vítězství v čase 60:24.

Getzlaf, který působí celou kariéru v Anaheimu, se dočkal uznání od klubu formou videa v úvodní třetině a diváci ho odměnili potleskem ve stoje. "Potěšilo mě to. Trochu mě přepadly v zápase emoce, nejsem v těchto věcech moc dobrý," prohlásil Getzlaf. "Líbilo se mi, jak jsme i začali zápas, i když jsme prohrávali 0:2. První třetinu ale nabourala vyloučení, nebyli jsme ve správném rytmu. Ale zabojovali jsme a máme bod," dodal.

Výsledky nedělních zápasů NHL:
Washington - Calgary 4:2 (2:2, 1:0, 1:0)
Branky: 12., 16. a 36. Vrána (na třetí Kempný), 43. Eller - 6. Mangiapane, 20. E. Lindholm. Střely na branku: 32:27. Diváci: 18 573. Hvězdy zápasu: 1. Vrána, 2. Kuzněcov (oba Washington), 3. Mangiapane (Calgary).
Anaheim - Chicago 2:3 v prodl. (0:2, 1:0, 1:0 - 0:1)
Branky: 33. Gudbranson, 47. N. Ritchie - 10. Boqvist, 16. DeBrincat (Kubalík), 61. P. Kane. Střely na branku: 38:37. Diváci: 15 576. Hvězdy zápasu: 1. Getzlaf (Anaheim), 2. P. Kane (Chicago), 3. Steel (Anaheim).