Česko U18 - Finsko U18 5:6Kolaps! Čeští mladíci sahali na hokejovém MS po druhé výhře, v závěru přišel šok

29. 4. 2021 5:41

Čeští hokejisté byli na mistrovství světa hráčů do 18 let blízko druhé výhře, místo toho musí vstřebat obrovské zklamání. Po vítězství nad Německem 3:1 tentokrát vedli v základní skupině B svěřenci kouče Jakuba Petra nad silným Finskem na začátku třetí třetiny 5:3, nakonec však výběru Suomi podlehli 5:6. Rozhodující branku inkasovali devatenáct sekund před koncem.

Radost v podání hokejistů Finska po výhře na MS hráčů do 18 let nad Českem.Foto: iihf.com

Český tým do zápasu skvěle vstoupil. Szturc jej poslal do vedení už po třiceti sekundách hry a když ještě před koncem čtvrté minuty zvýšil náskok Pinkas, byl na světě úvod snů. Vyhráno však výběr Jakuba Petra zdaleka neměl. Finové totiž ještě do první přestávky snížili a v úvodu druhé dvacetiminutovky dalšími zásahy otočili skóre ve svůj prospěch.

V tu chvíli pro změnu nabral dech český tým a do kabin se šlo za nerozhodného stavu 3:3 po zásahu Marhy na 3:3. Závěrečná část hry pak přinesla nejprve obrovskou radost pro české barvy, když ve 43. minutě skóroval Moravec a o dvě minuty později jej v početní převaze napodobil Altrichter. Vedení 5:3 pak čeští mladíci drželi až do 53. minuty.

Pak ale přišel drtivý finiš týmu Suomi, který tvrdě trestal česká vyloučení a postupně umazával manko. Finové v závěru proměnili tři přesilovky. V 53. minutě potrestal vyloučení pátého českého střelce Tuomaala, další výhodu Finům dala hra soupeře v šesti a závěr zápasu nakonec ovlivnil faul Pajera v 59. minutě. V čase 59:41 utkání rozhodl svým druhým gólem Tuomaala. Finové tak ztracený zápas dovedli k senzačnímu vítězství.

Finsko tak navázalo na výhru nad Ruskem a aktuálně vede tabulku skupiny B. Českému týmu patří průběžná třetí příčka s jednou výhrou a jednou porážkou. Třetím soupeřem Čechů na MS budou v noci ze čtvrtka na pátek hráči USA.

Mistrovství světa hokejistů do 18 let
Skupina B
Česko - Finsko 5:6 (2:1, 1:2, 2:3)
Branky a nahrávky: 1. Szturc (Chmelař), 4. Pinkas (P. Moravec), 29. Marha (P. Moravec, Ryšavý), 43. D. Moravec, 45. Altrichter (Pajer, Brabenec) – 12. Koivunen (Heimosalmi, Juusola), 24. Matikka (Juusola, Huuhtanen), 25. Heimosalmi, 53. Tuomaala (Suomi, Lambert), 57. Salminen (Tuomaala, Lambert), 60. Tuomaala (Koivunen, Salminen). Rozhodčí: Holm (Švéd.), Schlittenhardt – Briganti, Davis (všichni USA). Vyloučení: 7:5, navíc Kos (ČR) 10 minut. Využití: 1:3. Diváci: 402.
ČR: Suchánek – D. Moravec, Jiříček, Pinkas, Svozil, Šedivý, Hamara, Ticháček – Marcel, Szturc, Chmelař – Marha, Brabenec, Kos – Ryšavý, Altrichter, P. Moravec – Slavíček, Kulich, Pajer – D. Skuhrovec. Trenér: Jakub Petr.
Kanada - Lotyšsko 4:2 (0:0, 2:1, 2:1)
Branky: 31. a 60. McTavish, 28. Stankoven, 51. Guenther – 40. Ravinskis, 54. Vilmanis.