Češi prohráli se Švédskem v prodloužení

MOSKVA

Čeští hokejisté sehráli se Švédskem v letošní Euro Hockey Tour nejvyrovnanější zápas, ale stejně prohráli. V sobotu v Moskvě ve svém druhém vystoupení na turnaji Rosno podlehli Švédům 0:1 v prodloužení. Na jediný gól zápasu čekali fanoušci hodinu a skoro čtyři minuty, než se trefil Karlsson.

Tým Aloise Hadamczika tak bodoval poprvé proti někomu jinému než Finům, ale v EHT i na Rosnu mu patří v tabulce poslední místo.

Jedinou šanci úvodu zápasu si vytvořil třetí útok českého týmu. Hübl na sebe nalákal u mantinelu dva protihráče, puk mezi nimi přihrál před branku na volného Bednáře, ale ten bekhendový blafák provedl s takovou vervou, že jeho střelu zastavila až ochranná síť dva metry nad brankou.

Jinak příliš možností na změnu bezbrankového stavu zápas nenabídl. Do prostoru před brankou se přes tvrdé obrany téměř nikdo nedostal a střely z dálky pochytali gólmani bez problémů. Švéd Henriksson měl při několika závarech štěstí, že čeští útočníci neviděli puk a nadějnou situaci nezužitkovali.

Vyrovnaná obranná partie se postupem času stávala pro český tým stále náročnější. Švédové měli víc sil, lépe bruslili, u puků byli o krok dřív. Útok Hadamczikova týmu slábl, občas měli hráči v červených dresech problém i dostat se ze sevření ve vlastním pásmu, i když měli kotouč v moci.

Hadamczik se před třetí třetinou pokusil svůj uvadající soubor osvěžit změnou v prvních třech útocích, kde protočil pravá křídla, a příliš nevyužíval čtvrtý útok. Bednář se znovu sešel se spoluhráčem ze Slavie Vlasákem a agilní Tenkrát šel svůj tah na branku uplatňovat do Moravcovy řady.

Hořavovi sjel puk

Oba tito hráči připravili v přesilovce výbornou možnost pro střelce Hořavu, ale tomu sjel puk na brusli. Pak neproměnil svůj nájezd ze strany Tenkrát. Švédové pochopili, že se český tým vzmáhá, a rovněž přidali. Otevřít skóre mohl Lundqvist, ale v souboji tváří v tvář Pincovi vyhrála lapačka vítkovického gólmana.

V české přesilovce pálil z ideální parkety těsně nad Bednář. Národní tým nevyužil ani šestou početní výhodu v zápase, Švédové většinou oslabení uhlídali bez náznaků obav. Obrovskou možnost rozlousknout zápas měl Hlaváč. Švédský bek za sebou zapomněl puk, kapitán českého týmu postupoval sám na branku, mícháním puku zmátl gólmana, ale trefil pouze tyč.

V prodloužení trefil Vlasák z mezikruží jen gólmana. Na druhé straně Kadlec ještě stačil zachytit puk mířící do branky, ale tlak Švédů zakončil v 64. minutě gólovou střelou Karlsson.

Švédsko - Česká republika 1:0 v prodl. (0:0, 0:0, 0:0 - 1:0)
Branka a nahrávky: 64. Karlsson (Jonsson, Magnus Johansson). Rozhodčí: Ravodin - Anisimov, Olenin (všichni Rus.). Vyloučení: 6:4. Bez využití. Diváci: 3200.
Švédsko: Henriksson - Jonsson, Lindström, Pihl, Magnus Johansson, Oduya, Holmqvist, Frögren, Rhodin - J. Lundqvist, Karlsson, Melin - Eriksson, A. Johansson, Emvall - Hannula, Nordquist, Martensson - Umicevic, Mathias Johansson, Wallin. Trenér: Bengt-Ake Gustafsson.
ČR: Pinc - Ševc, Hejda, Rachůnek, Blaťák, Kadlec, Hamr, Kántor, Phillip - Tenkrát, Vlasák, Hlaváč - Kudrna, D. Moravec, Hořava - Bednář, Hübl, Šimánek - Kalla, Skuhravý, Šachl. Trenéři: Alois Hadamczik, Ondřej Weissmann a Mojmír Trličík.